• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zdjęcia wapniarki szukam...

uboottd

Aktywny użytkownik
Reakcje
59 0 0
#1
Witam. Mam taka prośbę - ma może ktoś zdjęcia wapniarek 1S / 2S / 10S ale z otwartymi klapami? Chciałbym się przyjrzeć ich konstrukcji od środka. I takie pytanie - one się otwierały wszystkie w tę sama stronę (znaczy klapy zachodzą na siebie, więc otwierać można tylko zaczynając od właściwej strony, ale czy to było zawsze np. od lewej do prawej, czy zależnie na który bok wagonu się patrzy)?
 
Reakcje
24 1 0
#2
W tych konstrukcjach klapy otwierały się do góry , zawiasy były zamocowane do kalenicy.
Zdjęć z otwartymi klapami niestety nie mam, ale takie wagony nadal istnieją:
Chabówka i Wrocław, nie pamiętam ale w Pyskowicach chyba również.
 
OP
OP
uboottd

uboottd

Aktywny użytkownik
Reakcje
59 0 0
#3
Tak, jak będzie trochę cieplej i będę miał czas urwać się z pracy to pojadę sobie trochę szczegółów pofocić, tylko czy właściciele dadzą się namówić na otwieranie klap... To że do góry to wiem, tylko chodzi mi o kolejność - bo nie da się ich dowolnie otwierać ze względu na labiryntowe uszczelnienie między klapami. Póki co liczę, że jednak ktoś ma zdjęcia...
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
#6
Tak na logikę, to wydaje mi się, że kolejność otwierania klap powinna wyglądać tak, że pierwsze muszą być podniesione te od końca wagonu nie wyposażonego w stopnie wejściowe na ścianie czołowej. Tylko w takim układzie człowiek obsługujący otwieranie miałby możliwość przejścia po górze wagonu gdyby zostały pootwierane klapy z obydwu stron.
 
OP
OP
uboottd

uboottd

Aktywny użytkownik
Reakcje
59 0 0
#7
Myslę, że kąt otwarcia klap i ich ograniczniki wykluczają możliwość otwarcia klap z obu stron. Z kolei na logikę to akurat mógłbym uzasadnić kilka rozwiązań - pierwsze te od strony z pomostem (bo j.w.), pierwsze te od strony bez pomostu ( bo po otwarciu pierwszej stojąc na drugiej można cofnąć sie na trzecią, otworzyć drugą itd. i po otwarciu czwartej jest się koło pomostu) oraz zawsze od lewej/prawej - bo wtedy nie produkuje sie klap lewych/prawych tylko wszystkie są te same - unifikacja. A za zdjęcia mimo że z zamkniętymi klapa i tak ładnie dziękuję - przydadzą się do szczegółów nadwozia. A "moja" wapniarka póki co wygląda tak:
1S-wip.png
 

JacekZet

Znany użytkownik
Reakcje
465 0 0
#16
Ładowane ręcznie lub mechanicznie, natomiast rozładunek ręczny.
Próbowano wykonać rodzaj "odkurzacza" do rozładunku wapniarek i wagonów krytych z ładunków sypkich - nawozy, zboże. O ile w przypadku zboża pomysł wypalił(taki "odkurzacz" pracował jeszcze w 2008 roku przy przesypywaniu granulatów tworzyw sztucznych)to nawozy i wapno sprawiały problemy nie do rozwiązania - głównie z zapychaniem filtrów po kilkunastu minutach pracy.
 

Podobne wątki