• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zdjęci Ty45 poszukiwane.

mauser

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Mam model parowozu Ty45 i zanim zacznę go sklejać chciałbym go porównać z orginałami i ewentualnie dorobić brakujące części lub zamienniki. Interesują mnie zwłaszcza zdjęcia ze szczegółami technicznymi. Z góry dziękuję. :grin:
 

wolfik

Znany użytkownik
Reakcje
987 1 0
#2
Googlowales?
A moze przejedz sie w weekend do Kotlarni, Tarnowskich Gor czy Laz Tam chyba sa te parowozy a z Sosnowca raczej chyba niedaleko.
Tu masz zreszta liste
http://www.holdys.pl/tomi/index.php?wykaz=1435
a jak poszperasz na tym serwerze to znajdziesz kilka historycznych zdjec ale raczej ogolnych bez szczegolow.
No i jak bedziesz sklejal to nam to pokaz. Tez jestem zainteresowany. Czy to jest model z Answera w 1:25?
Pozdrawiam
 
OP
OP
mauser

mauser

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#4
No to jest angraf, ale ja mam w pracy teraz dużo roboty i soboty siedzę więc wyjazdy raczej odpadają. A na google znalazłem kilka zdjęć ale to są raczej widokówki, detali mało. Kolega z pracy ma mi podżucić kilka swoich zdjęć.
 
OP
OP
mauser

mauser

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#6
O właśnie o to mi chodziło, zwłaszcza ten drugi link mi pomógł, to pierwsze już widziałem i ma kolega tam kilka błędów zwłaszcza brak maźnic się rzuca w oczy.
 
Reakcje
45 0 0
#7
mauser napisał(a):
Mam model parowozu Ty45 i zanim zacznę go sklejać chciałbym go porównać z orginałami i ewentualnie dorobić brakujące części lub zamienniki. Interesują mnie zwłaszcza zdjęcia ze szczegółami technicznymi. Z góry dziękuję. :grin:
To podskocz do Pyskowic. Z Sosnowca to około 1 - 1,3 h pociagiem, a samochodem dużo szybciej.
 
OP
OP
mauser

mauser

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#12
Zdjęcia już mam, i chciałbym się zapytac czy kotoś ma może jakieś rysunki konstrukcyjne maźnic, lub całego zawieszenia koł bo model jest w tej kwestii bardzo ubogi, a chciałbym wykonac działające zawieszenie. Ze zdjęc ktore zrobiłem wiem jak maźnice mają wyglądac, a z miarką też polatałem, ale jakieś konkretne wymiary z orginalnej konstrukcji by mi się przydały.
Czy ktoś wie, czy w poszczegolnych seriach lokomotyw typu Ty45 były zmiany zawieszenia koł, lub czy były jakieś modernizacje zawieszenia w trakcie eksploatacji?
 
OP
OP
mauser

mauser

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#13
Na podstawie zdjęć i pomiarów zrobiłem model 3D maźnicy, ustawienie jej w ostoji, oraz przymocowanie jej do resora piórowego. Oczywiście model jest uproszczony i nie umieściłem na nim np. nakrętki koronowej i zwleczki na sworzniu.

Widok całości
http://i214.photobucket.com/albums/cc155/mauser1898/cao.jpg

połączenie pomiędzy maźnicą a resorem piórowym
http://i214.photobucket.com/albums/cc155/mauser1898/mocowaniemanicy.jpg

sworzeń z bliska
http://i214.photobucket.com/albums/cc155/mauser1898/sworze.jpg


Poje pytanie brzmi następująco: Czy ja czegoś nie pokręciłem?
:D
 

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.271 28 2
#14
mauser napisał(a):
Poje pytanie brzmi następująco: Czy ja czegoś nie pokręciłem?
:D
Niestety, ale pokręciłeś. Co to za dwa ciekawe elementy pod i nad maźnicą? Takie "coś" nie istnieje.
Sama zwora maźnicza jest niekompletna, klin nie wisi sobie ot tak w powietrzu... Wogle nie wygląda to najlepiej :sad:
Jak ładnie poprosisz to zrobię Ci fotki tych elementów ;)
 
OP
OP
mauser

mauser

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#15
Te różowe elementy nad i pod maźnicą w modelu wykonałem jako osobne, ale stanowią one część maźnicy i zabezpieczają maźnicę przed przesówami na boki, natomiast te ciemno zielone elementy to pierścienie uszczelnienia labiryntowego, a co do klina to wiem że od dołu, w celach regulacyjnych, znajduje się nakrętka. A kilka zdjęć faktycznie by się przydał bo mam zdjęcia dwóch parowozów Ty45 i w obu są drobne różnice w wykonaniu maźnic.
 
D

Dariusz

Gość
#16
Znalazlem u siebie takie duze dobrej jakosci zdjecie z 1979 roku. A poniewaz nie chce zakladac nowego tematu to tu zamieszczam. Moze sie komus przyda. Zdjecie zrobione w Pyskowicach 18.07.1979
 

Załączniki

Ł

Łukasz K

Gość
#18
Pięknie odrestaurowana maszyna. Zimna ale i tak brawa dla wolontariuszy za należytą renowację zabytku! :)
Kto by chciał trochę zdjęć m.in. Ty45 to polecam książki:
Węzeł Kolejowy Tarnowskie Góry (wyd. Betezda)
Węzeł Kolejowy Gliwice (wyd. Eurosprinter)
Jest trochę różnych zdjęć od góry, z boku, z "profilu".
 
Reakcje
1 0 0
#19
Łukasz K napisał(a):
Pięknie odrestaurowana maszyna.
Właśnie nie do końca odrestaurowana :D
Ten egzemplarz trafił do Pyskowic w miarę dobrym stanie. Jak to określił jeden z panów, prowadzącym ten skansen ten parowóz Ty45 został tylko lekko podpicowany. Pewnie wyropowali go. By mógł być znowu pod parą potrzebna rewizja kotła.
 
Ł

Łukasz K

Gość
#20
@Olecki75: Widać po zdjęciach, że zakres prac jest dużo większy niż tylko wyropowanie. Jeśli wyglądał wcześniej jak ta maszyna "w tle" to ręczę, że samo ropowanie by nie wystarczyło. Kątówką trzeba było pewnie blachę oczyścić, podkład dać, potem właściwy lakier. Tabliczki, reflektory...
Zimny ale i tak widać dość spory wkład pracy i o to mi chodziło ;)
 

Podobne wątki