• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zbyszek grzecznie pyta....

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
798 69 5
#1
Ponieważ moje wiedza o modelarstwie samochodowym jest ŻADNA, będę tu zadawał pytania.
Proszę się nie denerwować, gdy pytanie wyda się z pozoru głupie. Zamiast odpowiedzi można podać linka do poczytania. I tak staram się czytać ten dział, ale coś może mi umknąć.
Potrzebuje kilku samochodów ciężarowych, może jakiś autobus, ze dwa traktory i 3,4 osobowe.
Założenie makiety jest proste. Realnie ma to sie dziać w latach 70-tych, ale ponieważ:
a) posiadam kilka modeli z epoki wcześniejszej potrzebuję pojazdów dopasowanych do tamtych lat.
b) ponieważ pojawiło się ostatnio kilka modeli późniejszych trzeba będzie kilka modeli współcześniejszych.
Zaznaczam, że ciągniki siodłowe z naczepami mnie nie interesują, pojazdy mają służyć do odwzorowywania jakiś tam scen rodzajowych w stylu załadunek węgla, ziemniaków, spirytusu, świniaków na ładowni stacji kolejowej.
Pytanie pierwsze. Kupiłem Skodzinę Permot, razi mnie jej plastikowy czerwony kolor. Na jakie barwy ją przemalować
Pytanie drugie. Czy samochody zachodnioniemieckie były używane w PRL, czy raczej nastawiać się na zakup samochodów ex III Rzesza, jako pojazdy z demobilu w ep.III
Tymczasem starczy.
 
OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
798 69 5
#3

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.234 461 29
#5
Jak rozumiem, Zbyszkowi chodzi o zachodnioniemieckie samochody ciężarowe? Bo osobówki spotykało się powszechnie. Jeśli chodzi o ciężarówki, to powiedziałbym, że raczej nie. Ja pamiętam volvo w Pekaes, hiszpańskie ciężarówki, chyba marki pegaso, ale nie kojarzę niemieckich. Były też produkowane w Rumunii na licencji MAN samochody o nazwie roman. Orbis używał autobusów irańskich, produkowanych na licencji mercedesa (konwersję modelu takiego autobusu firmy Schuco na pojazd Orbisu przedstawiono kiedyś na forum, ale nie pamiętam, kto i kiedy).
 

marekw111

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
I tu jest pies pogrzebany, brak odpowiednich i przede wszystkim naszych pojazdów w oczywistej skali jest jak na lekarstwo,albo są to pojedyncze egzemplarze,albo drogie jak diabli,albo tak kiszkowate że oczy bolą. Przykładowo-oglądam stare fotki z lat 70 Wawy, no za diabła się nie da odtworzyć tamtejszego klimatu tamtych lat,jeśli chodzi o ruch kołowy. Co tu pisać,nawet porządnej furmanki nigdzie się nie kupi,a co dopiero syrenkę.Smutne!!!
 
OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
798 69 5
#7
Jak rozumiem, Zbyszkowi chodzi o zachodnioniemieckie samochody ciężarowe? Bo osobówki spotykało się powszechnie. Jeśli chodzi o ciężarówki, to powiedziałbym, że raczej nie..
Dokładnie o to mi chodziło....zanim kupię jakikolwiek model niemieckiej ciężarówki, muszę sprawdzić czy była produkowana do maja 1945.
W epoce III będzie jak znalazł.
 

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#11
A dlaczego zależy Tobie na ciężarówkach zachodnioniemieckich? Jest duży wybór ciężarówek wschodnioniemieckich, wspomniana czeska skoda-liaz, radzieckie maszyny ostatnio zaczyna się wypuszczać..
Tutaj linki do sklepu na ebayu w którym często kupuję i mogę polecić:
Skoda-Liaz najtańsza jaką znalazłem (kupiłem o 25% taniej niż jest wystawiona, bo większą ilość)
http://www.ebay.co.uk/itm/ENS31628-...6696161?pt=Spielzeugautos&hash=item4842b35c61
Ifa W 50:
http://www.ebay.co.uk/itm/ENS40406-...9293497?pt=Spielzeugautos&hash=item4847071bb9

W tym sklepie różne radzieckie Gazy, Krazy itp :
http://www.miniaturmodelle.net/osc/...23_38_41_42&osCsid=bv5h8h6u8bqaqn6jpv2qq8hff6


Jeśli chodzi o autobus to tani, łatwo dostępny i popularny byłby Ikarus. Jeszcze gdzieniegdzie jeżdżący 260:
http://www.ebay.co.uk/itm/ENS30353-...7749857?pt=Spielzeugautos&hash=item48422ad9e1
lub starszy Ikarus 66:
http://www.ebay.co.uk/itm/ENS11099-...2944586?pt=Spielzeugautos&hash=item483beba64a

Mercedes O302 lub 0303 produkowany przez różne firmy również można dostać tanio, a allegratka ma w ofercie kalkomanie do konwersji na Orbis.
Traktor rolniczy.. Może jakaś konwersja z Lanz buldoga? A może Zetor z SDV?
http://www.sdvmodel.cz/index.php?page=shop.browse&option=com_virtuemart&Itemid=53

Niemieckie wojenne ciężarówki też są fajnym pomysłem. Ja muszę sobie kiedyś kupić Opla Blitza, i amerykańskiego Studebakera
 
OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
798 69 5
#12
Odpowiem Ci tak. owszem, radzieckie, polskie jak np. Lublin, Star i Jelcz, bardzo bym chciał mieć na mojej makiecie, to właśnie poniemieckie, a właściwie powehrmachtowskie ciężarowy pasują najbardziej do epoki III- lata50/60. Z tymi zachodnioniemieckimi to już sprawa się wyjaśniła i jak pisałem wcześniej trzeba bardzo szybko poszerzyć wiedzę w dziedzinie modeli samochodów.;)
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.284 47 0
#13
Zbyszku jeśli robisz makietę na lata epoki trzeciej, wczesnej to masz jakiś wybór pojazdów i to nie tylko tych uzywanych przez jednostki niemieckie w czasie wojny.W Polsce pozostało trochę Opli Blitzów, takiego robi np. Roco. Owszem zaraz pojawią się głosy że rocowski to wersja 4 x 4 a takie chętnie zabierali "bracia" rosjanie, ale jak taki detal Cie nie interesuje to model godny polecenia.Dodatkowo sporo było Studebakerów, tu tez jest model robiony w naszej skali.Nie pamietam w tej chwili firmy, ale na Ebayu się pojawiają.Kolejny model, który możesz dać na makietę to GMC z Roco.Takowe tez jeżdziły w Polsce i kilka zdjęć jest w temacie, do którego link podał Pan Andrzej.Tak samo myślę że spokojnie możesz postawić na makiecie Forda V3000.Taki model robi firma RK Modelle a sam samochód był używany w sporych ilościach przez jednostki niemieckie.Nie mozna też zapomnieć o samochody Dodge WC52 i 54.Tych drugich było mniej, ale 52-ki powszechnie stosowane np. przez straż pożarną.
 
OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
798 69 5
#14
Makietę robię generalnie w IVa i później, ale sentymentalnie kilka rzeczy z III mam i wtedy trzeba będzie urządzić scenerię.
Irokez, będziemy jeszcze nie raz wracać do tego tematu, Opel Blitz, Studebaker, i Gaz/Lublin to pojazdy bym rzekł kultowe, które sukcesywnie chciałbym kupić.
A tymczasem kupiłem taką IFĘ i Roburka.:), nie mam jeszcze koncepcji na Ifę, ale Robur będzie woził ziemniaki(y). Nie wiem jeszcze jaki kolor mu nadać? Może jakieś propozycje?
Ifa, przyczepa się nada do transportu okopowych, samochód chyba też przerobię na jakąś skrzynię, ale pewnie troszkę poleży.
2703454177.jpg
Robur.
2703465644.jpg
Zdjęcia z aukcji, proszę sprzedającego o wyrozumiałość. Modele były bardzo tanie, liczę, że faktycznie będą w skali H0, bo nie wiem nawet, kto jest ich producentem.
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.284 47 0
#15
Trudno powiedzieć jakiej są firmy, jak dla mnie wyglądają na chińskie reklamówki.Robury często bywały w ciemno niebieskim kolorze, ewentualnie czymś w rodzaju ciemno żółtego a w zasadzie brudno żółtego.
 

marekw111

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#16
Zbychu!!! I coś ty kupił!!! Te modele to porażka!!! Przecież nawet to do ziemniaków czy też kartofli to się nie nadają!! No chyba że chcesz się tym bawić w piaskownicy,to jedyny dobry wybór (y) Tanie nie zawsze znaczy super,to tak jak z tym złotem ,nie wszystko złoto co się świeci
 

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#17
Może być spory problem z rozebraniem do malowania.. Mam jedną chińską reklamówkę i jest zaczopowana na amen. Może nadadzą się do scen w drugim planie, gdzie aparat ostrości nie łapie :/
 
OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
798 69 5
#20