• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zbieraki napięcia z kół

Reakcje
0 0 0
#41
To znowu ja oświetlenie do piętrusów zrobiłem wygląda super dziękuje za pomoc ale miałbym jeszcze jedno pytanie tym razem do oświetlenia tilliga. Kupiłem takie i nie mam pojęcia jak zamontować nie ma instrukcji. Jednak trochę pokombinowałem i zrobiłem na razie na samych wózkach zbieraki. I teraz izolacje tych kół mają być tak jak na rysunku? Zostały mi też takie cześci jak na 1 zdjęciu. Jak myślicie do czego sa?
 

Załączniki

Reakcje
9 1 0
#43
Zdjęcie 1-odbieraki założone są poprawnie. Ja osobiście dolutowałem do nich kabelki, które poprowadziłem do wnętrza wagonu przez otwory w podwoziu wagonu. Zastosowane przez Tilliga odbieraki montowane do powozia wagonu zdecydowanie nie zdają egzaminu, ponieważ wskutek zabrudzenia tracą styk z blaszką w wózku.
Zdjęcie 2- te blaszki można spokojnie użyć do odbioru prądu w innym wagonie. Blaszki mają stykać się z osiami wagonu, dlatego istotne będzie ułożenie kół izolowanych (po tej samej stronie w obrębie jednego wózka)
 
Reakcje
9 1 0
#47
1. Trzeba rozebrać wagon poprzez odgięcie ścianek bocznych - przy czym niektóre wagony Tilliga mają zdejmowalne dachy, wówczas trzeba też zdjąć dach
2. Do listwy oświetleniowej dolutować cienkie przewody doprowadzające prąd.
3. Zamontować listwę w wagonie, w ten sposób że kondensatory powinny znależć się w toaletach wagonu
4. Przewody wyprowadzić przez otwory w podwoziu wagonu na zewnątrz (lepiej tego nie robić przez otwór, w którym mocowany jest wóżek, bo mogą być spore opory skręcania wózków)
5. Przeprowadzić przewody w wózkach przez otwory (takie prostokątne) i dolutować do blaszek odbierających prąd z kół od spodniej strony wózka, w ten sposób unikniemy odrywania się przewodów od blaszek wskutek ruchu wózka
 
Reakcje
0 0 0
#48
Chodzi mi głównie o to zamontowanie oświetlenia. Wagon już rozebrałem i nie wiem jak dalej zrobić czy zamontować to od spodu czy z góry. A jak robie od góry to te kondensatory wypadają dokładnie na tych poprzecznych łączeniach w wagonie a nie w toaletach zresztą jak od spodu też nie wypadają w toaletach. Więc jak to ma wyglądać dokładnie
 

Załączniki

Reakcje
9 1 0
#49
Listwę montujemy od góry. Kondensatory niestety trzeba wylutować i zmienić ich położenie tak, aby zmieściły się do toalet. Proponuję w ogóle wymienić te dość spore kondensatory na mniejsze o tych samych parametrach. Przed wylutowaniem zaznaczyć sobie na listwie + i - żeby nie pomylić biegunów przy ponownym wlutowaniu. Niestety Tillig nie popisał się tymi listwami. Nie dość że są drogie, to jeszcze słabo świecą w nienaturalnym żółtym kolorze. Proponuję zainteresować się innymi listwami np. http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=11141. Mimo że do TT, świetnie sprawdzają się też w H0.
 

Piko937

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#50
Jak tak patrzę to na zdjęciu na modelmani to oświetlenie tilliga do wagonów Halberstadt wygląda zupełnie inaczej niż te które mi przysłali ma tylko jeden kondensator a mój ma 2. Ma też takie wcięcia na końcówkach. To ja już zgłupiałem to jest do tego Halberstadta czy nie?
 

Mandylion

Użytkownik
Reakcje
9 1 0
#51
No ja też zamawiałem do Halberstadta i dostałem takie samo jak Ty, z dwoma kondensatorami, które musiałem przelutować
 

zim

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#52
Witam,

Właśnie zabieram się do oświetlenia pikolców alexa pod dcc. Wszystko gotowe więc pora na zbieraki,

W temacie padło pytanie o grubość blaszki ale nikt nie udzielił odpowiedzi.

Napiszcie jaką stosujecie ?

Pozdrawiam,
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 9

Podobne wątki