• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zbieraki napięcia z kół

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#1
Czy ktoś z Was wie gdzie można kupić zbieraki (zapewne miedziane) napięcia z kół (nie wiem czy dobrze to nazywam). Chciałem zrobić oświetlenie do wagonu osobowego, a próby wykonania tego własnoręcznie nie powiodły się.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
249 4 0
#2
Cześć, podeślij mi zdjęcia spodu wózka w Twoim wagonie oraz sposób mocowania do podwozia, chętnie sam wózek, żebym widział patent (trzpień) jakim jest łaczony z wagonem , może być na priv postaram się coś wymyśleć, bo na pewno się da (czuje, że chodzi tu chyba o jakieś wagony P.. Pikowskie :D ) bez fotek Ci nic nie wyczaruję lub napisz jakie to wagony jak nie masz aparatu.
Rozwiązanie zawsze jakieś sie znajdzie mniej lub bardziej trudne w wykonaniu, ale nie ma co tragizować, jak będzie trzeba i będę widział co i jak, to najwyżej Ci je wykonam i wyślę.

Pozdrawiam - Maciek
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
249 4 0
#4
Heyo Miachał :grin:

WITKOIM napisał(a):
... zbieraków prądu do oświetlenia wagonów (pikolce)
efekt na 6 +
Czy to się tyczy naszej rozmowy sprzed kilku miesięcy w tej właśnie sprawie, wykorzystałeś jakieś moje sugestie, czy sam coś wykombinowałeś, moze jak masz możliwosć to zapodaj koledze jakieś fotki, bo ja mam odczucie, że chodzi tu o wagony Piko na plastikowych trzpieniach - montaż na wcisk.

Pozdrawiam - Maciek
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#5
tak, rozmawialismy o tym
bo miałem problem z tymi oświetleniami wagonów,ale się dało rozwiązać- jeszcze pomógł mi kolega i dało się- oświetliłem piko (np. connex, piętrusia i sachsenmodelle ).

Najgorszym problemem było przejść do srodka z kabelkami,ale też dało radę i wózki funkcjonują bez zarzutu- tutaj pomijam listwę oświetleniową bo rozumiem, że chodzi tylko o prąd z kół ?????

Mam nadzieję,że się przyda te rozwiązanie bo jest bardzo dobre w/g mnie i nie koliduje z kołami-ośkami, a prąd zbiera cały czas bez przerywania - nie ma efektu mrugania oświetlenia

ps
musicie poczekać do wieczorka - około 18 wrzuce fory i jak znajdę w tym moim kolejowym bałaganie blaszki jeszcze nie zamontowane to też wrzuce foty
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#6
a więc tak:
blaszka - ma przewodzić prąd, ale się nie wyginać na wszystkie strony- tu dowolność
drucik lutujemy od spodu blaszki i przeciągamy go przez środek wózka
kropelka- blaszkę podklejamy do wózka- wózek lekko zeszlifować- chodzi o powierzchnię do przyklejenia
listwa oświetleniowa- w/g uznania

koła lekko obcierają o blaszkę przez co spowalnia wagon, ale nie jesteśmy na wyścigach i wagon ma się prezentować,
jeden wózek + drugi -, to zapewnia na 99,9%, ze oświetlenie nie przerywa
efekt końcowy jest taki ...............
 

Załączniki

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#8
:D piętrusiem jeżdżę po torcie, bo najwięcej zachodzi nałukach i muszę mieć dla porównania jaka odległość ma być :grin:
sachsenmodelle itp też są na tej samej zasadzie zrobione


wpierw chciałem zrobić blaszki jak w starych pikolcach, ale boki wózka się "rozpychały" i koła nie bardzo chciały się kręcić
więc powstała taka wersja oświetlenia
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
WITKOIM napisał(a):
2 pytania

blaszka dotyka osiek, a nie płaszczyzn koła ?
jeden wózek zbiera jeden biegun ?

odnośnie zachodzenia piętrusów na łukach to trochę sie dziś przeraziłem jak otworzyłem przesyłkę, pierwsza myśl to chyba nie przejdą przez tunel i koło arkady i bedzie trzeba sprzedać:( na szczęście testy moich obaw nie potwierdziły :) skrajnia zachowana :LOL:

pozdro
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#16
schematu nie mam - to był "problem" kolegi, aby stworzyć oświetlenie wagonów (np. piętrusię mają górę i dół oświetlony + koniec składu)

oświetlenie jest na diodach
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#17
w niedzielę lub w poniedziałek wrzucę foty sachsenmodell pkp, ice pkp, nawet pikolce się ładnie prezentują z oświetleniem.

piątek- niedziela mnie nie ma

może wątek przerzucić do działu "techniki modelarskie" :?:
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
249 4 0
#18
Michał wszystko ładnie, patanet sprawdzony, ale według mnie blaszka stykowa powinna być o połowę węższa niż jest obecnie zamontowana, bo w tym momencie masz deko za duże opory toczenia, nawet jak przesmarujesz końcówki sworzni w wózkach jakimś preparatem smarującym ( co i tak powinno się robić w wagonach) to i tak Twoja lokomotywa odczuje te opory.
Wiem że jak puścicsz ręką to tak nie czuć, ale odczuje ten patent lokomotywa, która pociągnie te wagony,dlatego obowiązkowo ta blaszka powinna być węższa o 50 %.
Zastosowany przez Michała patent odbieraków prądu, jest z powodzeniem stosowany od wielu lat w modelach wagonów osobowych w skali 1/160 gdzie sprawdza sie znakomicie.
Nie występuje tak nagminnie mruganie oświetlenia, jak w przypadku patentu Schichta w osobowych czy pietrowych wagonach w skali H0, a jak ktoś chce mieć stabilniejsze oświetlenie, to wlutować do instalacji kondensator 25V 1000 uF i oświetlenie na zicher ;)
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#19
Cześć Maćku
Masz rację ;) - blaszki mogą być o połowę cieńsze i w sumie powinny być .....
przy następnych wagonach też już myślałem o tym, aby z jednej blaszki robić dwie

Tak więc do oświetlenia mam już 4 wagony i tam już będą ciensze blaszki
do oświeltenia mam końce wagonów towarowych, ale to później
wpierw trzeba torta robić- elektryka w robocie teraz, a potem szutrowanko :grin:

Co do oporu wagonów- pikolce stawiają największy opór (piętruś, connex)
ale juz sachsenmodell jedzie lepiej - nie wiem czym to jest spowodowane


ps
pisząc opór - nie mam na myśli tego, że wagon "stoi" jak osioł i ani w tą, ani w drugą
poprostu jest odczuwalne leciutki opór niż w modelach fabrycznych
to tak tylko dla wyjaśnienia
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
249 4 0
#20
No to ten wątek powinien być przeniesiony do taboru, żeby skorzystali inni, chyba że moderator uważa inaczej, to ja się nie wcinam, ale po rozwinięciu na pewno znalazłoby się kilka sposobów na tą samą dolegliwość wagonów bez oświetlenia, bo co firma to trochę inaczej rozwiązane mocowanie wózka, co za tym idzie trzeba szukać innego sposobu obejscia problemu.

Michał the best :D
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 9

Podobne wątki