• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zasilanie torów

matidj201

Aktywny użytkownik
Reakcje
420 6 0
#1
Witam pewnie temat był już nie raz wałkowany ale nie za bardzo znam się na elektryce. Będzie to moja pierwsza diorama więc proszę o pomoc jak mam podłączyć zasilanie do torów i do sterowania Piko smart control. Układ torów mam taki jak na zdjęciu.Tory mam piko a-gleis. Chciałbym żeby zasilanie zaczynało się od lewej strony torów. Jakie mam zastosować przewody,złączki itd. żeby to wszystko działało.
Zrzut ekranu 2018-01-20 o 15.11.51.png
 

szumi27

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Gdzie byś nie podlaczyl będzie działało.Mozesz ewentualnie podłączyć w dwóch najbardziej oddalonych miejscach by lepiej prąd przepływal ale przy takiej ilości nie ma sensu zabardzo.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#5
Jeśli jak napisałeś będzie to diorama to lepiej przylutować przewody (min. 1,5mm2) zamiast toru zasilającego. Zrób minimum w dwóch skrajnych miejscach.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#6
Zrzut ekranu 2018-01-20 o 15.11.51.png


t1b_.jpg


t2.jpg


Tutaj masz przykład dwóch oddzielnych torów o długości ok. 70cm.
W Twoim przypadku zaznaczyłem gdzie np. możesz wlutować przewody zasilające + przy zwrotnicach, proponuję również zastosować tory typu flex (ograniczasz ilość połączeń). W innym Twoim innym wątku zauważyłem, że myślisz o sterowaniu napędami zwrotnic, tam też musisz podać napięcie.
Poszperaj na forum, masz tutaj bardzo dużo wskazówek od kolegów z wieloletnim doświadczeniem - wykorzystaj to.
Życzę powodzenia :)
 
OP
OP
matidj201

matidj201

Aktywny użytkownik
Reakcje
420 6 0
#7
Dzięki ale i tak nie wiem czy to ogarnę ;) zaznaczyłeś mi gdzie przylutowac przewody Ok i z tych wszystkich potem mam zrobic jeden przewód do centralki
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#10
Poszukaj pod hasłem: złącza typu banan, gniazdo bananowe, wtyki bananowe. Moje to szybkozłączki Wago, trochę prowizorka (zdaje egzamin i pozostanie).
 
OP
OP
matidj201

matidj201

Aktywny użytkownik
Reakcje
420 6 0
#13
A jak bym zrobił cos takiego ze z jednej strony tory połączył przewodami ze sobą a z drugiej strony podłączył przewód z jednego toru do centralki przejdzie to?
 

mareknyc

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 8 0
#14
Po co?
Za bardzo też nie kumam o co chodzi z tym połączeniem torów ze sobą.
Jeden przewód do jednej szyny drugi do drugiej i też będzie działać
 
OP
OP
matidj201

matidj201

Aktywny użytkownik
Reakcje
420 6 0
#15
Ok kumam czerwony do jednej niebieski do drugiej i tak np. na 2 torach z każdej strony ... tylko dla mnie czarną magia jest jak to dalej połączyć w 1 przewód który do centralki będzie wchodził
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.620 107 12
#19
Kolego @matidj201 skup się prosze. Temat założyłeś parę dni temu a pomimo odpowiedzi zadajesz ponownie te samo pytanie

Jeśli jak napisałeś będzie to diorama to lepiej przylutować przewody (min. 1,5mm2) zamiast toru zasilającego. Zrób minimum w dwóch skrajnych miejscach.
Powodzenia

Proponuję przegladniecie wpisów kolegi @Inkson i @Marqus bo parę razy pokazywali co i jak. I czerp z wiedzy na forum dostępnej (np ja zadawałem podobne pytania poszukaj "zasilanie diorama"). Szczerze się martwię o twoją diorame. Układ jak dla początkującego dosyć skomplikowany a twoje doświadczenie jest na etapie bardzo początkującego. Weź kawałek deski i zrób dwa tory i pobaw się w lutowanie
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
matidj201

matidj201

Aktywny użytkownik
Reakcje
420 6 0
#20
Przewody 1,5mm i szybkozłączki wago zakupione zgodnie z waszymi poradami. Mam jeszcze 2 pytania co bym nie zrobił błędu. Jak to sie ma do instalacji przy rozjazdach!?musi być osobne zasilanie? I w przyszłości chcąc zastosować podmakietowe napędy rozjazdów To czy do nich tez już teraz muszę przygotować osobne zasilanie ?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 7
Elektryka 2
Elektryka 15
Elektryka 5
Elektryka 2

Podobne wątki