• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zasilanie serwo z dekodera Zimo

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
343 1 1
#1
Pytanie do fachowców, mam serwo cyfrowe Hobbyking, dla którego producent podaje zasilanie 2,5-4,8 V. Chciałbym nim sterować dekoderem Zimo MX645, który dla zasilania serwo ma 5V, czyli minimalnie więcej.
Czy powinno się stosować jakiś minimalny rezystor, czy te 0,2V różnicy nie ma wpływu na pracę serwo?
 
Reakcje
145 30 0
#2
Rezystorem nie obniżysz skutecznie napięcia. Będzie ono zależało od obciążenia.
Pytanie do producenta: czy podane napięcia to napięcia nominalne czy dopuszczalne?
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#7
Nie chcę zakładać nowego wątku i chciałbym zapytać tych, którzy mieli już z tym do czynienia. Otóż do napędu pantografów użyłem serw SG90 tower drive, jest to serwo analogowe. Czy przy każdy podłączeniu lokomotywy do zasilania serwo będzie się "diagnozować" czyli czy będzie musiało obrócić się od zderzaka do zderzaka czy serwo będzie w tym położeniu, w którym zostało pod odłączeniu DCC? Nie chciałbym aby zdemolowało mi pantograf.
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#8
Pytanie do fachowców, mam serwo cyfrowe Hobbyking, dla którego producent podaje zasilanie 2,5-4,8 V. Chciałbym nim sterować dekoderem Zimo MX645, który dla zasilania serwo ma 5V, czyli minimalnie więcej.
Czy powinno się stosować jakiś minimalny rezystor, czy te 0,2V różnicy nie ma wpływu na pracę serwo?
Nic nie powinno się stać. Ten zakres napięcia zasilania serwa podawany przez producenta to zakres przy którym serwo ma parametry takie, jak podaje producent (szybkość działania oraz siła). Serwa modelarskie spokojnie powinny wytrzymać nawet 6V. Tu masz podane 2,5 - 4,8V, inni producenci podają zakresy 3 - 6V, np. TowerPro SG90.
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#9
Nie chcę zakładać nowego wątku i chciałbym zapytać tych, którzy mieli już z tym do czynienia. Otóż do napędu pantografów użyłem serw SG90 tower drive, jest to serwo analogowe. Czy przy każdy podłączeniu lokomotywy do zasilania serwo będzie się "diagnozować" czyli czy będzie musiało obrócić się od zderzaka do zderzaka czy serwo będzie w tym położeniu, w którym zostało pod odłączeniu DCC? Nie chciałbym aby zdemolowało mi pantograf.
Trochę walczyłem z różnymi serwami i SG 90 naprawdę odradzam - generalnie wszystkie tanie analogi.
Lepiej zastosować najtańsze serwo cyfrowe - po włączeniu zasilania stoi w miejscu.
 
Ostatnio edytowane:

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#11
Jacek. SG-90 szarpią przy "rozruchu". Testowane na kilku różnych sterownikach (ale nie dekdoerach). Tylko w przypadku jednego sterownika wydaja się być OK.
Ale to nie na Twoje potrzeby.
Nie wiem jak w innych przypadkach, ale "u mnie" ostatnio zadomowiły się MG-90S - te mi akurat nie szarpią, albo bardzo mało ( w ustawianym potencjometrami zakresie).
Nie wiem jak inni użytkownicy - czy mają podobne odczucia do MG-90S, czy polecają coś innego.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#12
Jacek. SG-90 szarpią przy "rozruchu". Testowane na kilku różnych sterownikach (ale nie dekdoerach). Tylko w przypadku jednego sterownika wydaja się być OK.
Ale to nie na Twoje potrzeby.
Nie wiem jak w innych przypadkach, ale "u mnie" ostatnio zadomowiły się MG-90S - te mi akurat nie szarpią, albo bardzo mało ( w ustawianym potencjometrami zakresie).
Nie wiem jak inni użytkownicy - czy mają podobne odczucia do MG-90S, czy polecają coś innego.
Czy to serwo jest cyfrowe czy analogowe?
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#15
Jacek. SG-90 szarpią przy "rozruchu". Testowane na kilku różnych sterownikach (ale nie dekdoerach). Tylko w przypadku jednego sterownika wydaja się być OK.
Ale to nie na Twoje potrzeby.
Nie wiem jak w innych przypadkach, ale "u mnie" ostatnio zadomowiły się MG-90S - te mi akurat nie szarpią, albo bardzo mało ( w ustawianym potencjometrami zakresie).
Nie wiem jak inni użytkownicy - czy mają podobne odczucia do MG-90S, czy polecają coś innego.
A MG-90D? Nadaloby sie?
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#16
Trochę walczyłem z różnymi serwami i SG 90 naprawdę odradzam - generalnie wszystkie tanie analogi.
Lepiej zastosować najtańsze serwo cyfrowe - po włączeniu zasilania stoi w miejscu.
Ja również się podepnę żeby nie zakładać nowego tematu.
Czym się różni w budowie serwo cyfrowe od analogowego? Szukam drugi dzień i nie umiem znaleźć takiej informacji oprócz tego co napisał @Grzes
Jedni piszą "serwo analogowe" inni "serwo cyfrowe" a są tacy mądrale co piszą "serwo analogowe cyfrowe"
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#18
Poczytałem na forum http://abc-modele.pl/?tag=techniki-modelarskie o serwach cyfra vs analog i tak nie do końca można się zgodziz z tym co tam napisano tak samo jak o różnicy pomiędzy konwerterami USB-UART http://abc-modele.pl/uart/ gdzie kompletnie nie poruszone faktu, że FTDI ma pamięć EEPROM, którą można dowolnie modyfikować, zmieniać MTP więc VID, PID, nazwę urządzenia, nie wymaga (przeważnie) kwarcu, itd.
Serwo "cyfrowe" (tak jak domofony "cyfrowe", niewiele różni się od analogowoego. To chwyt markietingowy (tak jak cyfrowy domofon, który cyfrowy nie jest). Różnica pomiędzy serwami jest taka, że zaawansowane funkcje można osiągnąc niższym kosztem. W obu przypadkach sygnał sterujący jest taki sam, na wyjsciu jest PWM, no może w analogu nie do końca.
W wielkim skrucie:
- Serwo analogowe: Sterowanie silnikiem realizuje (najczęściej) układ komparatorów.
- Serwo cyfrowe: Sterowanie realizuje mikrokontroler.

Czym teraz nie steruje mikrokontroler? Nawet w szczotecce do zębów może być i to 32-bit.
Czy ktoś teraz reklamuje telewizor "sterowany komputerowo"? albo "Sterowany mikrokontroleren, procesoroem"? Pralka sterowana komputerowo? Lodówka, żelazko, czajnik, mikrokontrolery są wszędzie. Realizacja projektu cyfrowo jest aktualnie tańsza niż w sposób analogowy. Dośc długo zajmowałem się telekomunikacją, kiedyś centrala cyfrowa była droższa niż analogowa, teraz jest na odwrót.

Z czasem serwa analogowe znikną bo ich produkcja (układów sterujących) będzie nieopłacalna. Jest to spowodowane tym, że mikrokontrolery ciągle tanieją a układy analogowe nie. Do dziś pamiętam ceny (nadal aktualne) niektórych układów telekomunikacyjncyh. Dekoder 16kHz ok 60zł. Procesor a wałściwie system, który zdekodował by ten sygnał w soosób cyfrowy kosztował kiedyś kilkaset zło (bliżej 1000), teraz mikrokontroler za 3zł zrealizuje to zadanie. Cena rozwiązania cyfrowego spadła 333 razy, rozwiązania analogowego nie spadła. Rozwiązanie cyfrowe jest teraz 20 razy tańsze niż cyfrowe, kiedyś było 16 razy droższe o wymiarach i poborze prądu nie wspomnę.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#19
Dzięki za podpowiedzi :) Czasem to się tak zastanawiam czy coś ze mną nie teges czy ktoś sobie pogrywa z wyszukiwarką. Nie rozumiem jak Google nie potrafi wyświetlić żadnej sensownej informacji na zapytanie "Zasada działania serw modelarskich"
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#20
Cena rozwiązania cyfrowego spadła 333 razy, rozwiązania analogowego nie spadła. Rozwiązanie cyfrowe jest teraz 20 razy tańsze niż cyfrowe, kiedyś było 16 razy droższe o wymiarach i poborze prądu nie wspomnę.
Ciekawe, bo to się chyba nie przełożyło na serwa do modeli. Serwo analogowe SG90 kosztuje około 8-9 PLN, a jego odpowiednik cyfrowy jakieś 40 PLN.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 17
DCC 7
DCC 2
DCC 18
DCC 4

Podobne wątki