• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Zasilanie napędu zwrotnic, Piko H0

chmielasa

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,
Jestem mocno początkujący w tym temacie. Chciałbym mieć możliwość elektrycznego sterowania zwrotnicami.
W tym celu dokonałem zakupu zestawu klawiatura analogowa Piko 55392 ze zwrotnicami Piko, niestety zasilacz analogowy Piko 55003 którym dysponuję nie ma możliwości zasilania prądem zmiennym. Znalazłem oferty nowych zasilaczy 55000 ich koszt jest jednak dosyć znaczny około 400zł i nie mam ochoty na ten moment wchodzić w dodatkowe koszty. Inna opcja jaką rozważam to używany zasilacz Piko FZ1, byłbym jednak wdzięczny za wskazówkę czy to jest właściwa droga.

Byś może w grę wchodzą jeszcze jakieś inne rozwiązania w kontekście zasilania zwrotnic prądem zmiennym?
Z góry dzięki za pomoc,
Pozdrawiam
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
439 8 0
#2
Zastosuj transformator toroidalny 20 - 50W, napięcie 15 - 16V.
Koszt dużo niższy od tych oferowanych w sklepach modelarskich.
 

Marcus-Polonus

Aktywny użytkownik
Reakcje
249 2 0
#3
Cześć,
Poszukaj sobie używanych zasilaczy laptopowych, jest ich cała gama, do wyboru, do koloru, i wszystko za maks kilkadziesiąt złotych (jeśli dobrze trafisz). Masz też schemat podłączenia. Kaszka z mleczkiem.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.397 463 29
#4
Inna opcja jaką rozważam to używany zasilacz Piko FZ1
Jeżeli kolega chmielasa taki zasilacz ma, to nie ma sensu niczego kupować. FZ1 zupełnie wystarczy zarówno do lokomotyw, jak i do zwrotnic. Jeżeli nie ma, to decyzja powinna zależeć od kosztów, obie propozycje kolegów wyżej są OK.
 

Marcus-Polonus

Aktywny użytkownik
Reakcje
249 2 0
#6
Sprawdź tylko, jaki masz zasilacz. Większość zasilaczy od laptopa generuje ledwo 12V 1A, a czasem te liche elektromagnesy mogą potrzebować więcej prądu. Dla przykładu, używam do swoich semaforów kształtowych zasilacza 19.5V 6.7A i dopiero on zapewnia dość prądu, by elektromagnesy w semaforach mogły pracować normalnie.
 
OP
OP
C

chmielasa

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Dzięki za dodatkową wskazówkę, sprawdziłem i mój zasilacz dostarcza prąd o natężeniu 4A, rzuciłem jeszcze okiem na dokumentację Piko dotyczącą zwrotnic i widnieje tam informacja: "Permissable switching current max. 0,7A". Mam nadzieję że to nie jest problem i będę mógł skorzystać z tego zasilacza.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.397 463 29
#9
zasilacz dostarcza prąd o natężeniu 4A
Zasilacz nie wymusza natężenia prądu, on tylko może tyle dać, jeżeli odbiornik tyle pobierze. To od odbiornika zależy natężenie, a jeżeli odbiornik będzie chciał pociągnąć więcej, niż może dać zasilacz, to napięcie spadnie. Ale do zadziałania napędu zwrotnicowego konieczne jest określone napięcie, standardowo jest to 16 V, chociaż większość napędów zadziała przy niższym - jednak nie jest to korzystne.
 

Podobne wątki