• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zasilanie makiety dla nowicjusza - problem

piter1403

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam

Właśnie wykonuję swoja pierwszą makietę. Będzie to makieta dla 2, max. 3 lokomotyw. Układ torów będzie na niej wyglądał mniej więcej tak:


Będzie ona podpięta analogowo pod 2 zasilacze z regulatorami PIKO. Jestem w tym zielony, ale ktoś mi kiedyś powiedział, że można zrobić to tak:
- W miejscu czerwonej kreski na obrazku zrobić małą przerwę w torach i ta przerwa podzieli układ torów na 2 obwody oddzielne

Zastanawiając się nad tym, pomyślałem, co będzie w sytuacji, gdy lokomotywa przejeżdżająca przez tą zwrotnice (tam gdzie będzie granica obwodów) będzie jedną osią na pierwszym obwodzie, a drugą osią na drugim obwodzie ?

Nie będzie zwarcia ? A jeśli tak, to co trzeba zrobić, by go nie było.

Czytając forum od razu natknąłem się na to, że lepiej używać DCC. Niestety mam budżet około 200 zł. (i brak mozliwości jego powiększenia :D ), no a za taką cenę to raczej z DCC lipa.

Proszę o pomoc i pozdrawiam :)

viewtopic.php?p=83578#p83578 ;)
 

Załączniki

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
W sumie nic nie będzie... Może trochę poiskrzy jak będzie duża różnica napięcia.
Tylko musisz pamiętać, aby kierunek jazdy w obu obwodach był ten sam...

PS. Ja sie tylko zastanawiam, że jak będziesz chciał przejechać lokomotywą z jednego obwodu na drugi, to musi ona być (raczej) jedyną na makiecie...
 
OP
OP
P

piter1403

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
No druga może być na tej "bocznicy" na przykład :D
Czyli silnik lokomotywy może mieć prąd z 2. zasilaczy (obwodów) na raz ? Fajnie :D
A co do tego DCC, to jakie jest najtańsze, które można polecić, lub po prostu najtańsze ? Tak na przyszłość :)
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#4
No druga może być na tej "bocznicy" na przykład
No ale jak nie zrobisz odcinka izolowanego, to on na tej bocznicy będzie... jechał...

A co do tego DCC, to jakie jest najtańsze, które można polecić, lub po prostu najtańsze ? Tak na przyszłość
Najtaniej to można zrobić sobie samemu.
Na drugim miejscu jest chyba program DDW + czarne pudełko Roco + demo GbbKolejki (albo inny program umiejący gadać używając protokołu SRCP) (tylko DDW jest "trochę" niestabilne).
 
OP
OP
P

piter1403

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
gbbsoft napisał(a):
No ale jak nie zrobisz odcinka izolowanego, to on na tej bocznicy będzie... jechał...
Mi się wydawało, ze wystarczy przestawić zwrotnice z obu stron na przeciwny kierunek, to jest już izolowany odcinek wtedy. Chyba, że mi się tylko wydaje :D

gbbsoft napisał(a):
Najtaniej to można zrobić sobie samemu.
Trudne to ? Jakie koszta ?
Nie wiem z resztą czy przy moim rozmiarze makiety jest sens się w to pchać.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#6
piter1403 napisał(a):
gbbsoft napisał(a):
No ale jak nie zrobisz odcinka izolowanego, to on na tej bocznicy będzie... jechał...
Mi się wydawało, ze wystarczy przestawić zwrotnice z obu stron na przeciwny kierunek, to jest już izolowany odcinek wtedy. Chyba, że mi się tylko wydaje :D
Z tego co wiem, to nie (przy standardowych rozjazdach)...
 
OP
OP
P

piter1403

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Ups :| Czyli muszę robić dodatkowe 4 obwody do tych bocznic ? Nie ma jakiejś innej metody ?
Może jakieś urządzenie rozłączające albo coś.
 
OP
OP
P

piter1403

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
2 dodatkowe zasilacze z regulatorami też trochę kosztują. Będzie ze 100 zł. No i sterowanie z 4 regulatorów też jest problematyczne.

gbbsoft napisał(a):
podłącz przełącznik (mechaniczny albo elektryczny) do rozjazdu
A o co dokładnie tu chodziło ?
 
OP
OP
P

piter1403

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Dobra, czyli muszę zastosować odcinkowy obwód. Ale jeszcze kilka pytań co do tego :D
Skoro do tego "wydzielonego" odcinka muszę doprowadzić prąd to mogę to zrobić przez np. klips zasilający ?
No i ten kabel od zasilacza/regulatora, który idzie do nieizolowanego odcinka, muszę rozdzielić na drugi, który pójdzie do izolowanego odcinka/odcinków i wstawić włączniki. Tak ? :)
Gdzie znajdę takie włączniki ?
 

Piotr Sekuła

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Jeszcze tak ciągnąc sterowanie...

Na Allegro znajdziesz może czasem lepszy multiMaus od Roco za jakieś niecałe 200 złotych, może ze złotówkami.
Poszukaj, a znajdziesz, nie będziesz się musiał bawić.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 6
Elektryka 2
Elektryka 15
Elektryka 5
Elektryka 2

Podobne wątki