• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zasilanie elektryczne dźwigu Roco

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Małe pytanko.Jaki-waszym zdaniem zasilacz można do tego podłączyć?
http://www.allegro.pl/item854885572_dzwig_digital_roco.html
Wiem,że zasilacz ma być na prąd zmienny 16V.Na ModelManii jest taki(działający chyba w różnych systemach,ale kosztuje 250 złotych.Jaki polecalibyście do takiego zestawu aby był w miarę tani i bezpieczny??(nie uwalił zestawu).
http://www.modelmania.com.pl/product_info.php?cPath=251_900&products_id=28123
Ten na 100% byłby dobry ale cena?!! :shock: :shock: :shock:
Znacie coś nie tak koszmarnie drogiego??
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#2
Re: Zasilanie elektryczne dźwigu

że tak powiem, taki sam tylko bez logo Roco

tzn. na stronie podlinkowanej z modelmanii masz parametry tego trafo. Spisz je i spróbuj znaleźć coś o podobnych parametrach w zwykłym elektroniku.
 
OP
OP
J

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Re: Zasilanie elektryczne dźwigu

Tragizm.Nigdzie nie mogę dostac czegoś podobnego.Jak mówię prąd zmienny 16 V to wszyscy rozkładaja ręce.Tylko w jednym sklepie sprzedawca zaproponował mi transformator 230 V 50 Hz 15 Volt.Problem tylko w tym,że to "coś" wygląda jak krążek hokejowy z uzwojeniem miedzi.Dwa kable do kontaktu i dwa do urządzenia.Powiedział mi,że powinienem sobie pudełko dokupić i do pudełka wsadzić(a pudełko plastik).Podziękowałem i nie kupiłem,bo uznałem,że:
1-nie wiem jak z emisja ciepła-czy to w ogóle grzeje w trakcie pracy,czy nie a jeśli tak to czy moze to sobie w pudełku leżeć,bo pożar mi niepotrzebny
2-transformatory droższe mają zabezpieczenia przed przepięciami i innymi problemami,taki krążek przecież żadnego nie ma.
3-obejrzałem ten z ModelManii(powiekszyłem rysunek).Nie pasuje mi bo drogi,ale musze przyznać,że ma wszystko co potrzeba,a po powiększeniu zdjęcia wygląda na to,że można do niego podłączyć dwa urządzenia jednocześnie(przy czym każde o innym napięciu,choć jest też możliwość podpięcia dwóch urządzeń po 16 Volt każde).Nie wiem co robić,nawet w internecie ciężko coś znaleźć
 
OP
OP
J

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Re: Zasilanie elektryczne dźwigu

Zresztą zastanawiam się czemu jest z tym problem taki skoro podobno w gniazdkach w mieszkaniach jest prąd zmienny(wyczytałem na jakimś forum).Czyli chodzi chyba o obniżenie napięcia a nie zamianę na prąd stały.Chyba,że facet się machnął jak do mnie pisał,bo napisał zmienny 16V ale wiele akcesoriów do makiet chodzi na podobnych parametrach,więc raczej by sie nie pomylił.
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Re: Zasilanie elektryczne dźwigu

Jaro napisał(a):
Jak mówię prąd zmienny 16 V to wszyscy rozkładaja ręce.
bo mało popularna wartość napięcia. Najpopularniejsze to chyba 12V
Jaro napisał(a):
to "coś" wygląda jak krążek hokejowy z uzwojeniem miedzi.
transformator toroidalny

Jaro napisał(a):
1-nie wiem jak z emisja ciepła-czy to w ogóle grzeje w trakcie pracy,czy nie a jeśli tak to czy moze to sobie w pudełku leżeć,bo pożar mi niepotrzebny
a który transformator nie grzeje podczas pracy? Jak nie próbujesz wydusić z transformatora więcej niż jego parametry przewidują to nic się nie stanie. Zresztą obejrzyj taki toroid to zobaczysz jak cienką folią są owinięte zwoje. Zajrzyj pod obudowę jakiegokolwiek zasilacza i zobaczysz że trafo nie wisi w powietrzu tylko dotyka obudowy albo płytki drukowanej. Po za tym w elektronicznym możesz kupić obudowę oraz mocowanie do trafa (docisk metalowy oraz dwie podkładki z gumy) i przykręcasz to śrubą np. do obudowy.

Jaro napisał(a):
2-transformatory droższe mają zabezpieczenia przed przepięciami i innymi problemami,taki krążek przecież żadnego nie ma.
dlatego jest tańszy od takiego z zabezpieczeniami

W Miktrotronie można było zamówić trafo o dowolnych parametrach (napięcie wyjściowe, moc, ilość wyjść,odczepów przy wybranych wartościach napięcia)
Wiodący polski producent transformatorów:
http://www.telto.pl/uslugiteltoview.php ... 6784737a43
a i w swoim sklepie internetowym mają dostępne trafa na 16V http://telto.nazwa.pl/sklep/advanced_se ... 6v&x=0&y=0
 
OP
OP
J

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Dźwig Roco

Mam takie małe pytanko.
Otóż już mam takowe coś: zestaw składający się z joysticka i centralki i dźwigu :D

Zestaw nie posiada zasilacza.
Osobiście myślałem o czymś takim:
http://www.modelmania.com.pl/product_info.php?products_id=28123
co pozwoliłoby mi wpiąć do niego zarówno dźwig jak i jakies inne tego typu urządzenie w przyszłości(bo wydaje mi się,ze pozwala on wpiąć do siebie dwa urządzenia o różnych napięciach,ale pewien nie jestem).Ale jest to rozwiązanie drogie a co najważniejsze producent wymyślił sobie zupełnie co innego_Otóż Roco wykombinowało sobie,że aby to chodziło konieczny jest zasilacz taki jak tu:
http://www.modelmania.com.pl/product_info.php?products_id=9969
a końcówkę z niego należy jeszcze wpiąć tu:
http://www.modelmania.com.pl/product_info.php?cPath=212_507_864&products_id=9970
W ten sposób,że końcówka trafo do wyjścia B a kabelki z dźwigu do A.
Paradoksalnie to moze byc rozwiazanie tańsze,bo rozdzielacz to 60 zeta a zasilacz 180 zeta podczas gdy ten Fallera to jakies 250.(pod warunkiem,ze do Fallera można wpiąć tylko jedno urządzenie).Gdybym kupił zasilacz Roco używany od któregoś z forumowiczów lub z Allegro cena spadła by jeszcze bardziej.Pytanie brzmi: czy ten rozdzielacz napięcia jest rzeczywiście potrzebny??? Dlaczego nie łączą dźwigu bezpośrednio z trafo?? Może chodzi tylko o to,że chcą wyciągnąć jeszcze kasę za dodatkowe urządzenie a którego zaletą jest to,że ma końcówkę na wtyczkę zasilacza.Bo chyba po coś jest.Nie,zeby mi to tak bardzo przeszkadzało,bo w przypadku używanego zasilacza Roco to prawdopodobnie i tak byłoby najtańsze rozwiazanie,ale jestem ciekaw.
 

Załączniki

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#7
Re: Dźwig Roco

Najtańszym rozwiązaniem to będzie, jak sobie kupisz najzwyklejszy transformator na napięcie wtórne ~16V i podobnym poborze prądu, np. "TS40/030 Transformator sieciowy na panel 40VA 230/16,3V 2,5A", tak to pisze w tme.eu ;) Bele jakie pudełko za parę złotych, kabelek sieciowy, gniazdko i wtyczkę, w sumie całość wyjdzie może ze 7 dych :D Godzinka roboty :D
Napis "Roco" sobie można namalować, jak ktoś bez tego nie może żyć :LOL:
Podłącz do tego ten Twój dźwig a na pewno zadziała :D
 
OP
OP
J

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Resztki z "Zasilanie elektryczne dźwigu Roco"

Mógłby mi ktoś przetłumaczyć to:

"if the connection "crane" and "trafo supply" are interchanged the control circuit board will be irreparably destroyed (destruction will be apparent by the acrid smell of the circuit board) .It must be replaced at your expense.

Zwłaszcza pierwszą część-resztę w miare kumam.

"Capacitors must not be connected in the crane circuits"

Kondensatory?? Nie mogą być połączone z obwodami dźwigu???

"The Roco breakdown cranes must be operated only on track sections which are isolated on both sides"

Czy jest możliwe ,że instrukcja może dotyczyć różnych wersji urządzenia??
Jak dżwig ma operować na sekcjach torów izolowanych z obu stron,jak on jest na podstawie czworokątnej i w ogóle nic wspólnego z torami nie ma,ani prądu z torów nie ciągnie bo ma z zasilacza a nie jest nawet z MM sterowane? Czy to może dotyczyć wersji na wagonie kolejowym??
To na tyle.Jeszcze jest coś dotyczące adresów czego nie kumam wcale,zdaje się,ze chodzi o to,że mozna jednym joystickiem kierowac 3 dźwigami osobno,bo pisza o adresach 6,7,8 ale to się dowiem jak zmontuję.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#10
Re: Resztki z "Zasilanie elektryczne dźwigu Roco"

Jaro napisał(a):
"if the connection "crane" and "trafo supply" are interchanged the control circuit board will be irreparably destroyed
Jeśli zostaną odwrotnie podłączone kable do gniazd "crane" oraz "trafo supply", płytka sterująca zostanie nieodwracalnie zniszczona
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#11
Re: Resztki z "Zasilanie elektryczne dźwigu Roco"

Jaro napisał(a):
...destruction will be apparent by the acrid smell of the circuit board. It must be replaced at your expense.
Zniszczenie będzie objawiało się drażniącym smrodem z płytki drukowanej. Może być wymieniona na Twój rachunek.

Jaro napisał(a):
"The Roco breakdown cranes must be operated only on track sections which are isolated on both sides"
Roco dżwig może być sterowany tylko na odizolowanych z obu stron sekcjach toru.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#14
Moim zdanie - nie...
To jest model z czasów LokMouse1, czyli przed NMRA DCC...
Po prostu używa protokołu, który z niczym nie jest kompatybilny, dlatego musi być po prostu odseparowany od reszy.
Tak mi się wydaje...

:D
 
OP
OP
J

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Po prostu używa protokołu, który z niczym nie jest kompatybilny, dlatego musi być po prostu odseparowany od reszy
To mi za bardzo nie przeszkadza,jako,że i tak on będzie stał na podstawie a nie na torach,więc ten akapit chyba mnie zatem nie dotyczy.
Bardziej boję się tego:
Jeśli zostaną odwrotnie podłączone kable do gniazd "crane" oraz "trafo supply", płytka sterująca zostanie nieodwracalnie zniszczona
Chodzi o to,że jak wsadziłbym kable z dźwigu do wtyczki power supply(zamiast do wtyczki crane) a kabel z trafo dał do crane(zamiast do power supply)???
Tak to się mi nie powinno zdarzyć,ale trzeba uważać,z obu stron idą gołe kable chyba.Dzięki.
 

Danzig

Ostrzeżony
Reakcje
372 2 1
#17
Koledzy czy może mi ktoś pomóc? Przewrócił mi się dźwig i wyskoczyła mi jedna nić z konstrukcji i nie mam pojęcia gdzie i jak mam to teraz na nowo zainstalować? Wszystko działa oprócz podnoszenia całego ramienia. Jedna nić z pętęlką na końcu. Czy mógłby mi ktoś podesłać zdjęcia z góry zrobione w jaki sposób przebiegają te nici??? Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 17
DCC 7
DCC 2
DCC 18
DCC 4

Podobne wątki