• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektryka i DCC Zasilanie - diorama

OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
Witam. Jest jakiś patent żeby sensownie podłączyć np 10 lamp peronowych. Ilość kableków które mam na chwilę obecną podłączonych do kostek jest zabójcza. Jak już to wszystko zebrałem do kupy i podłączyłem do przełączników (4x) to wciąż mam gąszcz kabli. Mają koledzy jakieś sensowne zbiorcze urządzenie na myśli, które mógłbym wykorzystać które by wprowadziło tak żądany ład w kabelkologii
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
To jest tylko rozdzielacz prądu.
Co podłączysz do niego zależy tylko od Twoich potrzeb i fantazji.
Ja przełączników nie podłączałem żadnych, bo u siebie lampy załączam przez DCC.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
10 lamp = 20 przewodów. To jest DUŻO? Nie rozśmieszaj mnie... Nie widziałeś nigdy kabla telefonicznego np 500 czwórek = 2 000 przewodów...

W układzie analogowym wiele przewodów to norma.

Znacząco liczbę przewodów redukuje DCC. Zasadniczo wystarczą dwa - wyjście DCC mocy (jak w torach). Albo cztery: dwa = zasilanie dekoderów, drugie dwa = sygnał sterujący DCC. Oczywiście od dekoderów do sterowanych obiektów będzie ich więcej ale za to krótkich.

W analogu zamiast kostek, zacisków, rozgałęźników itp można położyć pod makietą dwa gołe ciut grubsze przewody np wzdłuż peronu i do nich lutować wszystkie lampy w okolicy ich miejsca posadowienia. Będzie optycznie mniej kabelków... Jeden z tych przewodów może być podzielony na sekcje załączane oddzielnymi wyłącznikami... itd itp...
Tych 20 przewodów nie musi się spotkać w jednym otworze kostki łączeniowej.
Rozdzielenie ich w przestrzeni znacząco ułatwia potem szukanie usterek i naprawy.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
Jutro zrobię zdjęcie to łatwiej będzie łatwiej dyskutować. Mam 4 przełączniki wajchowe. Jeden dla 4 lamp peronowych, jeden do budynku toalety (dwie lampy), następny do oświetlenia wnętrza budynku dworca (kolejne 3) oraz ostatni do oświetlenia zewnętrznego budynku dworca (kolejne dwie lampy + zegar). Wygląda to mało estetycznie w szczególności w okolicach podłączeń do wajch. Stąd pytanie jak "posprzątać" ten układ żeby było mniej wiszących kabli. Niestety muszę dodać że mam parę lamp które mają cztery kable (po dwa na każdą diodę) co nie ułatwia sprawy jeśli dodać że te wysokie kable muszę ogarnąć na 80x50 cm...
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Od zasilania przewód "minusowy" jako wspólny do wszystkich lamp.
Przewód "plusowy" do wyłączników.
Lampy łączysz w grupach równolegle i jednym przewodem od grupy lamp łączysz z przełącznikami.
lampy.JPG

[DOUBLEPOST=1495574533][/DOUBLEPOST]
koniecznie chce się włączać (nie: załączać!)
Kolego Andrzeju, to się zgadza.
Jednak w mowie potocznej w środowisku elektryków przyjęło się mówić "załącz", by nie było mylące "włącz/wyłącz". ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Wiem to od kilkudziesięciu lat, zawsze tak mówiono. Nie zmienia to faktu, że to zawsze było i jest nieprawidłowe, ja tego nie cierpię i zwalczam, gdzie mogę. Moim zdaniem nie ma na to usprawiedliwienia, poza lenistwem, bo się nie chce zwrócić uwagi na wyraźną wymowę. Ale nie ma co ciągnąć tej dyskusji.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
Jaka jest wymagana odległość pomiędzy szynami rozjazdów które zmieniają polaryzjacje? Czy przerwa pomiędzy szynami jest wystarczająca czy musi być polaczenie poprzez plastikową złączkę?
 

krakowiak

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
984 23 0
A czy polaryzacji nie zmienia tylko krzyżownica? Krzyżownica jest fabrycznie odizolowana od szyn, które mają stałą polaryzację. Jakich torów używasz mikl?
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
Witam,

Mama zagwostke, Podłączyłem oba rozjazdy do zasilania jak na załączonym obrazku. Niestety sprawdzając przejezdność modułu zauważyłem następujące problemy.

1) rozjazd "północny" - przy jeździe na wprost brak zasilania jak tylko lokomotywa wjedzie na iglice
2) rozjazd "południowy" - kiedy rozjazd jest ustawiony na wprost, lokomotywa wjeżdżająca od strony "zachodniej" jak tyko dojedzie do rozjazdu następuje spięcie - to normalne?

Moze załączony obrazek więcej wytłumaczy

@krakowiak - dopiero co zauważyłem Twój wpis. Tory PECO electrofrog (krzyżownica nie plastikowa)
 

Załączniki

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
Witam,

Mama zagwostke, Podłączyłem oba rozjazdy do zasilania jak na załączonym obrazku. Niestety sprawdzając przejezdność modułu zauważyłem następujące problemy.

1) rozjazd "północny" - przy jeździe na wprost brak zasilania jak tylko lokomotywa wjedzie na iglice
2) rozjazd "południowy" - kiedy rozjazd jest ustawiony na wprost, lokomotywa wjeżdżająca od strony "zachodniej" jak tyko dojedzie do rozjazdu następuje spięcie - to normalne?

Moze załączony obrazek więcej wytłumaczy

@krakowiak - dopiero co zauważyłem Twój wpis. Tory PECO electrofrog (krzyżownica nie plastikowa)
Jeśli krzyżownica nie jest plastikowa należy sprawdzić czy obie szyny nie sa ze sobą zwarte. Jesli są należy odizować w miejscach jak na rysunku (złączka izolowana lub dylatacja)
 

Załączniki

Podobne wątki