• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektryka i DCC Zasilanie - diorama

OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Mimo że doceniam poradę obydwu Andrzejow (bez obrażania się), to jednak mam wrażenie że kolega marqus może być bliższy prawdy co do sposobu podłączania torów firmy Peco. Na filmikach rysunkach poglądowych jakie obejrzałem nikt nie podłączał wewnętrznych szyn. Chyba muszę kupić miernik i posprawdzać to i owo.

Jeśli by było zwarcie to zakładam że multimaus by mi to zakomunikował, tak?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Powinien zasygnalizować. Jednak w napędzie MP1 jest bezpiecznik polimerowy. W przypadku zwarcia, ten bezpiecznik zwiększa swoją rezystancję, która może nie zostać wykryta przez Multimausa.
Ale to tylko rozważania teoretyczne, jak już pisałem, nie mam MP1.
Chyba muszę kupić miernik
Na pewno będzie przydatny. Teraz i w przyszłości.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Do sprawdzania ciągłości i prostych pomiarów, wystarczy mały miernik za ok. 20zł.
Ważne, żeby miał test diody i buzer.
Np ten nie ma buzera

A ten ma buzer

Można oczywiście zainwestować w droższy miernik. Tylko dla podstawowych pomiarów nie ma sensu.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Wyniki testu poniżej. Niestety bez niespodzianki czyli wewnętrzne szyny przy krzyżownicy pokazują 0 :(

20160903_155429.jpg


20160903_155239.jpg


20160903_155317.jpg


Jeszcze podłączenie. Może tutaj coś sknociłem?

20160903_155317.jpg
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Jeżeli jest brak napięcia za krzyżownicą a podłączenia są prawidłowe znaczy, że MP1 nie działa prawidłowo.
Odkręć te trzy przewody: żółty, biały i niebieski i sprawdź jeszcze raz podłączając to na "krótko", czyli zwierać odpowiednio niebieski z białym lub żółty z białym.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Może mnie zabijecie za to co zaraz powiem ale na schemacie gdzie jest napisane "zasilanie" podłączyłem zwykły DC zaś szyny podłączyłem pod MM. Czy w tym może leżeć problem? Czy może mp1 mam podłączyć prosto do MM?
20160903_195331.jpg

[DOUBLEPOST=1472929065][/DOUBLEPOST]Żółty z białym czy niebieski z białym nic się nie dzieje czyli mm nie wskazuje zwarcia. Nawet jeśli połączenie niebieski z żółtym to nic się nie pokazuje na MM
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Takie podłączenie może być.
Zasilanie MP1 jest odseparowane galwanicznie (przekaźnik) od przełącznika do polaryzacji.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Wszystko gra! Problemy z zasilaniem na ostatnim połączeniu kabli dochodzacych do MP1 zostaly naprawione i teraz jest ok. Dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc. W szczególności koledze marqus!!
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Następny krok to próba połączenia dwóch następujących po sobie zwrotnic..

Czy poniższy schemat jest OK?
Zasilanie podwojne.jpg
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Może być.
Ale można w tym przypadku zastosować jeden przełącznik. O ile rozjazdy będą w takim układzie jak na schemacie.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Tak, załączony schemat odpowiada planom dioramy. Nie potrafię sobie wyobrazić jak sterować obiema zwrotnicami oddzielnie jesli bedzie jeden przełącznik:niepewny: . Dziękuję I pozdrawiam
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Ok. Chyba juz rozumiem. Od dołu patrząc, jazda na tor "środkowy" (w bok) zamyka górną zwrotnice. Jesli zaś pierwsza zwrotnica jest ustawiona na jazde na wprost to ta powyżej zmienia położenie na jazde w bok. Tak?
 

Podobne wątki