• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektryka i DCC Zasilanie - diorama

OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
Kolega widzę ze jest czuj duch. Jakby mniej się zastanawiał nad odpowiedzią na mój ostatni post i zamiast tego spojrzał jeszcze raz na zacytowany post, to by zobaczył ze post już dawno został zedytowany. Poprawki naniosłem prawie natychmiast po tym jak wcisnąłem "wyślij" i zobaczyłem ze tego nie da się czytać. Czuwaj!
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
Zbyt wiele wiary w technikę... jeszcze lepiej by brzmiało gdyby włączył podpowiedzi po angielsku....
No ale dość offtopicu.

Co do kabla KP6:
3 omy/m = ok. 20 zł/100m
0.3 oma/m = ok. 40 zł/100m
0.2 oma/m = ok. 60 zł/100m
cena = jakość.

Co do osadzania lamp:
- kupić wężyk gumowy o średnicy wewnętrznej takiej by niezbyt ciasno wszedł słup i max grubych ściankach
- wkleić go w płytę
- do cienkich drucików dolutować jeden wspólny sztywny przewód fi 0,5 mm w roli pilota
- przełożyć ten przewód przez wężyk
- leciutko ciągnąć by cienkie druciki się gdzieś nie wplątały, cała siła na osadzenie lampy ma być przyłożona do słupa a nie drucików
- przed wkładaniem koniec słupa potrzeć mydłem (w kostce, nie w płynie)
- pod płytą umieścić coś do czego się przylutuje cienkie przewody, dwupozycyjną łączówkę lutowniczą czy choćby dwa mosiężne czy miedziane gwoździki
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
Dziękuję za wskazówki. Coś takiego mi właśnie chodziło po głowie. Spróbujemy w następnej wersji ale to za jakiś czas bo teraz testowo się zamieniam w tatusia. A wersja angielska jest i zawsze była włączona:)
 

Załączniki

OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
Coś tam naskrobałem. Mam nadzieję, że jest to czytelne i zrozumiałe.
Jeśli dobrze zrozumiałem to z rysunku wynika ze będę potrzebował dwóch myszy - jedna jako główna i druga jako mobilna do sterowania. Ma to sens przy dluuugich zestawach segmentów. Zakładam ze moja makieta będzie miała ok 4m max. Czy w takim razie wystarczy jedna "mycha"?

Moga koledzy mi jeszcze wytłumaczyć po co w "box'ach" są 2 badz 3 wyjścia - z rysunku wynika ze podłączana będzie tylko jedna mysz na segment?

pozdrawiam
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
... z rysunku wynika ze będę potrzebował dwóch myszy ... Zakładam ze moja makieta będzie miała ok 4m max. Czy w takim razie wystarczy jedna "mycha"?
Wystarczy jedna, np. po środku makiety. Z małym "ale". Mysz/Box-y podłączona/e do gniazda "Master". Oraz unikasz wypinania myszy, gdyż każdorazowe wypięcie spowoduje wyłączenie boostera.
Moga koledzy mi jeszcze wytłumaczyć po co w "box'ach" są 2 badz 3 wyjścia - z rysunku wynika ze podłączana będzie tylko jedna mysz na segment?
Gniazda są po to, by można było wpiąć więcej myszy. A gniazda po bokach, do podłączenia kolejnych box-ów.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
Wystarczy jedna, np. po środku makiety. Z małym "ale". Mysz/Box-y podłączona/e do gniazda "Master". Oraz unikasz wypinania myszy, gdyż każdorazowe wypięcie spowoduje wyłączenie boostera.
Ok. Juz bardziej teoretycznie, ale jak to jest w takim razie rozwiązane na spotkaniach modułowych jeśli chodzi o rozmieszczenie "myszy głównej" zasilającej? Czy jest jakaś przepisowa max odległość która definiuje rozmieszczenie mysz? W końcu nierzadko na spotkaniach modułowych jest kilkadziesiąt segmentów.

Gniazda są po to, by można było wpiąć więcej myszy. A gniazda po bokach, do podłączenia kolejnych box-ów.
Znów głupie pytanie, ale po co podpinanie więcej myszy na module który z reguły jest nie dłuższy niż 1m? Czy jest to związane z sytuacją gdy dwa składy się mijają np na segmencie stacyjnym i każdy z nich jest "prowadzony" przez jedną mysz?

Jeszcze na koniec jedno pytanie. Czy box-y na makietach rozmieszcza się jeden na skrzynkę czy np w przypadku małej stacji wystarczy jeden na wszystkie moduły stacyjne (np na module z budynkiem dworca)?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Znów głupie pytanie, ale po co podpinanie więcej myszy na module który z reguły jest nie dłuższy niż 1m? Czy jest to związane z sytuacją gdy dwa składy się mijają np na segmencie stacyjnym i każdy z nich jest "prowadzony" przez jedną mysz?
Jeżeli chcesz sterować niezależnie kilkoma lokomotywami a nie przełączać ich na myszy.
Jeszcze na koniec jedno pytanie. Czy box-y na makietach rozmieszcza się jeden na skrzynkę czy np w przypadku małej stacji wystarczy jeden na wszystkie moduły stacyjne (np na module z budynkiem dworca)?
Na małej jeden powinien wystarczyć, a kolejne co kilka modułów.
Na spotkaniach modułowych najczęściej używa się Fredków.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
Na spotkaniach modułowych nie ma "myszy głównej" gdyż stosowany jest nie ExpressNet ("mysz główna" generuje sygnał DCC) a LocoNet (centralka generuje sygnał DCC).
Na spotkaniach modułowych używa się manipulatorów FRED które - w odróżnieniu od myszy - są przypisane na sztywno do loka. Nie ma możliwości z poziomu FREDa zmiany przypisanego loka - w tym celu trzeba podłączyć FREDa do programatora (np MiniBox). Dlaczego tak? A no dlatego, żeby wyeliminować możliwość przypadkowego uruchomienia lokomotywy stojącej na drugim końcu kilometrowej makiety i narobienia bałaganu. Stąd też wymóg by FRED był zawsze w pobliżu przypisanej lokomotywy oraz całe zagadnienie przydziału adresów PRZED imprezą.

Zasady rozmieszczenia boxów na większych imprezach są proste:
- na szlaku - co około 5 metrów
- na stacji - minimum cztery - pięć boxów: po jednym na każdym z końców stacji (to już raczej szlak) przy semaforach wjazdowych, po jednym na każdym z końców stacji przy semaforach wyjazdowych, ewentualnie kolejny w okolicy środka stacji dla obsługi manewrów. Albo i jeszcze kolejny - przy lokomotywowni / hali wachlarzowej / obrotnicy
- na małej stacji czy mijance, bez semaforów - mogą (zależnie od warunków) wystarczyć dwa boxy w okolicy końców stacji
- na posterunku odgałęźnym czy odstępowym - po jednym boxie przed każdym z semaforów
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
Dziękuję kolegom za cierpliwość i wyczerpujące odpowiedzi. Skoro już wiadomo jak to na imprezach działa czy w takim razie czy jest sens dodawania box-ów w ilości np pięciu (moduły stacyjne) w przypadku domowych makiet?
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
Zależy od jakości wzroku...
Ale trzy (koniec, środek, koniec) albo i tylko dwa na końcach wystarczą.
Na imprezach czasem brakuje gniazdek kiedy np cztery pociągi czekają na wyjazd. W domu to nie grozi.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
Witam. Wróciłem ponownie do tematu podłączenia zwrotnicy. Jak już wcześniej wspominałem zakupiłem mechanizm MTB i rozpocząłem wiercenie lutowanie itp. Posiłkując się wskazówkami kolegów z BGM i wujkiem Googlem podłączyłem kable jak na poniższym obrazku.

20160821_002239.jpg


Biały kabel to podłączenie do krzyżownicy. Reszta to kable podlaczeniowe na zewnętrznych szynach (zakładam że nie są potrzebne złączki izolowane na szynach wewnętrznych gdyż przerwa przerwa na łączeniu szyn ma taki sam efekt) I teraz mam oczywiście pytanie.

Jak podłączyć napęd MTB do kabelkòw jak powyżej ( instrukcja nawet jeśli byłaby po polsku to niewiele by mi rozjaśniła)?

Jak to tego podłączyć przełącznik

czy ten który widać poniżej jest ok ( osobiście obawiam się że wiec wole sie zapytac zawczasu niż po tym jak coś spale) jeśli nie taki przełącznik to jaki?
20160821_002513.jpg


Byłbym zobowiązany jeśli któryś z kolegów byłby w stanie mi te zawiłości wytłumaczyć:)

Pozdrawiam
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Po pierwsze, niewłaściwy przełącznik. Ten Twój to "ON-OFF" a musisz mieć "(ON)-OFF-(ON)" Jeżeli MP1 ma wyłącznik krańcowy, (a tego nie wiem, bo go nie mam) wystarczy przełącznik "ON-ON".
Po drugie, brakuje podłączenie "minusa/masy" od zielonego gniazda do przełącznika. Masz to pokazane na schemacie.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
Dzieki jak zwykle. Widzisz na przełączniku jest napisane "on on" ale chyba masz racje gdyż podobnego przełącznika użyłem do latarni gdzie oczywiście uzywa sie przełącznika "on off". Co do wyłącznika krańcowego, to z tego co mi sie udało wyczytać to MP1 ma "end limit switch" co zakładam że jest tym o czym wspominałeś.

Gdzie jest połączenie "-" na schemacie? COM podobno ma iść do plusa a dwa pozostałe do przełącznika?:oops:
 

Podobne wątki