• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zasilanie Analogowe poszczególne skale Z,N,TT...

beny27

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam czy może ktoś podać jakie jest prąd zasilania poszczególnych skal?Czyli Z,N,TT,H0... lub ewent. podesłać link tak aby była jakaś tabelka z góry dziękuję.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#2
W wymienionych wyżej wielkościach stosuje się najczęściej 12 V (jeżeli koledze chodzi o napięcie, bo pod pojęciem "prąd" rozumie się zwykle jego natężenie) prądu stałego (oczywiście poza Maerklinem). W zestawach zabawkowych czasami są lokomotywki na niższe napięcie, najczęściej na 4,5 V, z zasilaczem bateryjnym. Natężenie prądu zależy od modelu, oczywiście w mniejszych jest małe, ale ogólnie w granicach 0,5 do 1, góra 1,5 A.
 
OP
OP
B

beny27

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Czyli typowy zasilacz F 2 TT typ 545 (2-12V 0,6A) mogę zastosować w Marklinie skala N,Z, czy choćby H0,z tego co gdzieś tam wyczytałem skala Z (Marklin) pracuje na natężeniu do 9V ?Czy tym zasilaczem na max. natężeniu nie uszkodzę lokomotywy?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#4
Nie jestem pewien co do Z Maerklina, ale ta firma nigdy nie produkowała modeli w wielkości N, a o jej modelach H0 pisałem wyżej - to zupełnie inny system, niż innych firm. Maerklin stosuje w H0 system prądu zmiennego i zasilanie z trzeciej szyny - jest to zupełnie niekompatybilne z modelami H0 innych producentów. Inne modele H0 oraz modele N wytrzymają 12 V bez problemu. I powtarzam: w woltach (V) wyraża się napięcie, a nie natężenie prądu. Nie wiem, ile kolega beny ma lat, ale radzę pouczyć się trochę podstaw elektrotechniki, bo bez tego ciężko będzie się poruszać w świecie modelarstwa kolejowego.
 
OP
OP
B

beny27

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
oczywiście napięcie w V natężenie A,moje niedopatrzenie i błąd,właśnie chodzi mi także o Marklina w skali Z jest to system 2 szynowy prą stały i z tego co wyczytałem pracuje na mniejszym napięciu?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 6
Elektryka 2
Elektryka 15
Elektryka 5
Elektryka 2

Podobne wątki