• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

zasilacz Rubikus

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#3
Konstrukcja centralki jest taka ze zadzialaja oba. Zadziala tez byle zasilacz do laptopa z napieciem wyjsciowym od 14 do 19,5V z pasujaca wtyczka.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#6
Wewnątrz Roco 10764 jest stabilizator (7812) z którego zasilane są mychy, a który do normalnej pracy potrzebuje min. 15V na wejściu. Przed nim jest mostek Graetza (bo klasyczny zasilacz Roco 10718 to zwykły transformator na żelaznym rdzeniu). Zatem żeby mychy dostały swoje 12V przy zasilaniu 10764 ze źródła prądu stałego, musi to źródło mieć co najmniej jakieś 16-17 V. Do tego przy pełnym obciążeniu 10764 może się przegrzewać tenże mostek - przy zasilaniu prądem stałym pracuje tylko jego połowa za to z dwukrotnie większym natężeniem prądu.

Nie wiem jak zasilacz większy Rubikusa czy Roco 10851 ale zasilacze od laptopów mają jedną istotną wadę: minus napięcia wyjściowego jest połączony ze stykiem ochronnym wtyku sieciowego (tzw. bolcem uziemienia). Przez to nie można go użyć na większej makiecie gdzie pracuje kilka boosterów czy "centralek" Roco. Przez styki ochronne zamyka się dodatkowy obwód i rezultatem jest zwarcie lub co najmniej dziwne problemy z DCC. Pozostawienie styku ochronnego nie podłączonego to zagrożenie porażeniem obsługi lub nawet uszkodzeniem innych boosterów.
Pewnie dlatego Roco 10851 kosztuje tyle co kilka chińskich zasilaczy do laptopów.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#8
(...) ale zasilacze od laptopów mają jedną istotną wadę: minus napięcia wyjściowego jest połączony ze stykiem ochronnym wtyku sieciowego (tzw. bolcem uziemienia).
Nie spotkałem sie z tym, zwłaszcza, że wiele z zasilaczy ma "płaską" wtyczkę, więc jak tam jest doprowadzone uziemnienie?


Przez to nie można go użyć na większej makiecie gdzie pracuje kilka boosterów czy "centralek" Roco. Przez styki ochronne zamyka się dodatkowy obwód i rezultatem jest zwarcie lub co najmniej dziwne problemy z DCC.
Jakie zwarcie? Czy kolega wie co pisze?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#10
Ciekawa teoria. To dlaczego ja zasilam zestaw Roco zrodlem 12V i wszystko smiga?
Pomijając teorię. ;)
Czy to źródło 12V jest prądu stałego czy przemiennego?
Bo jeżeli przemiennego, to booster to napięcie prostuje i wychodzi ok. 17V napięcia stałego.
A jeżeli stałego, to czy jest to stabilizowane czy niestabilizowane.
Bo jeżeli niestabilizowane, to na pewno jest większe i zmniejsza się wraz z obciążeniem.
Wartość 12V zazwyczaj jest podana przy maksymalnym obciążeniu.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#11
Stabilizowane 12V. :) Mam tez inny zasilacz takze stabilizowany do zasilania CB radia (dawne hobby) o wydajnosci 10A i napieciu 13.8V. Tez wszystko smiga.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#12
Śmigać pewnie i śmiga. Ale czy booster jest z tego powodu szczęśliwy, że daje niższe napięcie w tory. ;)
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#15
"A co z zasilaczami bez styku ochronnego fabrycznie?"
A no wtedy nie ma problemu. Zasilacz ma II klasę izolacji, nie wymaga dodatkowej ochrony przed porażeniem, strona "sieciowa" nie ma galwanicznego połączenia ze stroną DC. Identycznie jak w Roco 10718 czyli zwykłym żelazno - miedzianym transformatorze.

"Nie spotkałem sie z tym, zwłaszcza, że wiele z zasilaczy ma "płaską" wtyczkę, więc jak tam jest doprowadzone uziemnienie?"
Jak wyżej. Większość zasilaczy od laptopów z którymi los mnie zetknął nie miało płaskiej, dwustykowej wtyczki. Jeśli jest trzeci styk - jest tzw. "uziemienie" czyli styk ochronny. Konstrukcja takiego zasilacza nie zapewnia II klasy izolacji.

"Jakie zwarcie? Czy kolega wie co pisze?"
Wiem co piszę, miałem taki problem na którejś imprezie. Boostery były zasilane z zasilaczy od laptopa. Po wymianie na Roco 10718 problem znikł.
Na czym polega problem:
Wyjście boostera to przeważnie mostek H - żadne z wyprowadzeń nie jest masą (minusem DC).
Zasilanie boostera to wejście na mostek Graetza - żadne z wyprowadzeń nie jest masą.
Przy użyciu boosterów z optoizolacją wejścia DCC (SPAXy, Martiboostery) ich masy nie są galwanicznie połączone o ile wyjścia zasilaczy nie mają galwanicznego połączenia z czymś. Problemów nie ma. Jeśli wyjścia zasilaczy mają galwaniczne połączenie z czymś, np przewodem ochronnym, może występować problem przy przejeździe taboru przez granicę sekcji zasilanych z różnych boosterów, np sygnalizacja zwarcia mimo właściwego sfazowania wyjść. Przyczyna jest opisana poniżej.
Przy użyciu boosterów bez optoizolacji wejścia DCC (Roco, niektóre mutacje SPAXów) ich masy są galwanicznie połączone poprzez kabel z DCC. Dopóki wyjścia zasilaczy nie mają galwanicznego połączenia z czymś - problemów nie ma.
Jeśli więcej niż jedno wyjście zasilacza ma galwaniczne połączenie z czymś, np przewodem ochronnym, zaczynają się przez przewód masy zamykać prądy, wynikające np z niejednakowych mostków Graetza w boosterach, ale najgorsze są prądy wyrównawcze wynikające z różnicy napięć między stykami ochronnymi gniazd 230VAC na hali imprezowej. Może być to nawet i kilka V przy wydajności prądowej wielu A, prądu 50 Hz. Problem będzie niezauważalny jeśli zasilacze będą wetknięte w gniazdka na tym samym przedłużaczu.
Niedowiarkom proponuję poszukać na forach elektronicznych o problemach z podłączeniem kablówki do komputera w bloku. Istota problemu podobna - kablówka jest "uziemiona" przy wejściu do budynku, komputer jest "uziemiony" w mieszkaniu. Prąd wyrównawczy potrafi zagrzać gruby przewód.
Nie na darmo każdy producent boosterów pisze w instrukcji obsługi o wymogu zasilania każdego boostera z odrębnego, najlepiej dedykowanego zasilacza.

"Ciekawa teoria. To dlaczego ja zasilam zestaw Roco zrodlem 12V i wszystko smiga?"
To proste. W myszy z 12VDC jest robione 5VDC dla procesora stabilizatorem 78L05. Dopóki zasilanie 12VDC nie spadnie poniżej 7-8V mysza będzie działać. A że przebieg w torach nie ma amplitudy 15V a 11V - co najwyżej lok nie osiągnie pełnej mocy, a światła pełnej jasności.

"Mam tez inny zasilacz takze stabilizowany do zasilania CB radia (dawne hobby) o wydajnosci 10A i napieciu 13.8V. Tez wszystko smiga."
Policzmy: w Martiboosterze jest stabilizator rodzaju LM350, spadek na nim to 2-3V, spadek na diodach mostka to 1,5-2V. Z 13,8V na mostek H dociera 10,3-8,8 V. Niezależnie od tego co ustawisz w Martiboosterze na mikroswitchach.
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 23
DCC 4
DCC 1
DCC 8
DCC 11

Podobne wątki