• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zasilacz do DCC

McGyver

Nowy użytkownik
Czy zasilacz z takimi parametrami będzie dobry do zasilania DCC (Roco):

We: 230V~ 135W 0,58A
Wy: 12V~ 105VA 8,75A

Zalega mi na składzie to pomyślałem, że można go tak wykorzystać. Parametry ma dość dobre... może troszkę za niskie zasilanie - chociaż 12V zazwyczaj w zupełności było wystarczające.

Mam jeszcze FZ2:
We: 230V~
Wy1: 0-12V DC 1A/12AV
Wy2: 16V~ 1A/16VA

Czy któryś z powyższych zasilaczy nada się do centralki DCC (roco)?? proszę o opinie...

gbbsoft

Aktywny użytkownik
W sumie pierwszy za małe napięcie daje, a drugi to słabiutki... Może jeden lok pociągnie.

A ten pierwszy jak podłączysz do centralki Lenz, to centralka może się bardzo grzeć, bo podobno ona ponosi napięcie to wymaganego (domyślnie 16V) i przy tym się grzeje. Dlatego zaleca się uzywanie zasilacza zgodnego z napięciem wyjściowym, aby grzanie "zarezerwować" na inne milsze rzeczy.

OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Rozumiem... no szkoda, znajdę dla tego jakieś lepsze rozwiązanie.
Może to głupie pytanie ale co daje podłączenie kilku myszek do jednej centralki?

OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Przetestuję ten pierwszy zasilacz 12V... jak tylko uporam się z przeróbką loka na DCC... z doświadczenia wiem że napięcie nie ma tak dużego znaczenia jak prąd - przykład: "akumulatorki dające 1,2V" przy standardowej baterii 1,5V...
jedyna kwestia to zaprogramowanie dekodera... ale takie napięcie powinno wystarczyć.
Sprawdzę w praktyce i opiszę wyniki.

gbbsoft

Aktywny użytkownik
McGyver napisał(a):
z doświadczenia wiem że napięcie nie ma tak dużego znaczenia jak prąd
Nie do końca... W boosterach/centralkach Lenz jest wazne, ponieważ booster stara się dać napięcie takie, jakie ma ustawione w parametrach. Jak ma być 16V, to on daje 16V. Podobno, gdy zasilacz daje np 15, to booster i tak daje 16V, ale przy tym się grzeje... Wiec radzi się, aby dla tych boosterów/centralek napięcie wejściowe było jak najbliżej napięcia wyjściowego.

OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Mój zasilacz 12V przetestowałem na starej centralce ROCO 10751... tak wiem zdaję sobie sprawę ze starości tego produktu :> no w każdym bądź razie wszystko śmiga jak trzeba - nie zauważyłem żeby coś się grzało... sprawdzałem na 2 działających lokach i było ok. Programowanie dekoderów także odbyło sie bez najmniejszych problemów. Co tu dużo mówić stary sprzęt śmiga wyśmienicie :> tego starego Pikozaurowego zasilacza nie podpinam bo ma około 17V~ na wyjściu ... o ten 1V za dużo to nie chcę ryzykować utraty centralki... a na niższym napięciu jest ok :D

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 14
DCC 4
DCC 1
DCC 8
DCC 11