• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zasłony przeciw snieżne

SCYZOR

Znany użytkownik
Reakcje
2.964 2 0
#1
Cześć.
Mam pytanie odnośnie sposobu mocowania /ustawiania/ przenośnych zasłon przeciw śnieżnych?
W/w zasłony były montowane zarówno przy torach kolejowych jak i przy drogach.
Za wszelkie informacje w tej sprawie z góry dziękuję.
Pozdrawiam.
Andrzej
 
OP
OP
S

SCYZOR

Znany użytkownik
Reakcje
2.964 2 0
#4
W wątku którego link zamieściłeś, raz występuje nazwa płotek, innym razem zasłona.
Nie do końca wiadomo która nazwa jest właściwa;).
Wracając do meritum sprawy, mnie konkretnie chodzi o to, czy kołki wbijane w ziemię były tylko na skrajni danego odcinka płotków,
czy też kołek był wbijany między każdy płotek?
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#5
Ja słowa zasłona nie kojarzę z płotkami przeciwśnieżnymi, ale być może ta nazwa też występuje jako określenie tych płotków przeciwśnieżnych. Co do kołków to nie wiem czy wcześniej były wbijane, lecz obecnie teraz te kołki są wkładane w dziurę wykonaną przez traktor który z tyłu ma takie urządzenie do wiercenia otworów. Piszę o kołkach do płotów przeciwśnieżnych wykonanych z siatki plastikowej, zakładanych przy drogach w obecnych czasach, co do mocowania płotków drewnianych układanych przy drogach poprzednio to się nie wypowiadam, ponieważ tego nie wiem.
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
#6
Mam pytanie odnośnie sposobu mocowania /ustawiania/ przenośnych zasłon przeciw śnieżnych?
W/w zasłony były montowane zarówno przy torach kolejowych jak i przy drogach.
Dawniej mówiło się na to "płoty przeciwśniegowe". Poszczególne sekcje takiego drewnianego płotu ustawiano pod kątem jak ściany namiotu tak, że pierwsza podpierała drugą, druga następną, itd., jak zamek błyskawiczny. Od góry wyglądało to tak:
Code:
IIIII   IIIII   IIIII
    IIIII   IIIII
Do ich stawiania nie używano żadnych słupków. Przynajmniej ja takich nie widziałem. Co najwyżej pierwszy i ostatni segment płotu był mocniej "zazębiony" z następnym/poprzednim, żeby stabilniej stał.
Podobnie jak dzisiaj, co kilkadzesiąt metrów robiono przerwy, żeby umożliwić przejście ludziom lub większej zwierzynie.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#7
Kolego scyzor. Może ukierunkujemy to twoje pytanie na bardziej szczegółowe, czy chodzi Ci o mocowanie do podłoża tych płotów drewnianych używanych dawniej, czy też płotów wykonanych z siatki plastikowej używanej obecnie.
 
OP
OP
S

SCYZOR

Znany użytkownik
Reakcje
2.964 2 0
#8
Temat uważam za zakończony. Dziękuję t_domagalski za zabranie głosu i dodatkowe informacje.
O sposobie ustawiania takiego płotu wiedziałem wcześniej z instrukcji wykonania w/w płotu opracowanej przez p. Lewińskiego.
W wymienionej instrukcji była wzmianka o wykonaniu kołków, lecz nie wiadomo było jak te kołki należy ustawiać.
Zrobię tak że kołki podtrzymujące płot będą na początku i na końcu.
 

aviaTTor

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#13
Odnośnie kołków to były takie szpikulce do robienia otworów na kołek,lub wynajmowano traktor z wiertnicą do wiercenia otworów na kołki ,płotki wtedy stawiono w pionie pojedyńczo lub w formie namiotów ale tylko końcówki zachodziły za siebie i podpierał je kołek.