• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zapytanie o zestaw startowy

L

lukaszjus

Gość
#1
witam wszystkich
mam na imie Łukasz,mieszkam w lublinie.Kolejkami zacząłem interesować się od nie dawna.,być może dlatego że mam teraz więcej czasu bo skończyłem studia.w każdym bądź razie z acji miejsca intersuje mnie skala HO.W związku z tym zwracam się do Szanownych Doświaczonych Kolegów o pomoc w wyborze zestawu startowego.Myślałem od razu o zastsowaniu zestawu cyfrowego.Natomiast jeżeli chodzi o firmy to zastanawiam się między Trix a Roco.Parę argumentów zarówno w jedną jak i w drugą stronę już słyszałem ale zwracam się o pomoc do specjalistów którą firmę lepiej wybrać(podobno zestawów firm nie można mieszać bo każda z tych firm ma inny prąd).A oto i zestawy które wybrałem sobie na początek.Proszę o radę czy warto no i jakąś ocenę.
zestawy Roco:
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=29506
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=27527
zauważyłem że sa to zestawy z innych epok czy na jednej pseudo makietce nie będzie się to ze sobą kłóciło

P.S
jezeli moj temat nie jest na ten dział to przepraszam, z góry dziękuje za wszelkie info

Łukasz
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Re: zapytanie

A oto i zestawy które wybrałem sobie na początek.Proszę o radę czy warto no i jakąś ocenę.
Oj-żeś chłopie zaszalał. :D
Moim zdaniem to oba chyba sa takie same,różnią sie chyba tylko kolorystyką(ja wolę niebieski).
No i to już full wypas-muszę przyznać i robi wrażenie.Gdybym miał kupę forsy tobym kupił.Zwłaszcza,że niekumaty jestem w elektryki za bardzo i późniejsze montowanie oświetlenia w wagonach to byłaby dla mnie mordęga.A tu już niczego nie musiałbym robić.Ten zestaw to chyba ma już wszystko co sie da,automatyczne pantografy,dźwięk,oswietlenie,otwierane drzwi wagonów,miodzio.
Inna sprawa to cena.Gdybym miał forsy jak lodu to bym kupił.Ale gdybym miał tylko 4 tyś. to już nie wiem.Ja nie miałem i kupiłem zestaw za 800 złotych.Fakt,że dołożyłem potem kupę forsy,bo musiałem lokomotywę wymienić na dźwiękową(w fabrycznej dekoder jest na płytce i nic się nie da z tym zrobić podobno),światła będą musiały być w wagonach założone,mam tylko 2 wagony a optymalna liczba to 4.Kupując tańszy zestaw trzeba się liczyć z kosztami,żeby go doprowadzić do takiego stanu jak ten co podałeś(przy czym nie wiem czy jest to możliwe,nigdzie nie widziałem wagonów z otwieranymi drzwiami w osobnej ofercie),ale za to masz kasę na więcej torów,na zwrotnice,na napędy elektryczne do nich i dekodery dzięki czemy miałbyś już w zasadzie cały układ torów na typową makietkę a pewnie by jeszcze zostało.Kupując drogi zestaw masz wszystko "pod klucz" i inwestujesz już tylko w infrastrukturę.Która też do tanich nie należy.No cóż - jakbym miał zarobki na poziomie odpowiednim tobym kupił,ale jak bym pół roku czy rok zbierał na to,to szkoda by mi było.
Sorki,że ja tak ciągle o zarobkach,ale to dlatego,że napisałeś:
mam teraz więcej czasu bo skończyłem studia
Studenci zazwyczaj tak nie szaleją :D
Jakbys napisał,jestem menagerem i zarabiam 10 tyś. miesięcznie tobym powiedział-a weź i kup. :D
 

wespe

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Re: zapytanie

Zarówno Trix jak i Roco prezentują dobrą jakość taboru, lecz zawsze mogą wystąpić różnice w długościach co do skali rzeczywistego loka czy wagonu.
piszesz o różnym prądzie, standardem jest 12V DC (prąd stały) zasilanie na dwie szyny i wszystkie firmy prócz Marklina (prąd zmienny na 3 szyny) produkują w standardzie DC. Oczywiście produkują też wersje lokomotyw na prąd zmienny, oznaczenie ~ .

Co do zestawów każdy prawdopodobnie zaproponuje Roco wraz z myszą i dodatkami do sterowania.
W lublinie jest sklep Krzyś na ul. Nadbystrzyckiej i Narutowicza, kilka zestawów cyfrowych jest, strona:

http://krzys.lublin.pl/go/_category/?id ... ng&lang=pl

Te które wybrałeś też są super, z otwieranymi drzwiami etc.
Jednak myślę a inni to potwierdzą, że warto zdecydować się na 1 epokę, można owszem połączyć tabor z 2 epok, gdyż wagony z 3 epoki można spotkać dziś w 5 epoce.
 
OP
OP
L

lukaszjus

Gość
#4
Re: zapytanie

Dzieki Koledzy za pomoc, o pierwszej epoce nie myślałem ,warto sie nad tym zastanowić...jeżeli moderatorzy wyraż zgode po zakupie mogę oczywiście foty przesłać na strone żeby każdy mógł sobie oblukać jak to wyglada
jeszcze raz dzieki za rady jak cos to pozwole sobie pisac

Łukasz
 

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
634 6 1
#5
Re: zapytanie

A nie wolałbyśbyś coś polskiego? Za taką kaskę idzie juź kupić parę ładnych rzeczy z PKP wraz ze sterowaniem i nawieżchnią torową.
 
Reakcje
0 0 0
#6
Re: zapytanie

Kolega musi rozważyć nie tyle "jaki zestaw startowy" - ile "jaki zarząd kolei i w jakiej epoce chce go zbierać"... W modelarstwie kolejowym jest bowiem taka prawidłowość, że makieta odzwierciedla konkretne miejsce w konkretnej epoce, a skoro o miejscu mówimy, to i o kraju, a skoro o kraju to.... o zarządzie (PKP, DR, DB, OBB, SNCF, inne ?)....

No chyba, że kolega traktuje to inaczej i zbiera wszystko jak leci na torta, tak by sobie pośmigać :)
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#7
Re: zapytanie

Prawda kolego Sello....promujny Polskosc ! :D A i polscy producenci wszelkiego asortymentu kolejowego bardziej stana na nogi ! :D
 
OP
OP
L

lukaszjus

Gość
#8
Re: zapytanie

dzieki dzieki dajecie sporo do zastanowienia sie nad całą sprawą.Ja jednak myślę o kolei niemieckiej( po prostu mi sie podoba).Epoka myśle że IV no może III.Ja sobie tak pomyślałem ze na poczatek dobrze kupić zestaw startowy bo chyba taniej i na gotowo, no i jest wszystko chyba.Ale słucham propozycji bo ja pisałem wcześniej i podawałem linki do zestawów tanio to nie jest wię chciałbym kupić przemyślane zestawy i po to zwracam się do specjalistów.

pzdr
Łukasz
 
OP
OP
L

lukaszjus

Gość
#9
Re: zapytanie

mam pytanie jeszcze a nie chce zakladac owego watku czy oplaca sie bardziej kupowac zestawy w pl czy sciagac z zagranicy?
 
A

Adam-H0

Gość
#11
Re: zapytanie

lukaszjus napisał(a):
mam pytanie jeszcze a nie chce zakladac owego watku czy oplaca sie bardziej kupowac zestawy w pl czy sciagac z zagranicy?
i potem chcecie polskie modele i POLSKI HANDEL - chociaz bys tego nie pisal oficjalnie :twisted:
 
OP
OP
L

lukaszjus

Gość
#13
a czy Kolega WM-Model zna jeszcze jakies strony bo juz na tej zyskuje ok 300 zl!jesli tak to prosilbym o podanie moze pw zeby nie zasmiecac forum,z gory dziekuje

pzdr
Łukasz
 
OP
OP
L

lukaszjus

Gość
#16
a co mam rozumiec przez to czy zdaje sobie sprawe co te zestawy maja?a dodatkowo mam pytanie od ktorego wlasciwie powinienem zaczac czy na powierzchni 70 szer. 100 dlugosc da sie cos zrobic ,myslalem o kółku
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
czy na powierzchni 70 szer. 100 dlugosc da sie cos zrobic ,myslalem o kółku
Oj nie wiem,ale mi sie wydaje,ze nie.Klasyczne zestawy startowe mają chyba długośc metra z hakiem.Same odcinki proste to jakieś 14 torów prostych a każdy ma ze 20 cm. długości(po 7 na każdy bok co najmniej).Do tego na każdy zakręt powrotny to 6 torów R3 chyba(średnio 12 w zestawie).Nie wiem jak wychodzi z szerokościa,ale o ile pamiętam standartowy promień z torów zestawów startowych to 90 cm.(chyba,że dałbyś jakieś ciaśniejsze).Mogę sie mylić bo nie chce mi się rozkładać,żeby sprawdzić,ale tak mi chyba na podłodze wychodziło.
W tym zestawie Roco wypaśnym co chcesz tez jest taki układ,pisze w opisie
14 x tor G200
12 x tor R3
Moim zdaniem to za mało.H0 to nie jest mała skala.TT by weszło jak sądzę bez problemów,ale jak chcesz full wypasy to musisz H0.
Na metr długości to już kółko zrobisz,ale malutkie,chyba ze dwa tory proste(góra 3) po bokach,bo zakręty też zabierają część długości,bo nie są pod kątem 90 stopni przecież.Minimum to 1,60 na 1,00 moim zdaniem.Popatrz na długość pociągu.Ja mam na razie 2 wagony osobowe(każdy ponad 30 cm dł.) i lokomotywa(20-kilka).Pociąg złożony z 4 wagonów i loka może mieć nawet do półtora metra długości (i co będziesz zderzakiem lokomotywy ocierał o koniec ostatniego wagonu)?
Niestety sensowne rozmiary zaczynają się od co najmniej 1,20 a najlepiej od 1,50cm szerokości w górę - do co najmniej 2,00 a najlepiej 2,40 lub 2,60 a nawet 3,00 metrów w długości w górę.
Już żeby startowy rozłożyć muszę połowę mebli poprzestawiać w dużym pokoju(w bloku)pod ściany,albo je wynieść (czyli stół i krzesła bo innych z uwagi na rozmiar nie da się wynieść).
Zobacz sobie na moim filmiku na YouTube-od 1,40 sek. masz układ z mojego zestawu.To co widac na podłodze to TYLKO I WYŁĄCZNIE to co wchodzi w skład startowego zestawu.Ani jeden tor więcej.Pociag też jest zestawowy.I - jak widać małe to nie jest.
http://www.youtube.com/watch?v=sNMGGVzuIOk
To ci powinno mniej więcej uświadomić o jakiej skali mówimy-na papierze to inaczej wygląda.Sam byłem zdziwiony jak zobaczyłem po ułożeniu.
 
OP
OP
L

lukaszjus

Gość
#18
dobra zle przeliczenia byly : a wiec dlugosc 150 szerokosc 80 zmieni to cos?sorry ze tak meczy temat ale to hobby jest drogie i musze dokladnie skalkuowac czy jest sens pchania sie w ten temat

pzdr
Łukasz
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
sorry ze tak meczy temat
Normalka.
ale to hobby jest drogie
Niestety jest.Mozna co prawda przyoszczędzić mądrze kupując,ale i tak kwoty nie będą niskie.
Z drugiej strony,skoro tak cię ograniczają koszty to czemu wybrałeś takowy zestaw za 3 tyś. Śliczny-to prawda,wypasiony-prawda,istne cudo-prawda.Szczerze-sam bym kupił.Ale jak ja kupowałem to jego na rynku jeszcze nie było.Ale to nie będzie koniec.Oczywiście ,jak masz tyle-to zawsze możesz kupić i pomalutku zbierać na resztę.Nie czarujmy się - to nie działa na zasadzie w 2 miesiące zrobię makietę(no chyba,ze delikwent ma w cholerę kasy i nie wie co z nią zrobić,ale i tak robocizna swoje pochłonie(w sensie czasu).Ja sie męczę rok i jeszcze nie skompletowałem taboru docelowego(a składać się nań będzie pociag towarowy z lokiem dźwiękowym diesla,osobowy z lokiem dźwiękowym elektryczny i serwisowy(czyszczący tory-z tym akurat będzie łatwo,bo lok jest (ten ze startowego) tylko 2 wagony Roco Clean dokupię).A przecież to nie koniec.Tory też do najtańszych nie należą(Roco Geoline bo już mi się wymieniać nie chciało a poza tym nie sterczą sterowniki napędów z niego),zwrotnice to też koszt,a na makiecie wypada mieć sterowane zdalnie(choćby analogowo,jeśli nie cyfrowo) bo "ręka Boga" zmieniająca zwrotnice głupio wygląda.A domki, a zieleń-tu już koszty mozna zracjonalizować np. nie montując w nich oświetlenia,albo brać budynki kartonowe(zamiast super - wyoasnych modeli plastikowych).
 

psz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
Przy łukach R3 Roco na nasypie powinieneś mieć 90 cm miejsca na szerokość. Z kolei na długość 1,5 m starczy Ci na 3 odcinki proste między końcami łuków. Oczywiście piszę o takich torach jakie są w zestawach startowych Roco.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 18
Tabor 39
Tabor 20
Tabor 4
Tabor 21

Podobne wątki