• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zapowiedź Wydawnicza - Historyczny opis linii Łuków - Lublin do końca XX w.

K

KNG

Gość
#1
Zanim zacznę opisywać co tworzę, muszę uczynić pewną deklarację.
Nie umiem pisać.
To znaczy umiem pisać, bo jakoś skleciłem temat i te trzy zdania.
Niestety nie umiem pisać historii.
Piszę rozwlekle. Zdania mi się rozłażą do jakichś monstrualnych rozmiarów, mam skłonność do dywagowania.
Temat główny zwykle mi się rozmywa w sprawach trzeciorzędnych.
Jednym słowem horror, terror i marmolada.
No to trzy słowa.
Umiem za to grzebać w kwitach.
I z tego grzebania w kwitach powstało jak w tytule.
Opis składa się dwóch części: liniowej i stacyjnej.

Część liniowa czyli opis linii składa się z następujących tabel.
1. otwarcia, zamknięcia, zawieszenia ruchu towarowego
2. ilość torów i ich prześwit
3. zarządy kolejowe
01b zarzad.jpg


4. planowa obsługa trakcyjna i prędkości szlakowe
01c predkosci.jpg


5. sposób prowadzenia pociągów
01m sposob1.jpg

01d sposob.jpg


6. wykaz budowli inżynieryjnych
01e mosty.jpg


7. stałe ograniczenia prędkości na linii
01f stale ogran.jpg


8. wypadki i wydarzenia na linii
01g wypadki.jpg

9. wykaz przejazdów strzeżonych
10 wykaz koszarek i budek dróżników
11 wykaz dozwolonych prędkości pociągów z pługami odśnieżnymi
12 wykaz odcinków na których konieczna jest wymiana lub uzupełnienie podsypki
13 wykaz typów szyn leżących na torach głównych

14 łącznice
01h lacznica.jpg


15 koleje wąskotorowe
01i wask.jpg


16 numery tabel w rozkładach jazdy
17 numery zeszytów służbowych rozkładów jazdy
18 wykaz planowego zestawiania składów i obsługi przez lokomotywy
01j pociagi.jpg


19 wykaz posterunków ruchu, punktów eksploatacyjnych oraz budowli inżynieryjnych wraz z kilometrażem
01k punkty.jpg


Część stacyjna składa się opisu posterunków i punktów występujących w pozycji 19 wedle schematu jak poniżej.
01l bezwola.jpg

Do tego jest mapa z przebiegiem linii.
01a mapa.jpg


Zdjęć jest niewiele bo około 20.
Kłopot z materiałem fotograficznym jest duży ze względu na prawa autorskie i pokrewne.
Niestety nie trafiłem na speca który byłby mi w stanie opowiedzieć jak sobie z tymi prawa radzić.
Ci którzy potrafili winszowali sobie o wiele za dużo za swoje usługi.

Forma opisu jest przaśna lub surowa, to zależy od punktu widzenia.
Czarno-biała broszura z mnóstwem tabelek, stron około 60 razem z okładkami.
Całość pisana czcionką 9 z wyłączenie wykazu planowego zestawiania składów i obsługi przez lokomotywy który jest pisany czcionką 8 a i tak wyszło ponad 7 stron.

Nie będę ukrywał, że najlepiej opracowałem okres powojenny.
Z przyczyn oczywistych czyli braku kwitów okres wcześniejszy jest opracowany tak sobie.
Okres od końca XX w. do współczesności pozostawiam lepszym i młodszym ode mnie.

Jeżeli mój opis przypadnie P.T. publiczności do gustu to opiszę w podobny sposób linię z Lublina do Rozwadowa.
A następnie z Rejowca do Bełżca, a następnie ...
Również nie będę ukrywał, że kwitów mam sporo na całą byłą Wschodnią DOKP.

Całość powinna się ukazać w ciągu 2-3 tygodni.

To chyba wszystko.
Gdyby było coś niezrozumiałego to proszę o pytania.

Bądźcie zdrowi.

ksiezyc_nad_gieesem ...
 

Załączniki

OP
OP
Z

Zv

Gość
#4
Świetne opracowanie, znajdź mądrego wydawcę i drukarnię i dawaj nam tu maluczkim w łapki!
 
OP
OP
K

KNG

Gość
#5
liczba torów i ich szerokość.
Budowle, obiekty inżynierskie.
Wiedziałem, że mogę na Was liczyć .... hehehe
Tak poważniej to wszystko jest jeszcze przed korektą, następną korektą i jeszcze następną.
Świetne opracowanie, znajdź mądrego wydawcę i drukarnię i dawaj nam tu maluczkim w łapki!
Dzięki. Sprawa wygląda w ten sposób, że sam sobie będę sterem, wydawcą, śrubą i śrubokrętem.

Bądźcie zdrowi.

ksiezyc_nad_gieesem ...
 
OP
OP
K

KNG

Gość
#7
Znaczy się książka jest wydrukowana tylko ja nie mam czasu na cokolwiek. Jeszcze dziś wyjeżdżam do Wrocławia i wracam we wtorek by w piątek wyjechać do Helu.
Kiedy stamtąd wrócę nie wiem, bo mamy z żoną rocznicę ślubu. Nawet dość okrągłą.
Sami rozumiecie, że termin powrotu może się przesunąć. Nawet bardzo.
Jak wrócę to zapodam odpowiedni link do działu Giełda

Bądźcie zdrowi.

Jarek
 

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.501 33 3
#8
Kupiłem i szczerze wszystkim polecam tę monografię. Oprócz olbrzymiej liczby tabel, wykazów, zestawień stanu linii, zarządów, składów pociągów, czy nawet wypadków, są w niej zawarte schematy torowe oraz wspaniałe zdjęcia; niektóre unikatowe. Autor wykonał tytaniczną prace celem zebrania materiałów w jedną, spójną całość. Dzięki formatowi A4 możliwe było wstawienie dość dużych zdjęć. Ode mnie - gratulacje dla Autora i - osobiście mam nadzieję na kolejną publikację, tym razem o odcinku Lublin - Dęblin albo Lublin - Przeworsk.
 
OP
OP
K

KNG

Gość
#9
Dziękuję serdecznie za dobre słowo. Niestety nie ustrzegłem się błędów i nieścisłości.
W związku z powyższym komponuję erratę.
Gdyby był ktoś zainteresowany ww publikacją to serdecznie zapraszam.

Bądźcie zdrowi.

Jarek
 
OP
OP
K
#10
Żeby nie tworzyć nowego wątku podepnę się tutaj.
Naszła mnie myśl żeby opisać w miarę przyzwoicie pociągi z nazwą własną, począwszy od lata 1959 r. czyli Balt Orient Expressu, Beroliny, Górnika, Orient Expressu i Panonii Express (od lata 1960 r. zaczęła kursować Błękitna Fala i Strzała Bałtyku (od lata 1962 r. już jako Kaszub)) do końca XX w.
Mniej więcej byłoby to 100 pociągów z jakąś tam nazwą własną kursujących w różnych latach po różnych trasach.
Rzecz miałaby się składać z dwóch części:
1. chronologicznej czyli co, skąd, dokąd jeździło itd.
2. technicznej czyli jaka lokomotywa i skąd, ile wagonów było, skąd i jakich itp. plus opis skąd się dany pociąg wziął bo przeważnie kursował wcześniej bez nazwy własnej.
O ile pierwsza część będzie obejmowała cały okres od lata 1957 r. do końca XX w. czyli rozkładu 2000/2001 to niestety druga część będzie składała się z wybranych roczników do których mam kwity. Mniej więcej 3 zestawienia na dziesięciolecie. Niestety im dalej w przeszłość tym kwitów mniej.
Będzie również trochę rożnych obrazków, przeważnie znanych.
W załączeniu jest plik z przykładowymi zestawieniami.
I teraz najważniejsze czyli mam "tworzyć" do szuflady czy ma to jakieś "rence i nogi" i trud mi się opłaci ?

Bądźcie zdrowi.

Jarek
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Koleje w Polsce 1

Podobne wątki