• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamiennik zasilacza do kolejki Berliner Bahnen

maxikaz

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Cześć.

Odkopałem swoją starą kolejkę Berliner Bahnen, którą bawiłem się za dzieciaka. Wszystko wygląda dobrze, ale szkopuł w tym, że brakuje zasilacza.
Patrzyłem na aukcjach internetowych, czy uda się kupić oryginał, ale niestety nic nie mogę znaleźć. Jest wiele zasilaczy do innych kolejek (najwięcej PIKO), ale do mojej brak.
Stąd pytanie, czy da się zastosować zasilacz z innej kolejki do Berliner Bahnen? Porównałem sobie parametry zasilaczy na zdjęciach i nie są takie same, jednak jestem elektrycznym ignorantem i zupełnie się na tym nie znam, więc może źle coś czytam i taka zamiana da się zrobić.
Parametry oryginalnego zasilacza widać tutaj: https://lh3.googleusercontent.com/-...AAAAAAAN3s/eUyFsZl2Saw/s912-Ic42/DSC_6381.JPG

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#4
Raczej obstawiam ręczną sztukaterię. Nie znam tego zasilacza, także nie wiem jak wygląda podłączenie. Może da się zrobić taki przewód przy wykorzystaniu klasycznych konektorów.
 

Lyntog

Aktywny użytkownik
Reakcje
860 6 2
#5
Jeżeli nie musisz mieć koniecznie zasilacza oryginalnego to kup PIKO FZ1 - to moim zdaniem (i nie tylko moim) najlepszy zasilacz do sterowania analogowego. Na Alledrogo można go dostać nawet za 40-50zł :)
 

Lyntog

Aktywny użytkownik
Reakcje
860 6 2
#7
Z tego co widzę to możesz, ten twój oryginalny zasilacz ma zadeklarowany zakres napięć 0-9V, a FZ1 ma zakres 0-12V - jak nie będziesz go ustawiał na maksymalne napięcie to wszystko będzie działać normalnie :) A wrzuć jakąś fotkę co to konkretnie jest za zestaw? Taki z dwuosiowym czarnym parowozem?
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
389 8 0
#8
Witam. Do kolejki Berliner tt bahnen pasują zasilacze FZ1 i F2 produkcji PIKO I BTTB. Wpółczene zasilacze np piko lub tillig i mehano dodawane do zestawów startowych też podejdą ale są niestety gorsze od tych starszych. Lokomotywy buczą przy niskim napięciu
Ten z aukcji wyżej ma specjalne gniazdo- styki metalowe są po bokach we wtczce i nie ma nic w handlu co by przypominało to rozwiązanie. Ja kidyś wkładałem klocek drewniany z drutami po boku. Czasem działało czasem nie.
Daj zdjęcie tego zestawu
 
Ostatnio edytowane:

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
389 8 0
#10
Będzie powodował buczenie silnika w lokomotywie przy niskiej prędkości. Nadaje się ale lepsze oryginalne. Ja kupiłem kiedyś na alledrogo FZ1 z 1989 roku. Działa jak burza
 

Lyntog

Aktywny użytkownik
Reakcje
860 6 2
#12
Piękny! :)

Już pamiętam - były dwie wersje silników w tych lokomotywach - na 9V i na 12V. Możlwe, że masz wersję na 9V, skoro zasilacz też taki był na takie napięcie. Tak więc FZ1 można śmiało używać, byle by nie zapodawać nigdy pełnego napięcia ;)
 
Reakcje
145 30 0
#13
Piękny! :)

Już pamiętam - były dwie wersje silników w tych lokomotywach - na 9V i na 12V. Możlwe, że masz wersję na 9V, skoro zasilacz też taki był na takie napięcie. Tak więc FZ1 można śmiało używać, byle by nie zapodawać nigdy pełnego napięcia ;)
Z tym nigdy bym nie przesadzał. Silnik wytrzyma i 12V o ile nie będzie pracował 24/h. Ponadto, zdjąłbym obudowę loka i sprawdził na jakie napięcie jest silnik (często było to na nim napisane).
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
389 8 0
#14
Zestaw startowy z połowy lat 80 tych. Był jeden taki zestaw z oznaczeniami cccp na taborze. Silniki powinny być na 9v ale i na 12 v pojadą, bo już przy polowie skali zasilacza wyskakiwały z torów. Nie chcę być złym prorokiem ale nawet super zasilacz nie pomoże bo loki na pewno wymagają czyszczenia. Tory też dobrze nie wyglądają.

Miłej zabawy, może kolega złapie bakcyla i może w TT.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#18
Mam taki zestaw. Wygląda słabo, ale przeleżał w szafie prawie 20 lat :)

Dostałem taki zestaw od moich ś.p. Dziadków w 1985 r. na Gwiazdkę! Nostalgia! Sowieckie oznaczenia wymazałem zmywaczem do paznokci. A pierwszy mój zestaw z gagarinem dostałem 7 lat wcześniej. Moje lokomotywy z serii start BTTB wszystkie miały silniki 12 voltowe. Zasilacz FZ1 może być stosowany z tym, że faktycznie nie przesadzałbym z napięciem, nastawnik zasilacz/jazdy maksymalnie do 3 pozycji (może być 3 z lekkim plusem), zaznaczonej na okręgu. Poza tym lokomotywki startowe rozwijają zawrotne prędkości już przy ok. 9 voltach zasilania.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#20
Tak, oczywiście. Akurat trafiłem na 12V. Początkowo uznałem ten skład osobowy za wydumany ale we Francji faktycznie budowano elektrowozy dla kolei ZSRR specjalnie na linię Moskwa-Leningrad. Jeden z francuskich elektrowozów znajduje się chyba w muzeum kolejnictwa/komunikacji w Petersburgu.
 

Podobne wątki