• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zakupy na makiete, konieczne

marcin_sobota

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,

mam pytanko.

jak wiecie mieszkam w Niemczech. Na Święta wybieram sie do Polski i chce zrobic zakupy na planowana makiete. kleje, farby, kable, druty itd.

Chcialbym w tym poscie zrobic taka liste produktow ktore trzeba zakupic wraz z opisem do czego sie przydadza.

Najpierw mam pytanie

Jakie kleje potrzebuje.
Wiem ze do szutrowania potrzebuje Wikol. Postram sie kupic jakies duze opakowanie. 3 litry ;-)

a do klejenia torow jaki potrzeba? tym samym kleji sie korek do plyty?
jakie kleje jeszcze potrzebuje koniecznie? drzewka, zielen.....

dzieki z gory

Sofo
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#2
marcin_sobota napisał(a):
Jakie kleje potrzebuje.
Wiem ze do szutrowania potrzebuje Wikol. Postram sie kupic jakies duze opakowanie. 3 litry ;-)
Jakie jesteś w Niemczech to lepiej kup sobie klej ASOA (są to kleje na bazie lateksu) i do tego takie coś do redukcji napięcia powierzchniowego o nazwie niemieckiej "Fliessverbesserer". Obie rzeczy dostępne w wielu sklepach ale sprawdź sobie na http://www.asoa.de bo można też bezpośrednio zamówić i za dwa dni masz w domu paczkę (mówię o Niemczech).

Efekt klejenia będzie rewelacyjny a dodatkowo klej aplikujesz dopiero po zaszutrowaniu, co znacznie ułatwia życie.... opakowanie 250 ml wystarczy Ci na kilkadziesiąt metrów toru.
 

PiterZ

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Corwin, co to za klej? Ja szukam czegoś do przyklejenia posypek i mat do płyty MDF 5mm. Mam w planie takie moduliki do gier bitewnych - kwadraty terenu 40x40cm. Na razie próbowałem z wikolem, który oczywiście sie kurczy i wygina płytę.
Przydało by mi się coś czego jest dużo za niewiele kasy i co się nie kurczy. Konsystencja podobna do wikolu.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#4
PiterZ napisał(a):
Corwin, co to za klej? Ja szukam czegoś do przyklejenia posypek i mat do płyty MDF 5mm. Mam w planie takie moduliki do gier bitewnych - kwadraty terenu 40x40cm. Na razie próbowałem z wikolem, który oczywiście sie kurczy i wygina płytę.
Przydało by mi się coś czego jest dużo za niewiele kasy i co się nie kurczy. Konsystencja podobna do wikolu.
Niestety ten klej jest do szutru... Ale ja do trawy (co prawda elektrosadzarką) używam kleju Nocha, który jest wg. mnie lepszy od Wikolu tak więc możesz go spróbować inne rozwiązanie to klej w spray-u a jeśli są to maty to jest też świetny klej polimerowy produkcji firmy Dragon (do dostania w marketach budowlanych - ja go kupuję w Obi)
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#5
PiterZ napisał(a):
Mam w planie takie moduliki do gier bitewnych - kwadraty terenu 40x40cm.
A widziałeś coś takiego? System do budowy gier bitewnych :)
 

Załączniki

PiterZ

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Tak, widziałem coś podobnego kilka razy. Te kawałki są chyba na styropianie, niestety jest ich dużo i po ułożeniu ruszają się względem siebie.
Polimerowy by się nadał, przynajmniej do kawałków maty. Kępki statyka pójdą na wikol - na małej powierzchni nie powygina płyt. Dodatkowo zainwestuję w klej w sprayu, bo przyda się też coś do robienia drzewek. Teraz tylko muszę odkleić maty z jednej próbnej makietki :)
Szkoda tylko że na klej polimerowy nie położę mokrej maty, ale lepsze to niż moduly wygięte jak banany...
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#7
PiterZ napisał(a):
Tak, widziałem coś podobnego kilka razy. Te kawałki są chyba na styropianie, niestety jest ich dużo i po ułożeniu ruszają się względem siebie.
To coś innego niż styropian, dodatkowo żeby się nie ruszały mają pod spodem rzepy i tak się je unieruchamia. Jak to kiedyś pierwszy raz zobaczyłem to mi się od razu Panzer General przypomniał :)
 
OP
OP
M

marcin_sobota

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Heja


dzieki wielkie za odpowiedzi


patrzylem na ten klej , znalazlem go w sklepie. ale moje pytanie jest nastepujace.

w przypadku kiedy klej nakladamy na szuter a nie odwrotnie to chyba zuzywamy zdecydowanie wiecej szutru od kleju a biorac pod uwage ich ceny to chyba lepiej jest napakowac miedzy szyny kleju ( typu WIKOL ) a potem nasypac na to szuter. Czy moze sie myle?


pozdro
 

Piotr Sekuła

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Witaj,

Ile jeszcze razy napiszę Ci odpowiedź? Chyba wiele.

Hehehe. Tory się często klei cyjanoakrylem co piąty/szósty podkład lub wikolem. Poleciłbym jednak pierwszy sposób, bo zaoszczędzamy kleju. Innych metod nie znam, a zaczerpałem je czytając to forum (i Martela).

Pozdrawiam,
Piotrek.
 
OP
OP
M

marcin_sobota

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
dzieki wielkie

za ta i za kolejna odpowiedz :)

a jak szutrujesz?

klej potem szuter czy szuter potem klej?

ktora metoda lepsza? szybsza raczej ta druga nie?

ale z finansowego punktu widzenia chyba nieoplacalnie , prawda?
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#12
marcin_sobota napisał(a):
dzieki wielkie

za ta i za kolejna odpowiedz :)

a jak szutrujesz?

klej potem szuter czy szuter potem klej?

ktora metoda lepsza? szybsza raczej ta druga nie?

ale z finansowego punktu widzenia chyba nieoplacalnie , prawda?
Metoda może trochę droższa ale efekty takiego szutrowania o niebo lepsze niż sypanie szutru na klej. Szuter układa się wtedy w sposób taki sam jak na prawdziwym nasypie.
 
OP
OP
M

marcin_sobota

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
witam

wiec pewno tak zrobie. najpierw szuter potem klej ASOA pewno.

bylem dzis w tym sklepie Lokshop.de

w sumie duzy nie jest.

ma wyroby Marklina, Fleischmanna, Piko.

z asortymentu sprzedaje busha, auhagena, polaka, fallera.

domki fallera i auhagena.

kupilem kapliczke, zona bedzie sklejac.

dobrze jest miec zone po tej samej stornie barykady, a nie kazdy zakup torpeduje ze tp strata kasy :)

ogladalem tez szutry auhagena. zdecydowanie lepiej wygladaja do TT. ale mosze jeszcze obejrzec polaka, chce jakies brazowe przechodzace w czerwony. torche sam potem podkolryzuje ale chce zeby byl juz podklad.

lepszy polak od auhagena?

Faller jest za drogi, choc jest tu go duzo to wole jednak cos tanszego. maly klej fallera do plastiku kosztuje 3.99 euro.

pozdro

sofo
 

Ulti_x

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Czy mogę prosić o jakieś namiary na te moduły dla systemów bitewnych,
zainteresowały bardzo kolegę a w postach brak jest źródła fotografii.

Dzięki
 
Reakcje
0 0 0
#17
marcin_sobota napisał(a):
Witam,
(...)mieszkam w Niemczech. Na Święta wybieram sie do Polski i chce zrobic zakupy na planowana makiete. kleje, farby, kable, druty itd.(...)
...a ja myślałem, że u nas jest mniej w sklepach modelarskich, niż u was :D ....
 
OP
OP
M

marcin_sobota

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
witam

mam pytanie co do okablowania. jakiej srednicy stosujecie?

jaki jest najlepszy sklep z elektronika w necie? nawet modelarski.

lutownice kupilem w Niemczech. w OBI ;-)

pozdro

sofo
 

Podobne wątki