• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Zakłady odbudowy parowozów

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#1
Witam.

Po prawie pół roku od zgromadzenia materiałów, oraz myślenia, myślenia, myślenia... nadszedł ten dzień, gdy ruszyły prace nad moją małą makietą.

Z braku miejsca maleństwo musi mieć wymiary 120x60.
Niestety żadnego kółka się z tego nie zrobi, ale i kółko szybko się nudzi więc postawiłem na jedno wielkie "rozjazdowisko".

Plan jest następujący:
Zakład w którym odbudowywane są stare zezłomowane parowozy.
Tabor jaki będzie się poruszał to:

GEE 3 od Liliputa

DSC00718.JPG


V36 od Lenza
DSC00719.JPG


A przetaczane krótkie platformy dwuosiowe.
DSC00720.JPG
DSC00721.JPG


Takie długości lokomotyw i platform narzucają konieczność, aby za rozjazdem znalazł się jeden prosty odcinek 23,9 cm. torów co jest niezbędne do przerzucenia wajchy.

Co do torów, to decyzja padła na PIKO A-Gleis.

No i po wielu wieczorach spędzonych nad kompem, zrodził się układ torów.

DSC00717.JPG


Dół, będzie to zarośnięta wybetonowana bocznica z oczekującymi na odbudowę złomami, a góra będzie właściwym zakładem z lokomotywownią dwustanowiskową, kanałami rewizyjnymi, magazynem, suwnicą i mini ręcznym punktem nawęglania.

Pudło.

Tu chyba nie zrobiłem dobrze, bo w zamyśle miało być wytrzymałe, sztywne i stabilne, a wyszła trumna ciężka jak cholera :)

DSC00705.JPG
DSC00706.JPG


No cóż. tak już musi być i tyle.

Na wstępie uzbrajam środek w podwaliny elektryki.
Swoje miejsce ma zasilacz 16 V zmiennego, zasilacz 12 V stałego, listwa 230V pod sprzęt wyposażony w swoje zasilacze ( np. centralka ) , przyjdzie tu sama centralna DCC, a także dekodery akcesoriów Rubikusa.

DSC00712.JPG
DSC00713.JPG
DSC00714.JPG
DSC00715.JPG
DSC00716.JPG


Ponieważ cała makieta będzie raczej płaskim terenem ( jedynie lekko muszę górą w górę iść o 2 cm aby "wciąć" kanały rewizyjne) to na całości wykleiłem 5mm korek.
Cały teren wyłożony będzie płytami betonowymi, więc nie będę robił nasypów pod tory.

Przymierzyłem też już wstępnie tory ( brak mi jeszcze dwóch rozjazdów) wygląda na to, że rzeczywistość w 100% pokrywa się z komputerowym projektem.

DSC00707.JPG
DSC00708.JPG
DSC00709.JPG
DSC00710.JPG


Tyle na dziś.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#2
No, faktycznie ... ładna trumna. ;)
Ale z przekrojami przewodów też pojechałeś. Czy to są 1,5mm2? W zupełności wystarczyłyby 0,75mm2. I dlaczego drut do gniazd sieciowych a nie linka?
 
OP
OP
jpyt

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#3
Przewód kupiłem gotowy, zasilający. Przekrój był w sumie bez znaczenia.
A do gniazd dałem drut, bo ładnie mi się ułoży. A gniazdo jest przyklejone, więc nie będzie potrzeby linki.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#5
OP
OP
jpyt

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#7
Witam.
Powstało już delikatne ukształtowanie terenu.
Idą do mnie zamówione dwa brakujące rozjazdy, więc będę mógł zacząć montować tory do podłoża.

DSC00735.JPG
DSC00736.JPG
DSC00737.JPG


W związku z tym mam pytanie do znawców tematu:

Z odcinkami prostymi sobie poradzę.
Część wyłożona będzie spękanymi starymi płytami betonowymi.
zarówno pomiędzy szynami, jak i po bokach, więc nie będę się zbytnio martwił na co kleję tory, bo wszystko później zasłonię.

Ale co z rozjazdami?
Do którego momentu można tam zasłaniać płytami?
A co w środku?
Podsypkę mam czarną ( jak to brudne błoto na zakładach ) tylko nie wiem, czy nakleić ją na korek i położyć na ro rozjazd, czy sypać delikatnie między podkłady?
A może pomalować podłoże pod rozjazdem?
PLS o jakieś rady.
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#8
Podsypkę wysyp delikatnie w przestrzeń pomiędzy podkładami, sprawdź dokładnie czy ziarenka nie przykleiły się do szyn i podkładów oraz czy nie blokują ruchu iglic. Uważaj też, żeby nie skleić iglic.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 54

Podobne wątki