• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Zagospodarowanie miejsca na makiecie.

Matias

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Witam kolegów modelarzy. Pisze do was o porady w zagospodarowaniu terenu na makiecie.Tak więc kilkanaście lat temu z ojcem zbudowalismy podstawę makiety, na której ułożylem dwa niekompletne „kółka” z torów, kawałki torów szutrowałem oraz tworzyłem odrobine zieleni. Po krótkim czasie zabawy kolejkami znudziły się, a makieta opustoszała. kilka miesięcy temu jednak naszła mnie ochota żeby odkryć pozostałosci makiety, i porządnie zrobić ją do końca. Niestety to co zostało z makiety (przeprowadzka) nie nadawało się na zbyt wiele, tak więc i zacząłem zrywać pozostałosci starego terenu kreując go na nowo. Umieszczam zdjęcia makiety obecnie, z nadzieją że pomożecie mi w jakiś sposób zrobić z tych zaczątków coś pięknego. 53FE6ABF-3A1B-47C9-81FB-5877E7C6B9D2.jpeg 21893256-5F4C-496D-8EEC-CD990686CCAD.jpeg 55D4A91C-0EBE-4598-8A5A-9FA695AED3F1.jpeg 8FF08A9A-CDA5-4E52-AF38-AE1ABF11F38E.jpeg
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#2
Ciężko będzie Ci doradzić cokolwiek, bo rozpoczynając budowę makiety miałeś już pewnie swoją wizję.
Na ostatnim zdjęciu, dwa tory łączą się ze sobą w jeden, aby za chwilę ponownie się rozdzieliły - nie lepiej przedłużyć tor zewnętrzny i połączyć oba tory rozjazdami?
Za nim zaczniesz gospodarować teren, przemyśl dokładnie układ torowy.
Przydałby się jakiś plan.
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#3
Dokładnie - albo plan albo fotografie pokazujące całość, a nie takie skadrowane kawałki. Moim zdaniem powinna być stacyjka i 1 lub 2 bocznice. Na jaką epokę i jaki tabor się nastawiasz?
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#5
OK. Teraz coś wiadomo. Przy takiej malej stacji, linia dwutorowa będzie niewykorzystana. Ale ogólnie skoro już jest to niech zostanie.
Natomiast koniecznie dodaj jeden tor stacyjny do wewnętrznego okręgu torów linii. Nawet jak się będzie prawie stykał z dolną linią to nie będzie tragedii, a nawet stacja będzie wyglądać na większą. Czy dałbyś radę wydłużyć też tory stacyjne od prawej strony - trochę roboty ale będzie warto.
Jak widzę, na lewym ramieniu w środku będzie góra, więc bocznica tam odpada. Za to możesz zrobić ją wewnątrz prawego okręgu.
Trochę szkoda, że nie zrobiłeś takiej makiety wg koncepcji pusty środek. Taakie łuki są ciężkie dla nowoczesnego taboru i części lokomotyw. Poprosimy jeszcze o dwa panoramiczne zdjęcia środka i prawej strony.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#6
Tory stacyjne są chyba dłuższe. Mój rysunek jest tylko poglądowy. Brakuje na pewno drugiego przejścia zwrotnicowego.
Ale poczekajmy, niech @Matias się odezwie. ;)
 
OP
OP
M

Matias

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#8
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, dołączam zdjęcia, może pomogą. Planu niestety nie ma, stwierdziłem że zrobie wszystko „spontanicznie” i najwyżej będę docinać, są tylko rysunki „na brudno”. Torów będzie więcej, w środku jednej z pętli planowałem kilka bocznic, z drugiej jakąś fabrykę, może kopalnie węgla. Dodam jeszcze że tory bez szutru można bez problemu przenieść - trzymają je gwoździki, nie są jeszcze klejone. Szarą część szutru będę prawdopodobnie zrywał-bardziej pasuje mi ciemny. Ma być to linia Polsko-Niemiecka, zabudowę planuje z epoki III - raczej po 1946, tabor będzie V/VI zmieniany z taborem z II/III epoki.

@404W O jakich łukach mowa? Najmniejsze łuki to r2, nie napotkałem się z problemami.
 

Załączniki