• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zagadka - najmniejsza miejscowość i najmniejsze merto

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#1
Jaka jest najmniejsza miejscowość, w której jest coś, co można nazwać potocznie metrem (linia dla pociągów pasażerskich z co najmniej dwiema stacjami podziemnymi ale nie tramwaj)?
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#2
Serfaus? - jest najmniejszą miejscowością na świecie, w której zbudowano metro. Powstało w latach osiemdziesiątych XX wieku. Składa się z jednej linii o długości 1200 metrów i z czterech przystanków. Służy narciarzom, którzy przyjeżdżają tam na wakacje.

Zagadki ode mnie ;)
W Polsce są obecnie dwa systemy metra - w Warszawie i ....?
Gdzie w powstało pierwsze w Europie metro napędzane przez silniki elektryczne?
Gdzie znajduje się najkrótsze metro na świecie?
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#3
Nie wiedziałem o tym Serfaus- co prawda jakieś oszukane to metro bo szyny ma na suficie ale OK, miejscowość faktycznie chyba najmniejsza.
Najkrótsze metro to chyba to, o którym chciałem dać zagadkę, tylko dwie stacje w Santa Maria di Licodia.

Dwa systemy metra w Polsce? Chyba nie chodzi o Kraków? My mamy tylko pół metra :)
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#5
Serfaus jest tej wielkości:


Niektórzy twierdzą że SKM w Trójmieście jest w rzeczywistości metrem. Choć w 100% pod gołym niebem. (np. wikipedia) :gwizd:
Choć dla mnie jest to po prostu kolej miejska. :D

No a w Krakowie to mamy bardzo fajny tunel, choć niestety z metrem ma niewiele wspólnego. Nawet premetrem nie możemy tego nazwać ;) (premetro, to tunel przystosowany do obsługi przez tramwaje, w przyszłości do przerobienia na metro. Ze względu na to że do przebudowy z reguły nie dochodzi, a tunele są dużo droższe, już się tak nie buduje) Podobno projekt budowy metra pojawił się w perspektywie finansowej dla Krakowa do 2018 roku. Ciekawe co z tego wyjdzie...
Pozostałe dwa pytania czekają na odpowiedź :ROFL:
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.370 463 29
#7
Takie kolejki (metro?) jak w tym Serfaus, są także w innych miejscach. Ja znam taką w Santa Cristina we włoskich Dolomitach. Ma tylko dwie końcowe stacje, a długość linii wynosi kilkaset metrów i cała jest w tunelu. Nie wiem, czy Santa Cristina jest większa czy mniejsza od Serfaus, ale też jest to bardzo mała miejscowość, gdzie turystów w sezonie jest więcej niż stałych mieszkańców.

Metro w Budapeszcie jest najstarsze na kontynencie europejskim (1896 r.). Najstarszym w Europie jest oczywiście metro londyńskie (w tym roku 150 lat) i o ile dobrze pamiętam, trakcję elektryczną wprowadzono tam wcześniej, niż otwarto metro w Budapeszcie. Przedtem w Londynie stosowano parowozy.