• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zaczynam budowę makiety. Na mnie też padło...

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Po ponad 20 latach od ostatniej zabawy kolejkami wzieło mnie znowu. Choć warunki nie pozwalają na wiele to jednak coś zbuduje. Wymyśliłem sobie układ torów jak na obrazku. Rozmiar makiety 210x120cm. Większa nawet o centymetr mi się nie zmiesci a mniejszej nie chcę :). Właściwie tory juz mam. Padło na PIKO A-gleis bo trochę ich miałem wię resztę dokupiłem i 95% torowiska jest. Jako, że od prawie zawsze bawię się elektroniką sterowanie oparte na DCC (za pomocą GBB kolejka) wykonuję samodzielnie. Pierwsze moduły już nawet uruchomione. Teraz ze względu na święta będzie krótka przerwa a po niej ruszamy...
 

Załączniki

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#2
Torowisko wydaje sie przemyslane i całkiem dorzeczy plusem napewno jest to ze mogą poruszać sie dwa składy w przeciwnych kierunki
Kibicuje ci jak tylko moge bo 95 % takich pomysłow i tak konczy na planach
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
No ja na szczęscie (dla makiety :) należe do tych że jak już coś zaczną i postanowią to doprowadzają to do końca. Tory praktycznie już mam, elektronika leży w części złożona w części oczekuje na elementy. Po świętach konstrukcja mechaniczna pudła i jak dobrze pójdzie to w styczniu juz tory powinny być położone...to tak na początek.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Artee napisał(a):
No ja na szczęscie (dla makiety :) należe do tych że jak już coś zaczną i postanowią to doprowadzają to do końca. Tory praktycznie już mam, elektronika leży w części złożona w części oczekuje na elementy. Po świętach konstrukcja mechaniczna pudła i jak dobrze pójdzie to w styczniu juz tory powinny być położone...to tak na początek.
zmieścisz to na 120cm szerokości ? :shock:
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
pepej napisał(a):
zmieścisz to na 120cm szerokości ? :shock:
Bez problemu sie zmieści. Maiłem to juz rozplanowane i ułożone na podłodze. Projekt jest zrobiony z wykorzystaniem biblioteki elementów PIKO A -Gleis więc wymiary pokazuje rzeczywiste.
 

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#6
pepej napisał(a):
zmieścisz to na 120cm szerokości ?
Artee napisał(a):
Bez problemu sie zmieści.
Witam. Wydaje mi się, że może rzeczywiście można by się pokusić o zwiększenie wymiaru 120cm – choćby z tej przyczyny, że na dole rysunku jest prawdopodobnie stacja – przy takiej ilości torów peron chyba będzie pomiędzy jakimiś torami – chyba, że będzie przylegał do pierwszych torów od góry (jednostronna obsługa), a inne nie będą obsługi-wać ruchu pasażerskiego – a nie wydaje mi się, żeby tak było...? Jaka jest odległość między osiami torów przy dworcu (na dole) – bo chyba nie większa, niż 4-5cm? A może po prostu mniej torów...
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
arch_przemo napisał(a):
Witam. Wydaje mi się, że może rzeczywiście można by się pokusić o zwiększenie wymiaru 120cm – choćby z tej przyczyny, że na dole rysunku jest prawdopodobnie stacja – przy takiej ilości torów peron chyba będzie pomiędzy jakimiś torami – chyba, że będzie przylegał do pierwszych torów od góry (jednostronna obsługa), a inne nie będą obsługi-wać ruchu pasażerskiego – a nie wydaje mi się, żeby tak było...? Jaka jest odległość między osiami torów przy dworcu (na dole) – bo chyba nie większa, niż 4-5cm? A może po prostu mniej torów...
Tak jak pisałem wcześniej rozmiar makiety jest kompromisem pomiędzy tym co bym chcial a tym co się zmieści na przestrzeni mieszkalnej i iestety wymiar 120x210 to jest maksimum jakie moge zrobic. Odległość między osiami jest standardowa jak w podstawowym rozmiarze A-Gleis czyli 6,2cm. Perony bedą 2, po zewnetrznych stronach torów połączone kładką dla pieszych. Torów nie chcę mniej bo lubie jak jest dużo i jest czym sterować :) i w sumie dla mnie największa zabawa to skonstruowanie sterowania.
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Jako, że samej makiety jeszcze nie ma to pochwale się tym co już zrobiłem odnośnie sterowania :). Mam nadzieje, że nikt się nie obrazi że zdjęcia nie przedstawiają makiety tylko coś innego ;)
Prawa góra: GenLi - kompletny i przetestowany
Prawy dół: Uniwersalny, prosty dekoder do zwrotnic, świateł, semafrów itp. W zaleznosci jakie mu sie wgra oprogramowanie. Jeszcze nie kompletny, czekam na dostawe elementów.
Po środku kolejne płytki do dekoderów. W sumie planuje ich około 10.
Z lewej płytka do S88.
To tyle co do tej pory zrobiłem. Najwazniejsze jest to, że cała elektronika, mimo iz dosyć obszerna i pokomplikowana jak na taką prostą makietę, kosztować mnie bedzie coś koło 300 PLN.
 

Załączniki

OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Nie no, bez przesady. Nie jest to jakaś wielka sztuka zmontować pare modułów :)
Swoją drogą jak myślę o tym co chcę zrobić to wychodzi na to, że będzie to niezbyt efektowna wizualnie makieta ale za to z super wypasioną elektroniką :D
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
No i zaczeły się pierwsze problemy :) Makiety nawet jeszcze nie widać a już trzeba się nakombinować. Przyszły napędy do zwrotnic, CONRADA typowe i popularne. Mimo lektury dziesiąków postów nie byłem pewny jak się je zasila. Jedni mówili że tylko AC, inni, że rownież DC. No i w efekcie wszyscy mieli racje. Tylko, że do DC sterowanie odbywa się prze zmiane polaryzacji (tak jak zreszta przypuszczałem, w końcu napędem jest silnik DC) Niestety dekoder nie umie zmieniać polaryzacji więc trzeba było wymyśleć międzymordzie pomiędzy dekoder a napędy. I juz jest niestety na przekaźnikach. Wolałbym całkiem elektroniczne ale wyszło za drogo i skomplikowanie. Teraz myślę jak i ile porobić odcinków izolowanych na których będzie detekcja zajętości, a także kombinuje nad czujnikiem przejazdu który będzie sterował sygnalizacją na przejeździe. Mam dziwny pomysł ale co wyjdzie to zobaczymy :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 179
Buduję makietę 5

Podobne wątki