• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zaczynam budowę makiety. Na mnie też padło...

OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#61
osama591 napisał(a):
Rozpiętość do 4 torów
Wysokość prześwitu 9.5cm
Wymiary 26.4 x 18.8 x 11.8cm
Chodzło mi o dokładna szerokość, ale tez dziękuje. Mam 4 tory i odległość miedzy skrajnymi to ok. 220mm i martie się że może tu być za mały prześwit.
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#62
W końcu...po długiej przerwie pierwszy odcinek toru "trzyma" się już makiety. W końcu zaczyna wyglądać tak jak powinno :grin:
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#65
Troche czasu minęło o troche sie podziało. Co prawda na samej makiecie tak jakby nic sie nie działo ale od spodu... Jest juz elektronika sterująca, zasilacze, dekodery semaforów, okablowanie, zasilanie torów i nawet już coś pojechało po torach. Powiększył się też tabor część idzie pocztą. Jak będzie wszystko to poustawiam na torach kolekcję i zaprezentuje :)
 

Załączniki

OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#66
Nie chcę zaczynać nowego wątku bo pytanie może zbyt banalne jest :) ale jakoś nie znalazłem nic na ten temat (może źle szukałem).

A więc przyszłą pora pomalować tory. Jako że z malowaniem ogólnie nie mam wielkiej praktyki to chciałbym zasęgnąć opinii tych bardziej doświadczonych.
Poradzcie jakiego pędzla najlepiej używać do malowania torów?? Lepiej okrągłym czy płaskim?? Jaki rozmiar? Z góry dzięki za pomoc :)
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#71
Po wielu próbach znalazłem swoją metodę szutrowania będącą kombinacją tego co wyczytałem z jednym małym dodatkiem :)
Wyszło to mniej więcej tak jak na zdjęciu i z każdym kolejnym kawałkiem idzie mi coraz lepiej.


Dalej są fotki od spodu makiety ze sterowaniem DCC. Napędy zwrotnic, semafory, czujniki zajętości toru. W 95% są to produkty samodzielnie wykonane.
 

Załączniki

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#72
Składasz sobie dekodery.
Wywal tę chorą "czarną kszyneczkę" i zrób sobie dwa przyzwoite boostery na LM'ach...
Bedziesz mieć komfort równego i stabilnego zasilania na makiecie.
Z dobrym zabezpieczeniem.
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#73
martinezo napisał(a):
Wywal tę chorą "czarną kszyneczkę" i zrób sobie dwa przyzwoite boostery na LM'ach...
Mialem to wykorzystałem :) Jak padnie to wtedy zrobię co innego, nie ma z tym problemu. Póki co chce jeszcze porobić dekodery do oświetlenie na makiecie, może jakies neonki itd... Wszystko w swoim czasie :LOL:
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#74
Zrób "z marszu" - potem będziesz... odkładał ;)
Tym bardziej, że masz Pomocnicę - może Jej... "przejść" :D
Jak już będzie makieta działać.

A to puzdrełko jest dobre "na dywan".
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#75
Witam wszystkich ponownie po długiej nieobecności. Z makietką niewiele tez sie działo ale mam nadzieję, że w tym roku wezmę się porządniej do roboty i ja skończe :). Póki co wymyśliłem sobie że zrobie sobie sterownik do zwrotnic (i nie tylko) na kontrolerze LPC1768 wraz z kolorowym LCD a także USB i Ethernetem tak żeby stopniowo rozbudowywać funkcjonalność tego urządzenia. Postaram się wrzucić niebawem jakies fotki w jakim stanie jest makieta i informacje co do sterownika.

Pozdrawiam wszystkich.
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#76
Kolejny element do makiety jaki ostatnio wykonałem. 24-ro kanałowy sterownik oświetlenia. Zbudowany w oparciu o kontroler Atmega może posiadać wiele funkcji zależnych tylko od fantazji programisty. Obecnie jest tylko sterowanie typu włącz/wyłącz lecz po podlaczeniu do makiety bede program rozbudowywał o dodtakowe funkcje. Dedekowany do LED posiada rezysto nastawny w każdej gałęzi do regulacji jasności. Taka ciekawostka nie kolejkowa ale do kolejek :)
 

Załączniki

OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#77
Taki malutki rzucik na część makiety. Dzisiaj zainstalowałem opisany wyżej sterownik świateł. Na zdjęciu nie widać ale światełka już działają w lokomotywowni.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#78
Witam,

Mam małą uwagę do rozstawienia semaforów. Powinny one być ustawione tak, by zatrzymany przed semaforem pociąg nie stał na rozjazdach.

Wiem, że na tak małej makiecie trudno jest zachować wierność odwzorowania rzeczywistości, ale myślę, że to dałoby się poprawić. Dzięki temu zatrzymany pod semaforem skład nie będzie blokował innych jazd, co da większe możliwości zabawy w manewry. Z tego samego powodu dwukomorowy semafor przed wjazdem do szopy przesunąłbym w tył. Dzięki temu będzie można realizować wjazdy i wyjazdy z lokomotywowni na tory szlakowe (przez przejście zwrotnicowe widoczne po prawej stronie zdjęcia) bez zamykania ruchu na łuku dojazdowym z lewej. Lokomotywa dojeżdżająca tym torem zostanie zatrzymana pod tym semaforem, a w tym czasie dokończone mogą być manewry na terenie lokomotywowni.
 

Załączniki

OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#79
Ta makieta jest bardziej do zabawy i żeby jakiś ruch na niej był. Realizma tutaj gra najmniejsza rolę. Zreszta przy tych wymiarach nawet przesunieęcie semaforów nic by nie zmieniło bo składy które po niej jeżdza jak nie w tym to w iinym miejscu by zajmowały rozjazdy. Jakbym miał dużo miejsca to zbudowałbym makiete jakiejś dużej stacji kolejowej a tak to zostaje zabawa. Ważne aby dużo po niej jeździło :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#80
Pozwolę sobie mieć jednak inne zdanie. Na całym obwodzie mogą stać po trzy semafory na każdym torze w danym kierunku: wjazdowe i wyjazdowe ze stacji po lewej stronie (patrząc na powyższe zdjęcie), oczywiście przed rozjazdami oraz semafory, o którym dyskutujemy ustawione też przed rozjazdami. Oczywiście, składy nie mogą być zbyt długie, ale to chyba nie tylko dlatego. No, ale decyzja należy do Autora makiety...

Pozdrawiam i życzę dobrej zabawy.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 179
Buduję makietę 5

Podobne wątki