• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zabezpieczenie końcówek szyn na modułach

Romek

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#1
Witam
W trakcie "eksploatacji" modułów trzeba bardzo uważać, aby czegoś nie uszkodzić. Jednym z takich elementów są tory, a dokładnie szyny. Ich końcówki znajdują się na krawędzi modułów i narażone są na zahaczenia. Niefortunne zaczepienie takiej końcówki może spowodować wyrwanie szyny z podkładów, a to na pewno nie będzie czymś miłym.

W trakcie budowy modułu zastosowałem proste, ale skuteczne zabezpieczenie końcówek szyn.
Wykorzystałem do tego drut miedziany o średnicy ok 2mm. Miejsce zamocowania przedstawiam na dołaczonych zdjęciach i rysunku.
Po nawierceniu otworów na profilu czołowym, wpuściłem troszkę kleju i wsunąłem oba druty.
Następnie dociąłem je do odpowiedniej długości i zeszlifowałem na wysokość podkładu.
Wskazane jest wstępne "pobielenie" cyną drutów i podstawy szyn przed ostatecznym zlutowaniem. Poprawi to jakość "spawu".
Przy lutowaniu należy uważać, aby nie przytopić najbliższego podkładu.

Pozdrawiam, Romek.
 

Załączniki

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#2
Też tak robiłem, ale za pomocą wkrętów mosiężnych, niemniej uznałem że to niepraktyczne i używam podkładów z laminatu miedziowanego: http://ds5.agh.edu.pl/~kozak/viewtopic.php?t=365
Odnośnie tych prętów miedzanych to mozna by je dłuższe dać skoro dajesz skośnie i podłączyc tam magistralę zasilającą (oczywiście nie jako jedyne podłączenie, raczej kontrolnie/zapasowo)
 
OP
OP
R

Romek

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#3
ciekma napisał(a):
Odnośnie tych prętów miedzanych to mozna by je dłuższe dać skoro dajesz skośnie i podłączyc tam magistralę zasilającą (oczywiście nie jako jedyne podłączenie, raczej kontrolnie/zapasowo)
Myślałem o takiej opcji, ale odpusiłem sobie :) Głównym zadaniem ma być zabezpieczenie, więc przy tym pozostałem.
Stosowanie podkładów z laminatu jest ciekawym pomysłem, ale na pewno bardziej "kłopotliwym" od mojego :razz: Chodzi mi tu głównie o dostępność materiałów do wykonania zabezpiecznia.

Dobrze, że jest wiele pomysłów zabezpieczeń. Jest w czym wybierać :LOL:

Pozdrawiam, Romek.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#4
nie prościej, przynajmniej z jednej strony, wstawić drugi podkład?
lub "podciągnąć" tor tak, żeby skraj modułu równał się z podkładem?
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#5
No właśnie, zaletą tych podkładów z laminatu jest to, że można je na skraju montowac, przez to wraz z sąsiadem naśladują złącze szynowe.
Ale tak jak robisz to tez mozna, montując drut nieco dalej i wsuwając pojedyńczy podkład, o to zapewne Miskowi chodziło.
Dodatkową zaletą jest mniejszy problem z formowaniem podsypki.

Pozdr,
Mc
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 5

Podobne wątki