• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zaawansowane, tanie, dekodery akcesorów ACS.UNI

OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#21
Da sie przestawic jedno z wyjsc jako "przekaznikowe" do polaryzacji krzyzownicy?
Do zrobienia o ile nie jest włączony tryb semafora 5komór+tarcza czy 2 semafory 3 albo 4 komorowe. 2 komorowe jeszcze niezaimplementowane (mogą działać w trybie uniwersalnych wyjść a nie S1, S2 a tym bardziej Os1-Os4) ale generalnie wyjścia traktuję jak dwa porty 4-bit więc w większości przypadków można włączyć 4 wyjścia na przekaźnik krzyżownicy.

A co do zatrzymania przed semaforem - moze to i troche nie po kolejarsku, ale co powiecie na podlaczenie przekaznika z stykami NC [normalnie zwarty] pod wyjscie czerwonego swiatla jako przekaznik zatrzymania pod semaforem?
W ACS.UNI wystarczy wywalić diody od ABC i będzie taki efekt ale to lipa. Loko zatrzyma się, oświetlenie zgaśnie, dźwięk zniknie, nie da sie wycofać z przed semafora
lokomotywa jadąca w przeciwnym kierunku zatrzyma się. Opcja bez sensu, bo teraz chyba wszystkie znane dekodery mają ABC. Funkcji tej pozbawione są "samoróby" jak "dekodery" PACO, gdzie nawet nie ma rozpędzania i hamowania. Już moje pierwsze dekodery AVT5201 i AVT5355 na AVR miał ABC.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
#22
nowy modul rozjazdu.png
Z tym przekaznikiem do ABC chodzilo mi o taki uklad jak na rysunku. To jest cos co chce zmajstrowac na arduino. Zaswiecenie sie czerwonego swiatla na semaforze zasila przekaznik a to rozwiera diody do ABC [u mnie - zenerka, chce sprawdzic czy zadziala].
Twoje dekodery obsluguja czujnik torowy do automatycznego nastawiania semafora spowrotem na stoj?
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#23
tym przekaznikiem do ABC chodzilo mi o taki uklad jak na rysunku.
Dobry pomysł ale wykrywanie zajętości toru jest lepszym rozwiązaniem niż czujnik.

To jest cos co chce zmajstrowac na arduino
Zły pomysł. Mogę dać Ci schematy jak rozwiązać ABC i sprawdzanie zajętości razem, ale AVR sie do tego średnio nadaje, bo sprzętowe moiżliwości ma mizerne, ponadto dużo droższy od ARM i trudniej pisze się zaawansowany soft na ARM niż na AVR.

Twoje dekodery obsluguja czujnik torowy do automatycznego nastawiania semafora spowrotem na stoj?
Tak. Na jakimś filmie to pokazałem.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
#25
@r-mik - spadek napiecia na 2 diodach prostowniczych daje wystarczajace zasilanie dla transoptora? Znane, testowane.
@Marqus - racja, ale jezeli w danym miejscu nie ma Sz to mozna toto zastosowac. Mozliwosc padu dekodera i koniecznosc przywrocenia przejezdnosci - poprostu odciecie zasilania od dekodera, przekaznik jest typu NC wiec niezasilony zewrze diody z ukladu ABC.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#27
Będę realizował projekt dekodera zajętości toru na przekładniku. Pierwsze próby są ok. Moduł, to w zasadzie niezależna konstrukcja ale prawdopodobnie będzie posiadała expander I2C co pozwoli podłączyć tylko przy użyciu 4 przewodów z dekoderami ACS.UNI-m/s.

W temacie dekodera akcesoriów, do wszystkich wykonań, dojdzie opcjonalny, tani (bo na ARM-STM32 a nie AVR) moduł informacji zwrotnej. Będzie obrazował stan dekodera (awaria, przeciążenie, ustawienie serwomechanizmów, itp oraz stan kilku wejść).
Dziś dodałem trzy funkcje:
- Włączenie/wyłączenie wszystkich wyjść (które mają reagować na tą funkcję konfiguruje się w CV).
- Zwiększanie/zmniejszanie głośności (nie trzeba wchodzić w konfigurację aby przyciszyć dźwięk np w nocy).
- Alternatywny adres w trybie PoM. Bardzo przydatne użytkownikom niezbyt udanej centralki "PIKO SmartcontrollerBOX light" (wstyd to sprzedawać, większy wstyd, że to wyrób ESU, jeszcze większy to reklamować) ale i na innych się przyda, bo nie trzeba biegać aby założyć zworkę konfiguracji.

Jutro ruszają prace nad ACS.UNI-M. Najistotniejsza różnica to magistrala I2C pozwalająca podłączyć tanie (poniżej 20zł) moduły 16 wyjść 12-bit PWM. Liczba modułów mogłaby być nieskończona ale pojawi się jakieś ograniczenie, pewnie do 8 może 16 modułów spowodowane choćby ograniczeniami liczby rejestrów CV, maksymalnej długości magistrali nawet z wzmacniaczami. Szesnaście modułów, to 256 wyjść PWM! Dodatkowe moduły mogą sterować oświetleniem lub serwomechanizmami. Ciekawym pomysłem może być zamontowanie takiego dodatkowego modułu w budynku co pozwoli sterować niezależnie 16 punktów świetlnych przy pomocy 2 przewodów (SDA i SCL) no i oczywiście masy i zasilania. śmiało można mówić o inteligentnych (jak na makietę) budynkach.

W załączniku luźne notatki do instrukcji obsługi. Pozwolą one zorientować się jakie możliwości ma dekoder. Nie zawarłem tam informacji o dźwiękach ale jest kilka rejestrów pozwalających wybrać czy i jaki dźwięk ma się pojawić przy zmianie pozycji serwomechanizmu. Dźwięki mogą być różne dla każdego ruchu i każdego serwomechanizmu.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#28
Soft dekodera jest rozwijany. Dekoder obsługuje już tanie moduły przeznaczone głównie do Arduino
Rozbudowa o 8 wyjść cyfrowych to koszt poniżej 10zł, 16 PWM (obsługuje także serwomechanizmy) to mniej niż 20zł. Takich modułów można podłączyć 8 do 16. Jak to mało, to używając ekspanderów i2C liczba modułów zwiększa się cztero a nawet ośmiokrotnie. Jak się uprzeć, to można włączyć ekspander na ekspanderem przez co liczba obsługiwanych wyjść zwiększy się o kolejną krotność.

Na razie zrobiłem próby z PCF8574 posiadającym 8 wyjść. Nie polecam tego starocia, którego zaletą jest tylko niska cena a dla arduiniowców dodatkowo łatwość obsługi (to naprawdę nie jest atut). Jak dotrą do mnie płytki z PWM to zaimplementuję ich obsługę w ACS.UNI.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#29
Prace nad funkcją zwolnij w ABC i wykrywaniem zajętości przed i za semaforem w ACS.UNI zakończone.
Efekt i opis pod filmem na YT:

Łatwo nie było, bo odczyty zajętości toru trzeba synchronizować z sygnałem DCC tak, aby odczyt następował ok 30us (30us = 0,00003sekundy) po narastającym zboczu sygnału. Aby było trudniej, gdy generowany jest sygnał "zwolnij" trzeba to robić w tych okresach sygnału, gdy tranzystory sterujące są zamknięte. Aby było jeszcze trudniej, gdy tranzystory są otwarte (zezwolenie na jazdę z max prędkością) trzeba je zamknąć gdy pojawia się zbocze narastające, po czym po 30us odczytać stan transoptora i otworzyć tranzystor. Oczywiście wszystko w przerwaniu, więc ulubione przez "Arduinowców" i AVR-owców delay nie może być użyte.

Kolejny krok w pracach nad ACS.UNI to komunikacja pomiędzy dekoderami przez RS485 i pierwsze, proste zależności czyli SBL. Na tą chwilę trudno określić kiedy prace ruszą zwłaszcza, że na rynku podzespołów jest problem i ceny np używanego prze mnie DTM32F091 poszybowały z $2 na $16 a czas oczekiwania zwiększył się z 4-6 tygodni do 8 miesięcy. Dlatego kto nie kupił dekoderów u mnie to już nie kupi w najbliższym czasie a jak będą, to na razie nie w takiej cenie jak były.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 15
DCC 5
DCC 6
M
DCC 3
DCC 11

Podobne wątki