• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zaawansowane, tanie, dekodery akcesorów ACS.UNI

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#1
Próbne prace na płytce NUCLEO od STM można było zobaczyć w tematach:
Sterownik semafora kształtowego, tani semafor z CONRAD-a
Sterownik rozjazdu z dźwiękiem
Sterownik przejazdu kolejowego, rogatek, szlabanów, sygnałów świetlnych
Sterownik semafora 5 komór z pasem i tarczy ostrzegawczej
Prace doprowadziły do powstania skalowanych dekoderów: ACS.UNI-L, ACS.UNI-M, ACS.UNI-S. Każdy z nich posiada wyjście na 4 sewomechanizmy, sterowanie ABC, wykrywanie zajętości toru, wzmacniacz AUDIO i złącze dla płytki wzmacniacza sygnału. Dostępne są 3 wersję płytek wzmacniaczy:
- 8*500mA z zasilaczem impulsowym 500mA. Symbol płytki W-ULN.
- 8*2A z zasilaczem impulsowym 3A. Symbol płytki W-NMOS.
- 4*200mA do zasilania silników. Symbol płytki W-ICL.
Płytka sterująca ACS.UNI-L ma najmniejsze możliwości. 128kB pamięci FLASH, RS485.
ACS.UNI-M dodatkowo interfejs I2C do rozbudowy o tanie moduły przeznaczone dla Arduino (16 PWM, wyjścia mocy itp), dwa przyciski oraz cztery uniwersalne wejścia/wyjścia cyfrowe. Przyciski i wejścia pozwalają na analogowe sterowanie.
ACS.UNI-S jak -M z pamięcią 256kB.
RS485 służy do komunikacji pomiędzy płytkami co pozwala na budowanie zależności pomiędzy semaforami na podstawie poprzedających sygnałów i ustawienia rozjazdów. Nie kombinowałem z jakimis niestandardowymi rozwiązaniami rodem z XpressNet czy S-88. Uzyłem pewnego, znanego standardu RS485. Zastanawiałem się nad CAN ale mikrokontrolery z CAN są droższe od tanich STM32G0xx. Fakt, ze CAn jest wygodniejszy ale RS485 ma na tyle opanowany, że implementacja mechanizmów znanych z CAN nie jest dla mnie problemem.
Dekodery, zaleznie od ustawień CV, będą zapamiętywać ostatnie ustawienie lub nie. Danych do zapamiętania jest niewiele, więc gwarantowana liczba zapisów wyniesie ok 11mln.

Szacowana cena:
ACS.UNI-L 50zł
ACS.UNI-M 80zł
ACS.UNI-S 100zł
W-ULN 20zł
W-NMOS 20zł
W-ICL 40zł

Biorac pod uwagę, że tanie dekodery (najczęściej nielegalne klony PACO) kosztują 60-80zł, oferując przy tym 4 max 8 wyjść bez dźwięku, dekodery ACS.UNI wydają się być ciekawą propozycją usprawniająca pracę makiety. Przykładowo ACS.UNI-L+ W-ULN to tylko 70zł a oferuje 8 wyjść 500mA, 4 wyjścia serwomechanizmów, dźwięk, ABC, wykrywanie zajętości toru. Jeszcze taniej, bo za 50zł, można mieć dekoder gdy diody w sygnalizatorze mogą być sterowane niskim napięciem (3,3V).
Jeśli masz już dosyć kupowania drogich dekoderów, dokupywania modułów dźwiękowych, zainteresuj się dekoderami ACS.UNI.

Osiem wyjść PWM pozwala na obsługę semafora 5 komór z pasem oraz tarczy ostrzegawczej albo dwóch semaforów 4-komorowych, dwóch 3-komorowych i jednego 2-komorowego czy wreszcie czterech 2-komorowych. Można oczywiście sterować oświetleniem budynków, ulic itp.

Na filmie
zademonstrowano działanie funkcji ABC oraz semafora półautomatycznego, natomiast na:
pokazano, że funkcje DCC działają przed semaforem wskazującym S1 i jest możliwe wycofanie lokomotywy.
W lokomotywie zainstalowany jest dekoder TS.f091-i256, o którym więcej można przeczytać http://forum.modelarstwo.info/threads/budowa-tanich-dekoderów-trakcji-dźwięku-funkcyjnych.50313/
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#2
Tani dźwiękowy dekoder DCC akcesoriów ACS UNI-L z steruje oświetleniem budynku.
Liczba wyjść 8, można rozszerzyć przez I2C do kilkudziesięciu. Dodatkowo 4 wyjścia na serwomechanizmy. Indywidualne sterowanie wyjściami lub tryb losowy z załączaniem pełną mocą lub zredukowaną. Konfiguracja jasności świecenia, zakresu czasów losowości. Efekty płomienia, błyskawicy (wraz z towarzyszącym dźwiękiem). Nie ma problemów z włączonym RailCom czy sterowaniem analogowym.

Ze względu na bardzo małe zainteresowanie dekoderami nie będzie ich w sprzedaży a przewidywana cena to od 50 do 90zł zależnie od stopni sterujących (serwa, żarówki małej mocy/diody LED, wyjścia mocy, silniki) ani nie będzie dostępna dokumentacja i program (chyba, że w AVT).

Możliwość wykonania na zamówienie. Koszty startowe, niezależne od ilości dekoderów to kilka tysięcy, więc proszę nie przysyłać zapytań o kilka sztuk. Detaliści pytania o dekoder powinni kierować do AVT: redakcja@ep.com.pl i/lub redakcja@elportal.pl ewentualnie do mnie na es2@ep.com.pl
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#3
Budynek szkoły prezentuje się tak:
W miejscu dziury powinien być wyświetlacz:
ale moduł jest użyty gdzie indziej. Szkoła musi poczekać.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#4
Jeden dekoder dziesiątki możliwości.
Burza na makiecie dzięki dźwiękowemu dekoderowi akcesoriów DCC ACS UNI.
Wyzwalanie błyskawic może być komendą DCC lub losowo. Na razie są tylko dwa odgłosy grzmotów i podobne do siebie, wkrótce dźwięków będzie więcej.
Oczywiście konfiguracja przez DCC. Można regulować głośność i wpływać na zakres losowości.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#5
Dwa semafory 3 komory + jeden 2 komory sterowany z ACS UNI:
Nie miałem jak pokazać semafora 2 komory, bo nie mam a LED na PCB są niewidoczne.

Funkcje dekodera:
- Generowanie dźwięków (sample 16-bit).
- Obsługa 4 serwomechanizmów.
- 8 wyjść. Dostępne wersje: 8 wyjść małej (500mA) mocy, 8 dużej (4A) mocy, 4 silniki DC.
- Włączony RailCom nie przeszkadza w pracy dekodera.
- Zapis odczyt CV po założeniu zwory konfiguracyjnej (sygnalizacja konfiguracji na LED i wyjściach).

Konfigurowane wyjścia:
- Semafor 5 komór + tarcza ostrzegawcza.
- 2 semafory 4 komory.
- 3 semafory 3 komory + jeden 2 komory.
- 4 semafory 2 komory.

Inne funkcje:
- Generowanie dźwięku po wystąpieniu zdarzenia.
- Wykrywanie zajętości toru.
- Aktywowanie ABC dla sygnału S1 dla zatrzymania lokomotywy.
- Automatycznie sygnał S1 po odjechaniu lokomotywy za semafor.

Dodatki:
- Moduł wykrywania zajętości i generowania ABC dla drugiego toru.

Moduł może równocześnie sterować np dwoma semaforami 2 komorowymi, wykrywać zajętość na 2 torach, uaktywniać ABC dla dwu torów, obsługiwać 2 semafory kształtowe (serwomechanizmy) i dwa rozjazdy oraz generować dźwięk przestawiania rozjazdu i semafora.

Moduł miał być tani, ale pełni funkcje trzech modułów, których koszt oscyluje w granicach 500-1000zł dlatego, przewidywana cena detaliczna, niezależnie od wyposażenia wyjść, 200zł w wersji bez dźwięku, 300 z dźwiękiem. Cena dodatkowego moduły wykrywania zajętości nie znana (mniej niż 50 zł). Minimalna wielkość zamówienia 10szt (może się zmienić na 20 lub więcej).
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#6
Na filmie dekoder steruje semaforem kształtowym, jego oświetleniem i semaforem świetlnym. Do dyspozycji zostały jeszcze 3 wyjścia na serwomechanizm i, 4 wyjścia małej mocy (500mA, opcjonalne 4A). Na koniec pokazano przywrócenie stanu po włączeniu zasilania.

Konfigurowanie przez CV (współczuję użytkownikom PIKO SmartContrrolrerLightBox), zasilanie 12V lub opcjonalne z torowiska. Sygnał DCC izolowany galwanicznie co pozwala (co jest zalecane) doprowadzić osobną magistralę DCC do dekodera i torowiska.

Konfigurowane jest wiele parametrów, rodzaj dźwięku, zakres ruchów serwomechanizmu itp.

Stan dekodera jest odtwarzany po powrocie zasilania, co ma duże znaczenie gody sterownik jest zasilany z torowiska. Dzięki temu naciśnięcie awaryjnego zatrzymania (wyłączenia zasilania na torowisku) nie jest problemem. Co się dzieje w przypadku większości dekoderów w takiej sytuacji wie każdy, kto ich używał. O ile centralka nie wyśle poprzednich stanów do dekodera (nie każda to robi) to dekodery ustawią się w stan domyślny. Jeśli opcja przywracania stanu z przed zaniku zasilania jest niepotrzebna, można ją wyłączyć w CV.

Brak sygnału DCC generuje na semaforach sygnał S1 lub zastępczy zależnie od konfiguracji dekodera.

Przewidywana cena hurtowa 50-90zł zależnie od konfiguracji.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#7
UNI steruje napędem silnikowym CONRAD-a, siłownikiem od centralnego zamka, napędem magnetycznym.

Maksymalna liczba napędów: 4. Naturalnie, poza napędami silnikowymi czy magnetycznymi równolegle mogą pracować 4 serwomechanizmy. Napędu elektromagnetycznego nie ma na tym filmie.

Dekoder pozwala ustawić czas aktywności wyjścia, wypełnienie przebiegu PWM, jego częstotliwość a nawet tzw "rampę" czyli czas rozpędzania i hamowania silnika. Na razie nie ma opcji generowania dźwięku przy korzystaniu z napędów silnikowych i magnetycznych bo jest to opcja dosyć kompromisowa. Napędy zmieniają położenie szybko i raczej nie da się zgrać ruchu napędu z dźwiękiem ale taka opcja jest możliwa do wdrożenia.

Osobiście siłowniki centralnych zamków odradzam. Drivery nie są tanie, siłowniki pobierają duży prąd. Jest on co prawda ograniczony przez drivery ale w stosunku do serwomechanizmów bardzo duży, dlatego zasilanie z torowiska nie jest dobrym pomysłem.

Serwomechanizmy pozwalają oddać naturalny ruch iglic rozjazdu czy ramienia semafora czego nie da się powiedzieć o siłowniku a tym bardziej napędzie elektromagnetycznym a drivery do serwomechanizmu kosztują 0zł, bo są sterowane sygnałem bezpośrednio z mikrokontrolera.
Cenowo wygląda to tak:
- Serwo: ok 15zł, brak driverów, standardowy (tani) zasilacz ACS.UNI.
- Siłownik centralnego zamka: ok 8-10zł, driver ok 7 (na PCB są 4), zasilacz większej mocy.
- Siłownik CONRAD-a: ok 55zł, driver ok 7 (na PCB są 4), standardowy (tani) zasilacz ACS.UNI.
- Napęd elektromagnetyczny: ok 60-80zł, driver na 4 napędy ok 5zł, , standardowy (tani) zasilacz ACS.UNI ale czasem wymagany większej mocy.
Jak widać, serwomechanizmy w końcowym rozliczeniu są najtańsze i najlepiej odwzorowują ruch urządzeń kolejowych.
Widać też, że ACS.UNI jest najtańszym dekoderem akcesoriów o największych możliwościach. Bez rozbudowy obsługuje 4 serwomechanizmy i 4 napędy innego rodzaju lub 8 wyjść dla np semaforów świetlnych czy oświetlenia budynków. W standardzie ma, wykrywanie zajętości toru, sterowanie funkcją ABC (jak moduł BM1 LENZ), dźwięk i komunikację pomiędzy modułami do realizacji uzależnień. Przy cenie detalicznej 200-300zł zależnie od konfiguracji (rodzaj wyjść i dźwięk) to jak za darmo.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#8
Prace nad dekoderem trwają. Na filmie:
efekt świetlówka oraz tryb dzień/noc w dźwiękowym dekoderze DCC akcesoriów. Efekt byłby lepszy, gdyby użyto więcej kanałów na świetlówki ale to na innym filmie. Tak jak w dekoderze trakcji i dźwięku są trzy efekty świetlówki:
- Zaprezentowany na filmie efekt włączania.
- Efekt sporadycznego migania świetlówki.
- Efekt bardzo częstego migania. Tak samo jak w dekoderze trakcji, także i tu modyfikując CV można zmienić parametry efektu. Dekoder udostępnia także efekty płomień, spawanie, burza i podobne niektóre z towarzyszącymi dźwiękami.

W przypadku innych dekoderów akcesoriów trzeba dodawać moduły generujące efektu świetlne, tu w niskiej cenie dekodera, dodatkowe efkty są w standardzie co obniża cenę, pobór prądu oraz zwiększa niezawodność.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#10
Eee, słabo - nie słychać pikania startera świetlówki... ;)
Bo jeszcze nie wgrałem dźwięków :)
Pomysł dobry ale ten sterownik ma tylko 128kB FLASH. Mam też PCB do wersji 245kB/1MB. Tam problemu z dźwiękami nie będzie. Wersje 128kB będą miały tylko kilka dźwięków semafora i rozjazdów ale am nadzieję, że dźwięki spawania i świetlówki też zmieszczę.
Będzie wersja z dedykowany dźwiękami burzy:
Z zapowiedziami peronowymi i sterowaniem "pragotronem":
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#13
Dodatkowym modułem z przekaźnikami ?
Do modułu jest dokładana płytka interfejsów. Nie ma problemu aby zrobić taką z 4 przekaźnikami do polaryzacji krzyżownic tylko pytanie: ilu takich płytek zostanie zakupionych? 10? 20? Do 100-200 pcb jest nieopłacalne opracowywanie kolejnej płytki a wiem z praktyki, że tyle nie sprzedam wiec pozostaje indywidualne zamówienie za jakieś 5k zł ewentualnie za 3 jak z 20 kompletów będzie zamówione u mnie.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#15
Nie myślałeś może nad zrobieniem pragotronu z wyświetlacza typu e-paper? Taki wyświetlacz ma dwie podstawowe zalety: po pierwsze nie będzie świecił,
Widziałeś co się dzieje jak zmieniają treść i ile to trwa?
Znasz ceny?

a po drugie kolor czarny będzie lepiej odwzorowany.
Nie. OLED i e-papier dają podobną czerń (tak piszą) a moim odczucie OLED lepszą.
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#16
Widziałeś co się dzieje jak zmieniają treść i ile to trwa?
Znasz ceny?
Nie, nie widzałem, nie znam się - dlatego pytam czy nad tym nie myślałeś.

Widzałem wyświetlacze 212x104px w cenie około 60zł/szt, co przy pozostałych elementach makiety moim zdaniem wcale nie jest dużo. Wiem że odświeżanie jest problemem, ale sporo wyświetlaczy wspiera częściowe odświeżanie. Nie wiem czy to wystarczy, ale wygląda nienajgorzej: https://youtu.be/UBEhod2wxvE?t=230

no cóż, skoro twierdzisz że to się nie nadaje, no to trudno ;)
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#17
ie, nie widzałem, nie znam się - dlatego pytam czy nad tym nie myślałeś.
Mam i tanie potrafią robić "pikasso" przez 15sek, droższe przez 4 a nawet 2 sekundy. Robiłem test:

Widzałem wyświetlacze 212x104px w cenie około 60zł/szt,
OLED 128x32 14zł, 128x64 24zł.

ale sporo wyświetlaczy wspiera częściowe odświeżanie.
Obawiam się, że nie te po 60zł.

no cóż, skoro twierdzisz że to się nie nadaje,
Składasz zamówienie to zrobię na czym chcesz a Ty będziesz się martwił jak to sprzedać.

Jestem przekonany, że dekodery będą sprzedawać się kiepsko i nie mam zamiaru inwestować swojego czasu w niepewne opcje. Z tego powodu, zależności ograniczę do SBL. Jak będzie ktoś zainteresowany prawdziwymi zależnościami i zapłaci za to lub kupi odpowiednią liczbę dekoderów to zrobię je. Wtedy, jak na prawdziwej kolei, daje się sygnał zezwolenia na jazdę lub jazdę manewrową lub jej zabrania a zależnie od ustawienia rozjazdów i sygnałów na poprzedzających semaforach, zostaną wyświetlone odpowiednie sygnały. Pytanie, jak to skonfigurować przez CV? Wątpię aby się dało, dlatego trzeba się będzie wspomóc USB i programem terminala (na to dekodery są przygotowane).
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#20
Można skorzystać z przekaźnika na płytce ale wtedy traci się możliwość zatrzymania przed semaforem.
Da sie przestawic jedno z wyjsc jako "przekaznikowe" do polaryzacji krzyzownicy?

A co do zatrzymania przed semaforem - moze to i troche nie po kolejarsku, ale co powiecie na podlaczenie przekaznika z stykami NC [normalnie zwarty] pod wyjscie czerwonego swiatla jako przekaznik zatrzymania pod semaforem?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 15
DCC 5
DCC 6
M
DCC 3
DCC 11

Podobne wątki