• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Z21 i DR5088RC

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
#2
Na szybko przejrzałem instrukcję DR5088RC i nie widzę tam wzmianki o możliwości podłączenia tego do Z21 (LocoNet). Na razie tylko DR5000.
Swoją drogą ciekawe moduł, ja używam DR4088LN, ale chyba jeden taki sobie na testy sprowadzę.
Do czego kolega chciał go wykorzystać?
 

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#4
Ustawiasz jako bluecher 168...
Dr5088rc nie wymaga być podlaczonym do pełnego portu loconet (l.net b na dr5000), może być podłączona do portu który jest w czarnym Z21 (nie ma sygnału railsync). Dr5088rc jest skonfigurowana aby używać takich samych notificacji jak moduły bluecher (pisze na telefonie więc pewnie źle nazwę wpisuje).

Strona Z21 w sekcji downloads roco ma instrukcje jak skonfigurować odczyt railcom i detektor https://www.z21.eu/de/downloads/anleitungen nazwa dokumentu to GBM16XN an Z21 Tutorial.

W applokacji Z21 byłem wstanie uzyskać informacje przesyłane przez detektor.
 
OP
OP
K

krzycho_2

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#5
Chciałbym go wykorzystać do informacji o tym ,co się dzieje na torze przed semaforem...
Dzięki za informacje. Będę próbował. Nie mam jeszcze żadnego doświadczenia w tej materii,
ale kiedyś trzeba zacząć je zdobywać.
Pozdrawiam
 
OP
OP
K

krzycho_2

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#7
Mam czarną Z21 i mam też ten dr5088rc... ale mam zamiar kupić dr 4088-cs_box. Jest kompatybilny z Roco 10787,a porty 32 no i komunikacja R-Bus.
Wolałbym ten dlatego,że moduł pętli mam dr5013 (mam zamiar zastosować go w obrotnicy Roco 42615 ze sterownikiem dr5052).Mało się na tym jeszcze znam , więc nie do końca wiem czy to dobry pomysł... Ewentualnie detektor Roco 10819, ale wtedy moduł pętli może też powinien być Roco.
Jak to będzie współpracowało z rd5052...?
 

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#8
Dla wyjaśnienia. DR5013 i DR5088RC łączą się z Z21 przez Loconet. Konfiguracja obydwu będzie podobna (DR5013 ma detektor RailCom więc będzie wstanie wysłać info o lokomotywie na obrotnicy). W obydwu przypadkach informacje z urządzeń zostaną przesłane do centralki przez Loconet. Teraz tylko pytanie w jaki sposób będziesz te informacje konsumował i wykorzystywał. Możesz to robić albo przez aplikacje Z21 lub przez program komputerowy. W obydwu przypadkach będziesz musiał dodać sensory do listy urządzeń w aplikacji. Dodatkowo będziesz też musiał skonfigurwać numery modułów loconet (tak żeby DR5088RC i DR5013 nie miały tego samego numeru) or skonfigurować numery portów tak aby się nie pokrywały pomiędzy urządzeniami.
 
OP
OP
K

krzycho_2

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#9
Na razie nie wiem co jest z centralą , bo ani narzędzie Maitenance tool ,ani skaner w aplikacji Z21 nie wykrywa tych modułów , a np. booster 5033 bez problemu. Czegoś się jeszcze chyba nie douczyłem i widzę że daleka droga przede mną...
 

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#10
Z21 nie wykryje modułów loconet, bo nie wie jakie są na sieci. Z21 nie pokaże ci też tych modułów gdyż o ile dobrze pamiętam w loconet nie ma rozkazu enumeracji urządzeń. W loconet wszyscy słuchają wszystkich wiadomości i podejmują akcje jeżeli uważają ze są dla nich ważne. Jak chcesz się upewnić że 5088RC komunikuje się z Z21 to odczytaj jakis LNCV (np 5 z modułu loconet 1). Wynik powinien być 1000. Tylko przy tym teście mniej tylko 5088RC podłączony do L.Net.
 
OP
OP
K

krzycho_2

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#11
Dla mnie to trochę skomplikowane. A jak się ma sprawa z modułami Roco? W aplikacji Z21 też nie wiadomo bez testu czy moduł jest, czy nie?
Jestem emerytowanym elektrykiem i z przyzwyczajenia lubię widzieć, a nie tylko zakładać że coś mi działa...
 

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#12
Moduły Roco które używają sieci CAN będą automatycznie pojawiać się w Z21 maintenance tool (dotyczy to w obecnej chwili Boosterów i Detektorów RailCom według instrukcji Z21 maintenance tool). Nie wiem jak jest z aplikacją sterowania Z21. Sam w obecnej chwili używam Dr5000 z DR5088RC. Synowi kupiłem startera z białą centralką z21.
 
OP
OP
K

krzycho_2

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#13
Stopień komplikacji związany z brakiem kompatybilności Digikejsa i Roco trochę mnie zniechęcił. Zasada, że w systemach najlepiej stosować sprzęt jednej firmy wzięła górę . Przyznam że złasiłem się na akcesoria Digikeijs , bo tańsze, ale to nie był dobry pomysł. Wystawiłem je na giełdzie i kupię Roco. Tak będzie mniej kłopotliwie. Wielkie dzięki za informacje. Dopiero zaczynam tą zabawę i pewnie jeszcze nieraz będę potrzebował pomocy...
 

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#15
Kolego Krzycho, przyznam że Ci kibicowałem, bo sam mam różne - ciekawe i trudne doświadczenia z łączeniem systemu ROCO z21 i Digikejs. Widziałem że jednak pozbywasz się modułów - spokojnie, powoli. Na pewno Ci się uda!
Moim problemem było to że moduł (informacji zwrotnej) Digikejis działał, ale nigdzie nie było tego widać. Efektu zero. Ja miałem podłączenie modułu przez R-BUS, przy zakupie miałem obawy czy zadziała bo nikt nie chciał jednoznacznie potwierdzić czy mam wybrać wersję CS czy OPTO (dla współpracy z R-BUS). do tego modułu podłączałem magnetyczne kontaktrony (Roco Geoline)- też nie do końca takie 100% działające rozwiązanie. Jak już wspomniałem - działa, ale dopiero jakikolwiek efekt zobaczyłem w programie - konkretnie w Rocrail. Może problem nie tkwi w tym co z czym łączysz, ale w czym chcesz zobaczyć efekt końcowy i jaki on ma być. Sama aplikacja Z21 (teraz dopiero sobie ją ściągnąłem) wydaje mi się dość prosta (żeby nie powiedzieć uboga) na moduły pętli itp.
Chwilowo nie mam jak się z tym wszystkim rozłożyć ale za kilka - kilkanaście dni podłączę tą instalację i spróbuję wykryć moduły przypięte do mojej z21 na aplikacji, a nie na programie.
A może ktoś z kolegów mógłby zrobić zrzut ekranu jak mają wyglądać podłączone moduły do centralki roco, np. moduł informacji zwrotnej - w aplikacji Z21?
 
OP
OP
K

krzycho_2

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#19
Panowie, ja sobie z tym nie poradziłem. Oczekiwania miałem nieco inne , dlatego Digikeijs'a sprzedałem i w to miejsce już zamówiłem Roco.
Zobaczę jak to będzie wyglądało. Mam swoje oczekiwania w kwestii sterowania, i chcę je osiągnąć zanim zabiorę się do budowania makiety.
Dlatego , jak mówicie, powoli i spokojnie będę podchodził do realizacji. Apka Z21 (sterowanie dotykiem) mi się podoba i chociaż na razie rzeczywiście jest trochę uboga w możliwości, to jednak wierzę w jej rozwój, dlatego postanowiłem trzymać się Roco. Powoli zbieram doświadczenie i jeżeli okaże się to kolejną pomyłką , to będę szukał dalej. To też fajna zabawa.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Mam pytanie 10
Mam pytanie 5
Mam pytanie 3
Mam pytanie 3
Mam pytanie 3

Podobne wątki