• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Z21 a moduł pętli zwrotnej

micrus

Użytkownik
Reakcje
56 0 0
#1
Witam,

mam pytanie o współpracę pomiędzy centralką białą Z21 a modułami pętli zwrotnej. Podobno razem ze sobą nie współpracują. Na allegro jeden koleś sprzedaje taki moduł i napisał mi że z Z21 nie działa.
To jaki moduł może działać??
Mam moduł Rubikusa, ale wg mnie jest on walnięty. Lok wjeżdża na pętle, moduł tyka, lok się zatrzymuje i stoi... I tak samo jest jak podepnę pod z21 czy samo MM. Czy ten moduł powinien działać z centralką Z21??
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
260 2 1
#2
Jezeli nie dziala z zwyklym MM to moim zdaniem modul petli jest walniety.
Co do Z21 i modulu petli jako takiego - sprobuje sprawdzic.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
439 8 0
#4
Ten moduł przewidziany jest głównie do systemów analogowych. Działa na zupełnie innej zasadzie niż moduły pętli w DCC.
 

cizar

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#6
Miałem Ten sam problem i kupiłem 2 Moduły na Allegro, wyglądały obiecująco były na tranzystorach nie na przekaźniku wiec myślałem ze dadzą rade no niestety.
Wykrywanie zwarcia w Z21 jest bardzo szybkie i nie ma możliwości zmiany czasu zadziałania w Centrali np. w DR5000 jest . Są pewnie na rynku MPZ które będą działać ale sprawdzanie i kupowanie ich tylko do sprawdzenia będzie troszkę kosztowało. Zastosuj dodatkowy booster który nie będzie tak wariacko reagował na zwarcie i taki co nie informuje od razu centrali i zwarciu. I do tego zwykły MPZ na przekaźniku.
 

przemas22223

Aktywny użytkownik
Reakcje
118 16 3
#8
Voytec13.

Mam do Ciebie pytanie.
Gdy podłączyłeś tego boostera Digikeis, podłączałeś kable B-bus które masz przy centralce z21 do boostera, czy podłączałeś tylko kable zasilające do torów tam gdzie jest pętla.
 

voytec13

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Booster jest podłączony do centralki kablem B-bus (wtyki RJ-9/RJ-09 i kabel "prosty" 4ro żyłowy 4p4c). Inaczej się nie włącza i nie daje zasilania do torowiska - potrzebuje połączenia z centralką.
Centralka z21 start robi teraz tylko za programming track (izolowany odcinek toru na bocznicy podłączony bezpośrednio do centralki).
Wszystko śmiga bez problemu.

Sorry za późną odpowiedź, ale z racji częstych wyjazdów nie miałem za bardzo okazji tutaj zaglądać.

Jak potrzebujesz więcej info/szczegółów to pisz na maila (wojtas@podkowa.net), wtedy będę mógł szybciej odpisać :)

Pozdrawiam serdecznie,
Wojtek
 
Reakcje
3 0 0
#10
Witam,
nie polecam tego modułu. Zakupiłem go kiedyś na Allegro, teoretycznie wszystko ok, podłączyłem dokładnie wg schematu (trzeba zrobić aż 3 odcinki izolowane) i ... kicha. Jak lok wjeżdżał na pętle od strony z której zjechał poprzedni lok wszystko było ok. Natomiast jak wjeżdżał od strony przeciwnej robiło się zwarcie zanim system się przełączył.
Kupiłem moduł made by Rubikus.
Nie powoduje zwarcia. Ale... pociąg wjeżdżając na pętlę gwałtownie zwalnia, czasami po przełączeniu zatrzymuje się na moment po czym rusza dalej. Zdarza się, że nie rusza, ale to zależy od dekodera. Przy dekoderach Lenz i Kuehn (Roco) nie zatrzymuje się tylko zwalnia. Ale modele, które wyposażone są w tańsze dekodery (Tams, Viessmann czy ostatnio zakupiony Doehler&Haass) po kilku przełączeniach przekaźnika zatrzymują się i nie zamierzają jechać dalej.
O ile spowolnienie nie stanowi problemu (ten fragment linii przebiega w tunelu linii wąskotorowej) o tyle zatrzymanie się modelu w tunelu to niemal dramat, zwłaszcza, że tor zakryty biegnie na odcinku ok... 7m (oczywiście z dostępem, ale kto będzie za każdym razem właził pod blat).
Gwoli wyjaśnienia - używam systemu Roco, mam dwie centralki (mogące pracować jako boostery) i od ok. 1,5 roku białą z21. Próbowałem zasilać moduł pętli oddzielnie, z boostera - nic to nie zmienia.
Zasilacz polecony przez Martineza, bardzo stabilny i wydajny, ustawiony na 15,2V na wyjściu.
Centralka z21 start robi teraz tylko za programming track
A czym sterujesz teraz modele?
pozdrawiam
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
439 8 0
#11
nie polecam tego modułu. Zakupiłem go kiedyś na Allegro, teoretycznie wszystko ok, podłączyłem dokładnie wg schematu (trzeba zrobić aż 3 odcinki izolowane) i ... kicha. Jak lok wjeżdżał na pętle od strony z której zjechał poprzedni lok wszystko było ok. Natomiast jak wjeżdżał od strony przeciwnej robiło się zwarcie zanim system się przełączył.
Ten moduł głównie dedykowany jest do systemów analogowych. Ale również dobrze działa w DCC. Jego działanie podobne jest do modułu Roco 10767.
Jego działanie nie polega na wykrywaniu zwarcia jak inne moduły lecz na wykryciu obecności lokomotywy na odcinku izolowanym, znajdującym się przed właściwą pętlą. Odcinek izolowany musi być na tyle długi, żeby zmieściła się lokomotywa, by układ zdążył zmienić polaryzację w pętli.
Na filmie jest zastosowany właśnie ten moduł.
 
Reakcje
3 0 0
#12
Dziękuję za info.
Kiedy sytuacja wygląda tak jak na filmie, tzn. wjazd kolejnej lokomotywy ma miejsce od strony, z której zjechała poprzednia, wszystko jest OK. Natomiast wjazd lokomotywy dwa razy z tego samego kierunku powoduje zwarcie. Gdyby to była typowa pętla, gdzieś ukryta, trójkąt nawrotny albo obrotnica, nie byłoby problemu. W moim rozwiązaniu natomiast się nie sprawdza...
Wszystko podłączyłem zgodnie ze schematem (odcinki C3 i C1 mają po 66 cm):
Modul petli DCC-3.jpg

Napięcie zasilania systemu DCC - 15V DC, akcesoriów - +/- 12V DC, oświetlenia - 12V DC
Filmik pokazujący mój układ (przepraszam za fatalną jakość, ale na nim widać jak tor przebiega, obecnie większość zabudowana).
Aktualnie pętlę obsługuje moduł Rubikusa, wjazd modelu na pętlę - 0'28" (widać zmniejszenie prędkości), 0'39" model mija znacznik C3, 1'07" - model zjeżdża z pętli - widać gwałtowne przyspieszenie.
Tak więc w tym układzie pierwszy z zastosowanych modułów pętli nie zdał egzaminu.
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
3 0 0
#15
Burzliwa dyskusja i wymiana informacji z Marqusem ustaliła przyczynę niewłaściwego działania modułu pętli na mojej makiecie. W miejscu, w którym moduł został umieszczony nie mógł działać poprawnie. Tak więc odszczekuję to co naszczekałem.

Wpis połączony automatycznie:


Pozostaje jednak problem zwalniania lub zatrzymywania się modeli przy zastosowaniu modułu pętli Rubikusa (a także innych o czym donoszą inne wpisy). W moim przypadku podłączenie modyfikowanej centralki Roco 10764 w roli boostera nie dało rezultatu. Lokomotywy zachowują się tak samo jak w przypadku układu bez boostera.
Aby rozwiać wątpliwości związane z konfiguracją dekoderów: wszystkie zresetowane do ustawień fabrycznych i później sprawdzane z ustawieniem bitu 2 w CV29 - odpowiadającego za pracę dekodera w analogu jako włączonego i wyłączonego. W celu wyeliminowania błędu loka testom poddawana była tylko jedna lokomotywa z różnymi dekoderami.
 
Ostatnio edytowane:

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
439 8 0
#16
Pozostaje jednak problem zwalniania lub zatrzymywania się modeli
Wyślę Ci swój moduł. Sprawdzisz czy tak samo się zachowuje.
Kilka sztuk działa na różnych makietach. Póki co nie miałem informacji, że działa niewłaściwie. A nie sądzę, żeby ktoś nie napisał do mnie, gdyby było inaczej. ;)
Szczegóły na PW.
 
Reakcje
3 0 0
#18
Moduł Marqusa przeszedł w mijający weekend intensywne testy - ten dedykowany pod DCC działa bez problemu. Ale...
Pierwsze próby przy zasilaniu układu makiety za pośrednictwem z21 (białej) nie udały się. W zależności od podłączenia końcówek na jednym albo drugim końcu pętli model powodował zwarcie. Kolejne próby przeprowadziłem podłączając sam moduł pętli z boostera Roco 10764 (zmodyfikowana centralka) i zadziałało. Kolejną próbę przeprowadziłem zasilając cały fragment segmentu makiety z Roco 10764 - działało bez zarzutu.
Przypuszczam, że z21 zbyt szybko odcina napięcie przy wykryciu zwarcia, gdyż reakcja 10764 jest taka, że na moment zapala się dioda sygnalizująca zwarcie, ale napięcie zasilające DCC nie zostaje odcięte.
W przypadku zasilania tego segmentu makiety z centralki NanoX też nie ma żadnych problemów.
Czy ktoś wie jak można zmienić czas reakcji na wykrycie zwarcia w białej z21?
 
Reakcje
3 0 0
#19
Witam po dwóch miesiącach :D
Wymiana softu w z21 (biała) na najnowszy (Z21_Maintenance_V1.13) załatwiła sprawę i nie ma znaczenia czy segment z modułem zasilany jest z boostera czy też bezpośrednio z centralki. Moduł pętli działa bez problemu.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 15
DCC 1
DCC 5
DCC 8
DCC 6

Podobne wątki