• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Z wąskotorowe, czyli 4,5mm prześwitu

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#41
Co do podkładów to oczywiście racja - albo kompromis - ewentualnie maskowany piaskiem miedzy szynami albo robienie wszystkiego od zera z wykorzystaniem tylko samych szyn.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#47
No to sobie zrobiłem dzisiaj przegląd swojej Zetki. Testowałem to co mam na zasilaczu Marklina.
Zakładałem, że model ma jechać w miarę wolno i nie zatrzymywać się podczas jazdy.
- podwozie Rokuhana - tragedia, wyścigówka. nawet przy pokrętle ledwo poruszonym.
- dwie lokomotywy AZL - wcale nie tak fajnie, pojedynczo tak sobie, w trakcji podwójnej - OK. Zresztą obie były "półkownikami" z rok albo i dwa, najpierw by trzeba je "dotrzeć"
- najlepiej dla mnie, na tym zasilaczu jeździ lokomotywa firmy Micro trains, ale ona jest w miarę "ciężka" a i silnik ma "trójpolowy".
Te same testy zrobiłem także na "regulatorze napięcia" z allegro podłączonym do zasilacza 3 albo 6volt. Rokuhan przy 6v dawał rade, tzn jeździł w miarę stabilnie ale jak dla mnie nadal za szybko.
Wychodzi, że nie mam idealnego zasilacza ;)
Wszystko wróciło do pudełeczek na następne lata ;)
 
Ostatnio edytowane:

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#48
Rozumiem, że zasilacze oparte o potencjometr. Z PWM sprawa może wyglądać inaczej.

Plan jest taki, że przerabiam wózki od Rokuhana, bo oni robią tabor, który IRL jest wąskotorowy (tor 1067mm, czyli -m) na torze Z 6,5mm (normalnym). Trzeba z wózka wyciąć po 1mm z prawej i lewej i wstawić węższy zestaw kołowy. Z lokomotywami będzie bal.

Ten tor Zn3 jest "nienormalny", tzn jest robiony po swojemu - 4,15mm. A swoją drogą nie widzialem tam szyn do kupienia - tylko gotowe tory.

Tor T to 3mm, pasuje do:
- modeli w skali II zrobionych w skali II, taka dwójkocepcja. Licząc poprawny tor 63mm, a nie te 45mm.
- kolejki 5" w 0
- kolejki "Grześ" w H0 (241mm)
- TTp
- Ni
- Ze
- ZZm (samo ZZ to rzadka skala)
 

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#49
Dystans pomiędzy dwoma dziurkami w gniazdku goldpin wynosi 1/20". Cztery takie dziurki to odległość 1/5", na nasze 5,08mm. Szyna code 40 "dwuteownik" ma szerokość 0,5mm, więc jeśli przylutujemy takie szyny "równo" z dziurkami (np. w breadboardzie), to wyjdzie nam 4,58mm rozstawu. Brzmi nieźle.
 

Podobne wątki