• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Z Roco Multimaus na Z21

Mario

Nowy użytkownik
Donator forum
Reakcje
0 0 0
#1
Z Roco Multimaus na Z21

Witam wszystkich,

Kupiłem zestaw Z21 i chce nim zastąpić zestaw Roco Multimaus. Mam w związku z tym parę pytań. Będę wdzięczny za odpowiedzi i podpowiedzi.

1. Moje lokomotywy zostały zaprogramowane w systemie Roco MM a przejście na Z21 nie jest płynne ponieważ Z21 nie czyta ustawień w kilku lokach i wagonach (oświetlenie). Nie wiem czy przyczyną jest niekompatybilność czy coś innego i co ewentualnie można z tym zrobić?

2. Aplikacje z21 zainstalowałem na tablecie i na smartfonie. W kazdym jest co innego. Czy istnieje sposób na automatyczne synchronizowanie zmian czy trzeba to robić ręcznie to znaczy czy trzeba te sama lokomotywę wpisywać dwa razy - do telefonu i do tabletu. Funkcja kopiowania makiety przy instalacji programu nie zadziałała.

3. Do tej pory w zasadzie nie korzystałem z żadnego programu do sterowania ale teraz bym chciał tylko mi poradźcie jak to zrobić? Makieta składa się z ponad 20 rozjazdów, kilkunastu semaforów, jednej obrotnicy no i oświetlenia. Ma dwa poziomy. Chciałbym tez mieć możliwość sterowania makieta na zasadzie rozkładów jazdy.
No i nie wiem, czy pozostać przy Z21 czy inny program jest bardziej odpowiedni? Mam desktopa z Ubuntu, laptopa z Windows, tablet no i telefon. Do odwzorowania makiety w programie najchętniej użyłbym desktopa z Ubuntu bo ma duży ekran a do sterowania tabletu i telefonu.
 
OP
OP
Mario

Mario

Nowy użytkownik
Donator forum
Reakcje
0 0 0
#5
Prosze podzielcie się wiedza czy dekodery PIKO (z ST42) da się jakoś przeprogramować pod Z21? Bo pod czerwonym zestawem MM wszystko chodzilo super a teraz już nie. i czy jesli bede kupowal np. ST44 od Piko z dekiem PluX22 to będzie chodził jak należy?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#6
Z całą pewnością dekodera nie trzeba przeprogramowywać, chyba, że coś w nim zmieniano. Problem może być jakiejś wewnętrznej bazie lokomotyw Z21 (nie znam sprzętu). Taką bazę (programowalną) ma multiMous, ale da się sterować nie korzystając z niej, a ustawiając po prostu liczbowy adres dekodera. Proponuję spróbować tak samo w Z21, wywołując po prostu lokomotywę po adresie (liczbowym) dekodera. A przy okazji, nie ma czegoś takiego, jak ST42.
 
OP
OP
Mario

Mario

Nowy użytkownik
Donator forum
Reakcje
0 0 0
#10
Hehe, nie wiem. Bo wyglada na to, ze mam jakis dowcipny dekoder. Tylko w tej lokomotywie raz pokazuje CV1 = 7 (tak ustawiłem) a czasem 14... Poza tym "zginęły" gdzieś niektóre dźwięki jak na przykład druga rozmowa maszynistów chyba o pompie czy cos w tym rodzaju. Zniknęło tez gdzieś oświetlenie kabiny. Aha i mam Zimo bo CV8=145.
 
OP
OP
Mario

Mario

Nowy użytkownik
Donator forum
Reakcje
0 0 0
#11
Czy może ktoś wie jak połączyć dwa poziomy makiety na schemacie w Z21? Czy może jest jakiś lepszy sposób/software do zarządzania urządzeniami i przejazdami pociągów? Męczę to już drugi tydzień i nijak nie umiem zaznaczyć "skoku" z jednego poziomu na inny. A może po prostu nie ma takiej funkcjonalności w Z21?

Jeśli rzeczywiscie nie ma to jak podłączyć Z21 do komputera i który program byłby lepszy: iTrain czy Rocrail (powinien być pod Linuksa)
 
Ostatnio edytowane: