• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Z kim nurkować

B

bobby74

Gość
#27
Twoje ząbki trzymające budę wyglądają tak, jakby ktoś się nad nimi znęcał i dodawał im porowatości ostrymi kombinerkami. Nie wiem co poradzić, bo ugniatać je na nowo, żeby zyskały na przestrzenności może się jeszcze gorzej skończyć. Pokombinuj coś w ramie loka, gdzie ząbki mają wpadać w zatrzaski - np. doklej pasek z plastiku nad każdym zatrzaskiem, tak żeby buda choć ciasno, ale jeszcze na to chciała wejść, a ząbki budy miały bliżej do "trzymania".
 

Engineer

Aktywny użytkownik
Reakcje
520 41 1
#29
Twoje ząbki trzymające budę wyglądają tak, jakby ktoś się nad nimi znęcał i dodawał im porowatości ostrymi kombinerkami. Nie wiem co poradzić, bo ugniatać je na nowo, żeby zyskały na przestrzenności może się jeszcze gorzej skończyć. Pokombinuj coś w ramie loka, gdzie ząbki mają wpadać w zatrzaski - np. doklej pasek z plastiku nad każdym zatrzaskiem, tak żeby buda choć ciasno, ale jeszcze na to chciała wejść, a ząbki budy miały bliżej do "trzymania".
Ze zdjęcia, które załączył Kol. Mikl, rzeczywiście wynika, że zatrzaski są delikatnie uszkodzone, co potwierdza zresztą moje wcześniejsze przypuszczenia:
Chyba że co gorsza zatrzaski są deczko, hmmm... uszkodzone (starte)...
Ale...
Fragment zatrzasków odpowiadający za trzymanie się budy wygląda na cały, a uszkodzenia są poniżej, na powierzchni "rozchylającej", więc:
Acha i sprawdź jeszcze, czy coś, nie wiem, jakiś przewód czy inny element między ramą a obudową, nie powoduje rozszerzenia budy lub powoduje że buda nie dochodzi do końca, a tym samym zatrzaski nie zatrzaskują się w swoich miejscach.
... tutaj właśnie doszukiwałby bym się przyczyny, że buda nie wchodzi odpowiednio nisko, żeby zatrzasnęły się zatrzaski na ramie.

Pokombinuj coś w ramie loka, gdzie ząbki mają wpadać w zatrzaski - np. doklej pasek z plastiku nad każdym zatrzaskiem, tak żeby buda choć ciasno, ale jeszcze na to chciała wejść, a ząbki budy miały bliżej do "trzymania".
o_O
Dodam, że podklejanie ramy czy obudowy paskami czegokolwiek, nawet papieru, a już o plastiku w ogóle nawet nie wspominam, będzie powodować deformacje budy(!!!):eek:.

Można wyciąć zatrzaski (ząbki) całkowicie i w dokładnie w ich miejsce wkleić element (koniecznie dopasowany), który je zastąpi i będzie spełniał ich funkcje.

Ja jednak bym się skupił przede wszystkim nad tym, że buda na czymś "wisi", co uniemożliwia jej zatrzaśnięcie na ramie, a uszkodzone powierzchnie "rozchylające" zatrzasków (ząbków), mogą wynikać z chęci ich zamknięcia i ściśnięcia boków obudowy.
[DOUBLEPOST=1478778841][/DOUBLEPOST]Nawet, przepraszam za określenie głupia szybka, która będzie krzywo wklejona, źle zamontowana kabina, obudowa reflektora, czy elementy dachi, których mocowanie wchodzi zbytnio do środka etc. mogą być przyczyną takiej usterki.
 
B

bobby74

Gość
#30
Dodam, że podklejanie ramy czy obudowy paskami czegokolwiek, nawet papieru, a już o plastiku w ogóle nawet nie wspominam, będzie powodować deformacje budy(!!!):eek:.

Można wyciąć zatrzaski (ząbki) całkowicie i w dokładnie w ich miejsce wkleić element (koniecznie dopasowany), który je zastąpi i będzie spełniał ich funkcje.

Ja jednak bym się skupił przede wszystkim nad tym, że buda na czymś "wisi", co uniemożliwia jej zatrzaśnięcie na ramie, a uszkodzone powierzchnie "rozchylające" zatrzasków (ząbków), mogą wynikać z chęci ich zamknięcia i ściśnięcia boków obudowy.
Tutaj ja się wtrącę, choć właściciel powinien się odezwać, ale wczoraj otwierałem nurka i moim zdaniem tam nie ma jak wyciągnąć jakiekolwiek przewody, żeby kolidowały z budą. Wszystko jest pochowane pod taką wanienką przykrywającą wózki od góry. Pierwszy raz widzę takie rozwiązanie. Może ewentualnie kabiny maszynisty wadzą, ale w to też wątpię. Zresztą jeśli dobrze zrozumiałem, to koledze buda wchodzi cała i głęboko, tylko nie zatrzaskuje się w swoim miejscu.
Co jeszcze zaobserwowałem to buda schodzi z ramy nadspodziewanie łatwo, no ale oczywiście nie sama z siebie - czyli buda nie jest wciągnięta na ramę dosłownie na wcisk bez cienia luzu. Moim zdaniem wklejenie dosłownie paska folii z grubszej przezroczystej "koszulki" biurowej po obu stronach ramy nie rozepchałoby za mocno budy i dało trzymanie ząbkom.
 
OP
OP
mikl

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.614 107 12
#31
Ja też się pierwszy raz spotykam z tego rodzaju zamknięciem i mówiąc szczerze z oczywistych względów nie jestem fanem tego typu rozwiązania. Moja buda jak teoretycznie się ją domknie to "siedzi" ale bardziej na słowo honoru. Nagrałem filmik dla sklepu z którego go kupiłem. Trwa on 27 sekund w trakcie których podnosze i obracam lokomotywę wielokrotnie bez problemu aż do czasu kiedy buda mi zostaje w rękach. I to jest ten moment którego się obawiam. Jak pewnie większość z Was mam parę lokomotyw od Roco ale nigdy nie ddrżała mi ręka jak teraz przy podnoszeniu żadnych innych modeli.

Moim zdaniem wklejenie dosłownie paska folii z grubszej przezroczystej "koszulki" biurowe
jeśli dobrze się przyjrzeć to takie małe paski już tam są (pod ząbkami) zarówno na mojej jak i Twojej budzie
 
Ostatnio edytowane:

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.288 61 2
#34
Ja jeszcze nie zanurkowalem :D choć marzy mi się taki model z epoki IV. natomiast mam bardzo dużo modeli z Roco . Podobny problem przytrafil mi się w starszym elektrowozie OBB 1044. Tam były dwie przyczyny . Jedna to elementy ramy sięgały zbyt wysoko i odbudowa nie chciała siąść do końca na swoje miejsce . Druga to okna boczne były wklejone agresywnym klejem i nad miejscem gdzie jest zatrzask obudowa jest odrobinę odstajaca od ramy. Spróbuj zdemontować te plastikowe imitacje wnętrza i zobacz jak buda siada na podwozie . Jeśli jeszcze ściany by odstawaly to zmierz suwmiarka szerokość ramy i obudowy od wewnątrz . Jeśli obudowa była by nadal za szeroka to być może jeszcze coś ją rozpycha można by jeszcze szukać przyczyny w imitacjach wnętrz kabiny .
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#37
To też zacznę polować ;) Rozumiem, ze Roco nie zrobiło wersji AC i płoza będzie od Brawy (?) Czy możesz mi przypomnieć jej symbol?
 
B

bobby74

Gość
#38
Nie, Roco wydało nurka w AC w innym malowaniu. Potrzebujesz inny dekielek jednego wózka, płozę dedykowaną do tego nurka i musisz wyjąć kilka trybików. Pikuś... :)
 

Podobne wątki