• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Z czego to wykonać

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#2
Technik jest kilka: druk 3d, karton cięty laserem, gotowe płytki polistyrenowe z wzorem cegły, pcv spienione do samodzielnego sydłubywania wzoru... wszystko zależy od zasobności portfela i zdolności manualnych...
 
OP
OP
K

kc111

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Astro, właśnie zastanawiałam się żeby zrobić to przy pomocy pcv spienionego tylko problem jest jak uzyskać fakturę taką jaką ma budowla... czy to nie jest pokryte czasem tynkiem? tylko tynk się chyba nie utrzyma na tym pcv.... nie wiem jak podejść do tematu, bo nie miałam jeszcze styczności z modelarstwem, a chcę spróbować coś w takim kierunku.

Adam66, co do gabarytów to chodziło mi o coś średniego - jakieś 50cm x 30cm.

Więcej prac jest w tym linku: https://www.arthurmeijer.nl/toscane.html

I panowie, czy macie jakieś źródła, gdzie wyczytam/zobaczę jak się robi podobne rzeczy?
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#5
Ja bym próbował sklejkę wycinać laubzegą a potem tynkować całość masą imitującą tynk. Na kilku obrazkach Artura wydaje mi się że widzę jak ta masa była nakładana.

Opcja druga (którą polecam) to polistyren i nakaładanie tynku za pomocą pędzla i szpachlówki płynnej (np Mr Surfacer 500). Śmierdzi jak cholera, ale ten patent sam wielokrotnie stosowałem. Bardzo wygodna technika i dająca pełną kontrolę nad materią. Modelarze "pancerniacy" imitują w dużych skalach między innymi fakturę odlewanych elementów metalowych. Dodatkowo po pomalowaniu farbą akrylową wklepywaną gąbką ta metoda daje dodatkowe możliwości kontroli chropowatości docelowej powierzchni.
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
543 115 2
#6
Wszystko, jest w necie.
"Mimo że otrzymałem bardzo szerokie szkolenie, ukończyłem studia akademickie w zakresie ceramiki i projektowania w metalu, nauczyłem się także pracy z drewnem, materiałami syntetycznymi, papierem i tkaninami, teraz specjalizuję się w ceramice.
Moje rzeźby wykonuję w ceramice, ponieważ skóra (lub faktura) i uzyskany kolor wypalonej nieszkliwionej gliny dobrze komponują się z letnią atmosferą i zachwytem, który chcę wywołać, a przede wszystkim bardzo przypominają koniec czasu, który tak podziwiam w dawnych czasach Budynki.

Te rzeźby zapraszają widza na jawie.

Moje wcześniejsze prace ceramiczne były abstrakcyjne, organiczne lub bardzo geometryczne. Wykonałem również abstrakcyjne rzeźby z metalu, z których jedna jest teraz częścią kolekcji? Academisch Medisch Centrum? w Amsterdamie."
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#8
Spienione pcv nie da takiej ziarnistości faktury, a ceramika wymaga doświadczenia i miejsca do wypalania. "Tynkowanie" sklejki, polistyrenu czy nawet kartonu, daje możliwość zaczęcia pracy niemal natychmiast. Bez głębszego przygotowania warsztatowego.
 
OP
OP
K

kc111

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Z ceramiką to będzie ciężko, wiem :D Dzięki za odpowiedzi i jeszcze jedno pytanie - jakie "tynki" polecacie, bo jeszcze nie najlepiej ogarniam temat?
 

Kingjuljan

Aktywny użytkownik
Reakcje
440 1 0
#10
Z ceramiką to będzie ciężko, wiem :D Dzięki za odpowiedzi i jeszcze jedno pytanie - jakie "tynki" polecacie, bo jeszcze nie najlepiej ogarniam temat?
Osobiście używam zwykłej farby do ścian i wklepuję ją twardym pędzlem, ale ja dopiero zaczynam przygodę z modelarstwem, koledzy jak sądzę używali już niejednego specyfiku. Poniżej efekt takiego tynkowania na ścianach kartonowych:
IMG_20200623_221348.jpg
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#12
Jeżeli będzie wykonane z spienionego PCV można użyć białej farby elewacyjnej wymieszanej z piaskiem dla szynszyli i nakładana za pomocą kawałka gąbki metoda punktowania
 

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#13
Mam podobny problem - spod dwóch warstw szarej farby prześwituje faktura deski. W założeniu miał to być beton w H0. Powinienem był to przed malowaniem jakoś wygładzić/zaszpachlować? Teraz da się to odratować, czy czeka mnie szlifowanie i malowanie jeszcze raz?
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#14
Można zrobić mieszaninę farby wikolu i drobnego piaseczku - powinna wyjść betonowa faktura - ew. na koniec trochę przeszlifować jak wyschnie - wychodzi taki poszczerbiony trochę:


IMG_0169.JPG
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.260 103 84
#16
Żeby oddać taką oryginalna strukturę i barwę gliny najlepiej zastosować oryginalny materiał. W sklepach dla plastyków ale też na All-gro dostępne są gliny samoutwardzalne. Niezbędne będzie też posiadanie (wykonanie samemu /zakup) kilku narzędzi

https://www.chatastwora.pl/zrob-to-sam/jak-lepic-z-gliny-samoutwardzalnej

Wujek Gugle też chętnie podrzuca inne inspiracje:
"African clay city"
"African clay building"
"clay architecture"
pl.pinterest.com/search/pins/?q=arthur%20meijer&rs=typed

Z mojego doświadczenia w pracy z taką gliną (formy do łyżek odlewanych ze stopu Wooda) jest to materiał dość trwały (może trochę mniej niż zwykła ceramika - wypalana).

Inne źródła przybliżające samą technikę
Rowena Brown - Ceramic Houses:
vimeo.com/60468487
pl.pinterest.com/pin/56998751512049238/

I jeżeli nie ma się doświadczenia z pracy z gliną to zacząłbym właśnie od takich małych form a afrykańską architekturę w miniaturze zostawiłbym na później. No chyba, że to jest zaliczeniówka na ASP albo innej uczelni artystycznej - to wtedy trzeba to opanować w jeden wieczór ;)


Warto też podawać źródło przy zdjęciu a nie kilka postów dalej
https://www.arthurmeijer.nl/africa.html
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki