• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wysokośc modułów

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#1
Jako że wywiązała się dyskusja na temat wysokości modułów H0, które w Polsce są totalnie nieznormalizowane (wysokość szyny: w Krakowie ok. 77.7cm, Bielsko 100cm, Pomorze - nie wiem dokładnie bo norma przewiduje 100cm ale do spodu modułu, a za granicą Fremo 130cm), chciałbym się podzielić moimi przemyśleniami które miałem w trakcie robienia nóg z kantówek, przed ich przycięciem.
Otóż żadna ze stosowanych w Polsce wysokości nie została przemyślana po względem ergonomii!
Krakowska wysokość wynika po prostu z wysokości koziołków i starych modułów.
Akurat do sterowania analogowego, gdy się siedzi na krześle i kręci zasilaczem, taka wysokość jest OK, dzieci są również zadowolone ze mogą wszystko dokładnie obejrzeć i... podotykać...
Ale przy sterowaniu za pomocą przenośnych manipulatorów jest to strasznie niewygodne,
trzeba się schylać do gniazdek, nie widać sygnałów świetlnych bo daszki zasłaniają itp.
Wysokość 100 cm w Bielsku, podobnie jak 100cm w TT-standard, wynika zapewne z okrągłości liczby 100. Wysokość promowana przez Pomorze wynikła z tego co wiem z wysokości stelaży na Trako.
Żadna z tych wysokości nie spełnia założeń ergonomii przy sterowaniu pociągów za pomocą przenośnych manipulatorów:
:arrow: prawidłowy widok na makietę z pozycji stojącej - nie z lotu "ptaka", istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale dla obserwacji sygnałów;
:arrow: wygodne rozłączanie składów itp, bez uciążliwego schylania;
:arrow: możliwość łatwego przejścia pod modułami (np. przy stacjach węzłowych).

130 cm nie jest jakimś tam przypadkowym wynalazkiem, tylko wynika z powyższych założeń, fremowcy stosowali sterowanie przenośnymi manipulatorami już 20 lat temu w czasach analogu, więc dobrze wiedzą co robią.

Oczywiście duża wysokość modułów ma też swoje wady - np. na spotkaniach otwartych, dzieci, aby coś widziały, muszą mieć jakieś podesty (mniejsze dzieci i tak są brane na ręce).
ale ta wada jest jednocześnie zaletą, bo łatwiej ten mały żywioł kontrolować ;)

Pozdr,
Mc
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#2
W zasadzie napisałeś praaaawie wszystko :razz:

Cała Europa stosuje jedną standardową wyskości GŁÓWKI SZYNY na podłogą, tzn. 130 cm.
I wszystkim to pasuje. Przynajmniej tym 99,99 % ;)

Prędzej czy później i tak w PL zmuszeni będziemy dostosować się do reszty Świata, jak to brzmiało... "normą jest ogół a nie margines" :LOL:
I to nastąpi według mnie raczej "prędzej".

ciekma napisał(a):
możliwość łatwego przejścia pod modułami (np. przy stacjach węzłowych
W zasadzie nie przechodzi się bele gdzie, wyznaczone są takie szlaki "komunikacyjne", wyraźnie oznakowane. I wcale nie jest ich tak dużo, raczej ogranicza się ilość takich przejść jedynie do niezbędnych.

Stacje węzłowe zazwyczaj obsługuje kilka osób z wyznaczonymi funkcjami: jeden wajchuje, inny jeżdzi manewrówkami, itd.

Tomasz Czapik w Shout Box'ie napisał(a):
...za dużo tych standardów wysokości...
Ogólnie przyjęty i akceptowany w Europie, patrz wyżej :razz: jest jeden standard zalecany przez FREMO, reszta to jak Maciek napisał, wyszła z przyzwyczajenia albo ze swoistej... tej, no... "wynalazczości" :LOL: :LOL: :LOL:

Władek
 

_medyk_

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 1 0
#3
130 i Fremo.

Przyjąć 130. (UNIFIKACJA). 70 cm to za mało, 100 też jest średnią wysokością (mnie boli szyja)). Zwyrodnienie kręgosłupa to straszna choroba nie wyrobimy z środkami tzw"NLPZ" (Niesterydowe leki przeciw zapalne).
O powikłaniach terapii nie wspomne, zrobiło by sie BII jak za starych dobrych czasów :D.
 

kozak

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#4
Moim zdaniem 70 to za mało natomiast dobrą wysokością wydaje się być 100cm jednak jeśli już mamy się normować no to podnieśmy się na FREMO.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#6
Ja zgadzamsie całkowicie z Kozakiem i z _medykiem_ jeśli wybierać wysokośc to tylko 130 taka jak na całym świecie a i zdrowie będziemy mieć lepsze :)
 

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#7
to kiedy w Krakowie planujemy zmianę :?: Trochę kobyłek trzeba by zrobić :/ Ale kiedyś trzeba zacząć.
Ja jestem za 130 cm.
 

Krzychu

Użytkownik
KKMK
Reakcje
3 0 0
#8
Deklaruje ze jeśli zajdzie potrzeba, jestem w stanie przedłużyć nogi pod moimi modułami do 100 lub 130cm. Też jestem zwolennikem patrzenia na makieta z poziomu gruntu. Jeśli zaplanujemy zwiekszyć wysokość na wrzesień, to trzeba już teraz zwołać pospolite ruszenie żeby sie ludzie wyrobili z czasem.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#9
Ja też jestem gotów to uczynić jednak niewiem czy nam sie to uda zrobić przed WRZEŚNIEM bowiem niewiadomo jaką salą dysponujemy i ewentualnie ile modułów klubowych będzie nam potrzeba ;)
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#10
Coś mi się zdaje że sytuacja ewoluuje w kierunku odstawienia kobyłek w kąt i przeróbki modułów na najnowszy system ciekmy - noga z gwintowaną metalową tuleją i otwór w boku modułu + śruba, dół nogi z elementem o regulowanej długości. Duuużo wygodniejsze w transporcie i przechowywaniu.
A póki co zawsze można kobyłki nasztukować.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#11
Re: 130 i Fremo.

_medyk_ napisał(a):
Przyjąć 130. (UNIFIKACJA). 70 cm to za mało, 100 też jest średnią wysokością (mnie boli szyja)). Zwyrodnienie kręgosłupa to straszna choroba...
Prawidłowa diagnoza, Medyku ;)

Co do kobyłek, to zdaje się że w Bytomiu sztukowaliście je przykręcanymi deskami?
Coś takiego na zdjęciach widziałem.

Pozdr,
Mc
 

_medyk_

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 1 0
#12
130

Zgadza się niektórzy dobijali tak do 110 (bo taka jest wysokość do główki) Teraz przyjdzie zawalczyć z owymi 20 cm. Oby krucjata przyniosła efekty.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#13
Gwoli prawdy, jak się wczytać w normy Moropu, to wysokość 100cm Tola oraz sTTandardu jest zgodna z tymi normami, NEM900, punkt 2.4:

Messhöhe ist das Planum (Auflagefläche des Schotterbetts - vgl. NEM 122/123). Es soll entweder
100 cm (für sitzende Bedienung; Ausstellungsanlagen) oder 130 cm (für stehende Bedienung;
Clubanlagen) über dem Fußboden liegen.


tłumaczenie w skrócie: Wysokość torowiska*) nad podłogą: 100cm przy obsłudzie siedzącej lub 130cm przy obsłudze stojącej.

Z tym że obsługa siedząca jest przypisana raczej do analogu (choć Fremo od zawsze stosowało przenośne manipulatory analogowe), więc raczej te 130cm będą docelowe.

Wysokość 110 oraz 77 mają sie nijak do Morop bo wynikają z takich a nie innych podstawek :)

*) te 5mm różnicy między torowiskiem a główką szyny to i tak wewnątrz zakresu regulacji nóg i nierówności podłogi
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#14
ciekma napisał(a):
Messhöhe ist das Planum (Auflagefläche des Schotterbetts - vgl. NEM 122/123). Es soll entweder
100 cm (für sitzende Bedienung; Ausstellungsanlagen) oder 130 cm (für stehende Bedienung;
Clubanlagen) über dem Fußboden liegen.

tłumaczenie w skrócie: Wysokość torowiska*) nad podłogą: 100cm przy obsłudzie siedzącej lub 130cm przy obsłudze stojącej.
Dobre... :D
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#15
Ja biorąc pod uwagę swój wzrost i wysokośc blatu roboczego jestem za wysokością 130 cm. Wg mnie najlepsza. Dlaczego to już było pisane wyżej jak i na głównej stronie FORUM w okienku czatu :)
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#17
ciekma napisał(a):
Z tym że obsługa siedząca jest przypisana raczej do analogu...
Nie do końca tak: 100 cm dla wystaw, pokazów dla szeroko rozumianej gawiedzi, 130 cm dla jazd zamkniętych, tzn. tylko uczestnicy +goście.


Władek
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#18
Korzystając z tego, że kiedyś eksperymentalnie zrobiłem nogi dwuczęściowe z otworami na śruby umożliwiającymi,
oprócz 77, także 130 i przypadkowo (miało być 110 ;) 100 cm wysokości, przeprowadziłem dzisiaj eksperyment z dziećmi lat 5 i 11:

H=77cm:
http://149.156.194.203/~mczapkie/Train/Modele/moduly/modulH077cm.jpg
Małe dzieci mogą wszystko widzieć i dotykać, starsi przygniatają sobie paski o brzuch,
przechodzenie pod modułem lub naprawa elektryki jak na poligonie
- trzeba się przeczołgać.

H=100cm
http://149.156.194.203/~mczapkie/Train/Modele/moduly/modulH100cm.jpg
Małe dzieci nie widzą makiety oczami ale widzą ją rękami.
Starszej córce ta wysokość się najbardziej podobała, ale starsi nadal się schylają.
Pod modułem można wygodnie kucnąć w celu naprawy, ale przechodzenie jest niewygodne.

H=130cm
http://149.156.194.203/~mczapkie/Train/Modele/moduly/modulH130cm.jpg
Aby dzieci coś widziały, potrzebne są podesty lub krzesełka.
Mniejsze dzieci nie sięgną ciekawskimi rękami aby np. wyrwać słup (mam takie coś sfilmowane :)
Przechodzenie pod modułem bardzo wygodne, wystarczy się schylić.

http://149.156.194.203/~mczapkie/Train/Modele/moduly/modulH130cm-s.jpg
Starsi widzą wszystko z właściwej perspektywy, a dzieci też, gdy mniejsze weźmie się na ręce a starszym udostępni jakiś podeścik (np. niska ławeczka).

Trzeba by się na jakiś jeden standard zdecydować, bo nogi dwuczęściowe są kłopotliwe zarówno w ich robieniu jak i eksploatacji. Tak po prawdzie to mi się rozleciały pod koniec ;)
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#19
ciekma napisał(a):
Trzeba by się na jakiś jeden standard zdecydować
Czyli trzeba się zdecydować, po co to wszystko robimy: czy tylko dla dorosłych, czy także dla dzieci... Ciekaw jestem, co wam wyjdzie... Bo ja przeważnie jeżdżę (jeździłem) z dziećmi... :D
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#20
gbbsoft napisał(a):
...jeżdżę (jeździłem) z dziećmi... :D
Też tak mówiłem, jak kupiłem sobie pierwszą kolejkę w dorosłym życiu :LOL: :LOL: :LOL:

A tak poważnie, impreza z gawiedzią nie jest miejscem dla "poważnych" jazd, tu mozna sobie co najwyżej popuszczać pociągi z jednej strony makiety na drugą.
Podczas jazd ze wszystkimi szykanami wysokość 130 cm jest najodpowiedniejsza, ułatwia życie kolejarzom ;) Sprawdzone, NIE MA czasu nawet usiąść!


Władek
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 15
Buduję makietę 8
Buduję makietę 8
Buduję makietę 0
Buduję makietę 226

Podobne wątki