• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Wymiana stopni wejściowych w wagonie 111a/112a ROBO

Fleszu

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#1
Dzień dobry,

przeszukawszy forum nie znalazłem stosownego wątku, jeśli jestem w błędzie - proszę mnie poprawić, w związku z tym postanowiłem zadać swoje pytanie w nowym wątku. Mianowicie, czy ktoś z szanownych użytkowników forum spotkał się z koniecznością wymiany stopni wejściowych w wagonie osobowym, w moim konkretnym przypadku ROBO 112A. Części zamiennie otrzymałem od @robo, ale mam problem z samym procesem wymiany. Potrzebuję zdemontować pozostałości po uszkodzonych stopniach, aby w to miejsce zamontować nowe. Czy jest to możliwe bez demontażu pokładu z przedziałami? Jeśli tak, to w jaki sposób? Jeśli nie, to w jaki sposób zdemontować pokład aby go przy tym nie uszkodzić?

Prośba do Administracji: jeśli wątek znajduje się w niewłaściwym miejscu, uprzejmie proszę o przeniesienie go we właściwe miejsce. Dziękuję.

Będę wdzięczny za poradę,
Pozdrawiam,
Piotrek
 

MIKOT 1

Znany użytkownik
Reakcje
3.937 99 132
#2
Masz szczęście, bo akurat pracuję przy otwartym wagonie.
Jest konieczne rozebranie wagonu.
1. Aby zdemontować pudło wagonu, trzeba najpierw wyjąć tarcze zderzaków (żeby nie haczyły o przewód elektryczny), a potem włożyć coś między podwozie a pudło (ja używam łyżeczki do otwierania smartfonów, ale można też płaskim śrubokrętem) i podważać, aż puszczą zatrzaski. Jak puści pierwszy, to kolejne puszczają prawie same. Bardzo prosta czynność.
WP_20210709_17_37_37_Pro.jpg

2. Aby zdemontować wnętrze, trzeba czymś uwolnić zatrzaski (śrubokrętem, albo jakimś płaskim narzędziem).
WP_20210709_17_35_12_Pro.jpg
WP_20210709_17_35_21_Pro.jpg

3. Jak już zdemontujesz wnętrze, masz pełny dostęp do stopni. Spróbuj czymś je wypchnąć. Jeśli się nie uda, weź nożyk i wytnij resztkę mocowania. Na koniec wklej nowe stopnie.
WP_20210709_17_34_56_Pro.jpg

Powodzenia!
 
OP
OP
F

Fleszu

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#3
Masz szczęście, bo akurat pracuję przy otwartym wagonie.
Jest konieczne rozebranie wagonu.
1. Aby zdemontować pudło wagonu, trzeba najpierw wyjąć tarcze zderzaków (żeby nie haczyły o przewód elektryczny), a potem włożyć coś między podwozie a pudło (ja używam łyżeczki do otwierania smartfonów, ale można też płaskim śrubokrętem) i podważać, aż puszczą zatrzaski. Jak puści pierwszy, to kolejne puszczają prawie same. Bardzo prosta czynność.
Zobacz załącznik 824314
2. Aby zdemontować wnętrze, trzeba czymś uwolnić zatrzaski (śrubokrętem, albo jakimś płaskim narzędziem).
Zobacz załącznik 824312 Zobacz załącznik 824313
3. Jak już zdemontujesz wnętrze, masz pełny dostęp do stopni. Spróbuj czymś je wypchnąć. Jeśli się nie uda, weź nożyk i wytnij resztkę mocowania. Na koniec wklej nowe stopnie.
Zobacz załącznik 824311
Powodzenia!
Dziękuję za poradę, spróbuję "podziałać". Pochwalę się wynikiem.
Wszystkiego dobrego!
 
OP
OP
F

Fleszu

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#4
@MIKOT 1 :
Zrobiłem jak mi poradziłeś, wszystko poszło szybko i sprawnie.
Dzięki wielkie!!!

PS. Stopnie można usunąć podważając plastik, nazwijmy to "obudowy stopni", od strony buforów przy odwróconym kołami do góry wagonie. W moim przypadku wygląda na to, że nie były na tyle mocno wklejone, aby trzeba było demontować całe nadwozie. Ale przekonałem się o tym dopiero przy wymianie ostatnich stopnie. Niemniej dzięki raz jeszcze!!!
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 2
Tabor 18
Tabor 3
Tabor 2
Tabor 3

Podobne wątki