• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wykorzystanie torów z roco multimaus

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Reich

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#1
Witam,

Proszę o pomoc. Kupiłem tory Piko A-Gleis (kupiłem je przed pierwszą wizytą na tym forum. teraz wiem, że wybrał bym innego prosucenta). Schemat torów jaki wymyśliłem na makietę o wymiarze: 244x122 jest następujący:



Proszę o komentarz, czy taki plan torów jest sensowny?

Pytanie brzmi: Czy do torów Piko A-Gleis, mogę podłączyć i używać zestawu Multimaus Roco do sterowania cyfrowego? Czy jednak czeka mnie wymiana torów (wolałbym tego nie robić), bądź zakup cyfrowego sterowania firmy Pico (z tego co przeczytałem na forum, nie polecacie).

Przepraszam za tak nieprofesjonalne pytania, ale jestem początkującym pasjonatem h0.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź,
Maciek
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#2
Re: roco multimaus pierwsze kroki

1. Pytanie o plan nie podlega (raczej) pod ten dział forum.
2. Bez znaczenia jest czyje sterowanie cyfrowe i czyj materiał torowy - nie musisz wymieniać.
 
OP
OP
Reich

Reich

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#5
Dziękuję za odpowiedź co do sterowania. Ciesze się, że nie będę musiał wymieniać torów, ponieważ nabrałem ochoty na zakup Roco Multimaus (czytając opinie forumowiczów). Rozumiem, że podłączenie tego zestawu do torów Piko odbywa się za pomocą dwóch kabelków (podpiętych do klipsu podłączeniowego 55270), czy muszę kupić specjalny odcinek toru firmy Roco z podłączeniem?

Dziękuję za przeniesienie tematu do odpowiedniego działu (przepraszam za błąd).

Zmieniłem plan wedle wskazówki (zmiany naniosłem na czerwono). Wyeliminuje to cofanie taboru w celu wymanewrowania na bocznicę. Uwagi kolegi DB HO przyjmuję i napewno się zastanowię nad użyciem flexów.
Korek pod tory niedługo zamawiam i zajme się przytwierdzaniem torów do makiety. Jak tylko się z tym uporam, pozwolę sobię wstawić zdjęcia.
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#11
Reich napisał(a):
kupiłem je przed pierwszą wizytą na tym forum. teraz wiem, że wybrał bym innego prosucenta
E tam!
Ja (jak i również inni), używam PIKO A-Gleis i nigdy nie miałem z nimi żadnych problemów.
PIKO jest firmą która robi głównie zabawki, ale tory są według mnie całkiem niezłe (i stosunkowo nie drogie - zwłaszcza jeśli chodzi o rozjazdy).
A jeśli chodzi o kondensator w klipie podłączeniowym (55270 analogowym), to można go w bardzo łatwy sposób usunąć (ucinając druciki doprowadzające napięcie zwykłym nożykiem).

Pozdr.
 

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
190 0 0
#12
Mozna też przylutować przewody bezpośrednio do szyn bez pośrednictwa kostki. Ja mam dwa podłączenia: 1. do DCC przewody przylutowane; 2. do analoga przez kostkę. Moge jeździć i tym i tym (oczywiście nie w tym samym czasie).
 
OP
OP
Reich

Reich

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#13
Faktycznie. W sklepie, przy zakupie kostki doprowadzającej zasilanie do torów, zostałem poinformowany, że służy ona tylko do analogu (to było zanim zdecydowałem się na cyfrę). Wymienie ją przy najbliższej wizycie w sklepie na tą cyfrową (piko nr.55275).

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi!
 
OP
OP
Reich

Reich

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#14
Witam,

Zamieszczam zdjęcia makiety, która zaczyna powoli powstawać. Etap prac przedstawia się następująco: Dokonałem kilku poprawek w początkowym planie torów (dzięki sugestiom forumowiczów). Zakupiłem rolkę korka po okazyjnej cenie (grubość 2mm). Ze względu na sporą ilość korka, postanowiłem pokryć jedną warstwą całą makietę (2mm). Następnie wyciąłem korek pod tory (podwójna warstwa - 4mm). Tory przybiłem gwoździkami do makiety.

Mam pytania następujące: Co teraz?
Czy zabrać się za podłączenie mechanizmów sterujących do zwrotnic? Jak umiejscowić sygnalizację? Proszę o porady od czego powinienem zacząć na tym etapie prac.

Na zdjęciach widać mój tabor z lat dzieciństwa, który przetrwał lata na strychu, wraz z zasilaczem. Tymczasowo podłączyłem go do torów i sprawdziłem czy działa. O dziwo, wszystko jest sprawne i lokomotywa również daje radę.

Pozdrawiam!
 

Załączniki

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#15
Teraz zdecyduj gdzie będzie stacja, peron i gdzie będą się zatrzymywać pociągi (czyli umiejscowienie semaforów)

PS. Stacja to chyba na górze będzie...
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Podobne wątki