• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wyjścia logiczne dekodera Zimo MX630

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
#1
W lokomotywie SP42 Piko rozdzieliłem światła w celu uzyskania świateł manewrowych i niezależnych czerwonych, dodatkowo zamontowałem cyfrowy sprzęg elektromagnetyczny Zimo DIGIKMK1.
Chciałem wykorzystać dekoder Zimo MX630 przy następującym podłączeniu wyjść:
- światła manewrowe FO1 i FO2
- sprzęg FO4
- światła czerwone FO5 i FO6 (logiczne)
- FO3 wolne do ewentualnego oświetlenia kabiny
W przypadku świateł manewrowych i sterowania sprzęgiem wszystko pięknie działa, natomiast światła czerwone świecą się ciągle z obu stron.
Takich przeróbek świateł w modelach SM/SP42 wykonałem już sporo, tak więc elektrycznie jest raczej wszystko OK.
Do tej pory używałem dekoderów ESU V4/V5 i Zimo MX645 i nigdy nie miałem żadnych problemów, w ESU V4 do świateł czerwonych również używałem wyjść logicznych.
Co ciekawe światła czerwone świecą się ciągle zarówno przy CV124=128 (zamiana SUSI na wyjścia logiczne), jak i przy CV124=0.
Czytałem instrukcję Zimo i wynika z niej że wystarczy zmienić tylko CV124 w celu zamiany SUSI na wyjścia FO5 i FO6, u mnie zmiana CV124 nic nie daje.
Może czegoś nie doczytałem i konieczna jest zmiana jakiś dodatkowych CV?
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#2
W instrukcji dekoderów od Zimo nie ma zapisu, żeby wyłączyć SUSI to trzeba wpisać w CV124=128 :p Natomiast jest wyraźnie napisane, że aby to zrobić, trzeba bit 7 w CV124 ustawić na 1. Jak chcesz to zrobić przez wpisanie liczby do cefałki, to musiałbyś najpierw odczytać wartość CV124, dodać do tego 128 i wpisać uzyskany wynik :)
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#4
Coś widocznie pojeżyłeś ;) Często to robię i zawsze działa. Spróbuj zdjąć na chwilę lokomotywkę z toru :)

CV124:
cv124.png
 
OP
OP
Pawel

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
#5
W programowaniu CV124 raczej nic nie pomieszałem, zresztą odczyt tej CV potwierdza jej poprawną wartość.
Chodziło mi bardziej o to, czy są jeszcze jakieś inne CV, które trzeba zmienić.
Światła czerwone podłączone pod zwykłe wyjścia działają poprawnie, czyli elektrycznie jest ok.
Zastanawia mnie to ciągłe świecenie, bo chyba jakbym coś pokopał to by raczej w ogóle nie świeciły?
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#6
Aby wyłączyć SUSI, oprócz ustawienia 7-go bitu na 1, nic więcej nie trzeba zmieniać.
ATPO, jak podłączyłeś czerwone LEDy?
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#8
Nigdy nie podłącza się bezpośrednio obciążenia do wyjść logicznych dekodera! A podłączenie jeszcze do wspólnego plusa to ewidentny błąd!
W odróżnieniu od normalnych wyjść dekodera, które przystosowane są do większych obciążeń i zasilanych ze wspólnego plusa, wyjścia logiczne to kontakt bezpośrednio z wyjściami procesora. Procesor zasilany jest napięciem 5V, więc nawet jak podłączysz LEDa bezpośrednio, to nie może on być zasilany napięciem >5V. Obciążalność wyjścia logicznego jest rzędu kilku mA.
Zresztą ze względu na to, że na wyjściach procesorów są napięcia: wyjście włączone=maks. +5V, wyłączone ok. 0V, to ewentualne LEDy powinny być włączone anodą do wyjścia, katodą do masy dekodera, a (obowiązkowo!) rezystor powinien być dobrany na prąd LEDa 1-2 mA.

Aby w sposób zwykły podłączyć LEDa do takiego wyjścia, musisz zastosować co najmniej taki układ:
Aux-STD.jpg

Obrazek ze strony, takiej pierwszej lepszej https://moba-hgh.de/modellbahn/tipp...decoder-ausgaenge-verschiedene-moeglichkeiten
Najlepiej użyć tranzystora tzw. cyfrowego, np. BCR512, wtedy unika się dodatkowych rezystorów, na rys. wyżej to R11.

A jak chcesz sprawdzić na szybko czy nie popsułeś dekodera, a właściwie jego procesora, podłącz do wyjść woltomierz, tzn. między wyjście a masę dekodera. Gdy wyjście jest włączone powinno być na nim napięcie bliskie +5V, gdy wyłączone jakieś 0V.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
Pawel

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
#9
Dziękuję bardzo za wszystkie wyjaśnienia, człowiek uczy się całe życie :)
Światła czerwone podłączyłem pod FO3 i FO4, sprzęg cyfrowy pójdzie do innego modelu, z wykorzystania wyjść logicznych zrezygnowałem.
Na szczęście procesor dekodera nie ucierpiał :)
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#10
Wyjścia logiczne mają potencjał dodatni, drugi biegun musi być podłączony do masy. W przypadku SM/SP42 to nie możliwe, bo ledy są dwukolorowe i mają wspólny plus. trzeba do wyjść logicznych zastosować wzmacniacze i po krzyku.
 

Podobne wątki