• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Wyjścia AUX3 i AUX4 w ESU loksoun v4

Reakcje
43 0 0
#1
Cześć,
Czy ktoś z was wie gdzie są piny dla wyjść AUX3 i AUX4 w dekoderach ESU LokSound v4?
W instrukcji jest to wprawdzie wskazane, ale układ pinów nie jest taki jak w moim dekoderze.
Zrzut ekranu 2020-10-11 111624.jpg DSC_0934.JPG DSC_0935.JPG
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#7
A kasuj że to szybko i głupot nie powtarzaj za bzdurami w instrukcji, bo następny dekoder spali.

To jest prawda i tego się trzymajcie.
Zrzut ekranu 2020-10-11 o 20.31.14.png


Jak to jest, że dekodery sprzedawane są bez instrukcji PL?
Bo i tak nikt albo prawie nikt w PL nie czyta instrukcji, ponieważ każdy Polak jest mądrzejszy. Szczególnie po szkodzie jest mądrzejszy.

Miałem wyraźnie z tym do czynienia w przypadku instrukcji do EU07 od SM, ale to już zupełnie inna kwestia.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#8
Do głowy mi nie przyszło że ESU sp... nawet instrukcję :eek:
I tu Lenin miał rację: wierzyć znaczy kontrolować :ROFL:
Jedyna pociecha, że jakby podłączył wg obrazka ESU, niestety także mojego :( to by niczego nie popsuł :D
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#11
Do głowy mi nie przyszło że ESU sp... nawet instrukcję :eek:
I tu Lenin miał rację: wierzyć znaczy kontrolować :ROFL:
Jedyna pociecha, że jakby podłączył wg obrazka ESU, niestety także mojego :( to by niczego nie popsuł :D
Sprawdź dobrze, bo niestety by popsuł.
Wg Twojego (Esu) rysunku na styku 10 motor minus pojawi się napięcie z lewej szyny i pyk.
Czy się mylę?
 
OP
OP
Rosynant
Reakcje
43 0 0
#13
Cześć wszystkim,

Wróciłem dzisiaj z pracy, zajrzałem do wątku, a tu taka dyskusja. Ale po kolei.
Padła sugestia , że są tam piny jak pod Plux22. Jeszcze wczoraj postanawiałem to sprawdzić i zmierzyć miernikiem przejście pomiędzy pinami od świateł i odpowiednimi kabelkami, żeby mieć pewność, że niczego nie zepsuję. Niestety przejścia nie było, więc nie jest pewne, że piny wyglądające jak Plux22 mają taki układ wyjść.

Dzisiaj jak zobaczyłem taką zaciętą dyskusję postanowiłem zdobyć się na niebywały wysiłek intelektualny i przestudiować angielską instrukcję.
Na szczęście nie trwało to długo bo już w spisie treści znalazłem podrozdział 6.10.4 „Używanie AUX3 i AUX4” i w tym podrozdziale jest taki rysunek:
1602521412382.png
Wychodzi na to, że nie potrzebnie panikowałem. Chociaż uważam, że wzorem dekoderów Zimo i D&H (z tymi miałem styczność), wszystkie wyjścia powinny być opisane na jednym schemacie , a nie porozrzucane w instrukcji.

Dziękuję wszystkim za pomoc i dyskusję.
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#14
Cześć wszystkim,

Wróciłem dzisiaj z pracy, zajrzałem do wątku, a tu taka dyskusja. Ale po kolei.
Padła sugestia , że są tam piny jak pod Plux22. Jeszcze wczoraj postanawiałem to sprawdzić i zmierzyć miernikiem przejście pomiędzy pinami od świateł i odpowiednimi kabelkami, żeby mieć pewność, że niczego nie zepsuję. Niestety przejścia nie było, więc nie jest pewne, że piny wyglądające jak Plux22 mają taki układ wyjść.

Dzisiaj jak zobaczyłem taką zaciętą dyskusję postanowiłem zdobyć się na niebywały wysiłek intelektualny i przestudiować angielską instrukcję.
Na szczęście nie trwało to długo bo już w spisie treści znalazłem podrozdział 6.10.4 „Używanie AUX3 i AUX4” i w tym podrozdziale jest taki rysunek:
Zobacz załącznik 760669
Wychodzi na to, że nie potrzebnie panikowałem. Chociaż uważam, że wzorem dekoderów Zimo i D&H (z tymi miałem styczność), wszystkie wyjścia powinny być opisane na jednym schemacie , a nie porozrzucane w instrukcji.

Dziękuję wszystkim za pomoc i dyskusję.
Możesz być pewny, że piny po lewej stronie dekodera odpowiadają złączu plux22. A tylko od wersji dekodera zależy ile ma wyjść funkcyjnych dostępnych na tych pniach.
 

Lyntog

Aktywny użytkownik
Reakcje
877 6 2
#15
Nieco odkopuję i podpinam się pod temat :) Kupiłem dekoder ESU 66428 (Loksound 4.0 M4), który ma złącze MTC21. Ale mam poważną wątpliwość czy mogę śmiało korzystać z AUX3 i 4 bez dodatkowego tranzystora. Z tego co widzę, to starsze dekodery LS 4.0 (te z początku ich produkcji), miały te wyjścia wyłącznie jako logiczne. Ale już w instrukcji z 2016 roku, jest napisane, że taki dokładnie dekoder ma 4 dodatkowe wyjścia fizyczne. Da się jakoś sprawdzić którą wersję mam u siebie?

1708731551790.png


1708731574818.png


Wolę się zapytać zanim zainstaluję w modelu i popsuję :p
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#16
Nieco odkopuję i podpinam się pod temat :) Kupiłem dekoder ESU 66428 (Loksound 4.0 M4), który ma złącze MTC21. Ale mam poważną wątpliwość czy mogę śmiało korzystać z AUX3 i 4 bez dodatkowego tranzystora. Z tego co widzę, to starsze dekodery LS 4.0 (te z początku ich produkcji), miały te wyjścia wyłącznie jako logiczne. Ale już w instrukcji z 2016 roku, jest napisane, że taki dokładnie dekoder ma 4 dodatkowe wyjścia fizyczne. Da się jakoś sprawdzić którą wersję mam u siebie?

Zobacz załącznik 1037511

Zobacz załącznik 1037512

Wolę się zapytać zanim zainstaluję w modelu i popsuję :p
A kasuj że to szybko i głupot nie powtarzaj za bzdurami w instrukcji, bo następny dekoder spali.

To jest prawda i tego się trzymajcie.
Zobacz załącznik 760536


Bo i tak nikt albo prawie nikt w PL nie czyta instrukcji, ponieważ każdy Polak jest mądrzejszy. Szczególnie po szkodzie jest mądrzejszy.

Miałem wyraźnie z tym do czynienia w przypadku instrukcji do EU07 od SM, ale to już zupełnie inna kwestia.
Na moim foto z lewej strony są wyjścia logiczne aux3 i aux4, a po prawej wyjścia normalne, do lutowania.
 

Lyntog

Aktywny użytkownik
Reakcje
877 6 2
#17
Aha, OK, rozumiem :) To w tym moim też jest 7 wyjść w tej strony (6 + ground). Czy można w takim układzie wysnuć wniosek, że skoro tu są, to w wersji ze złączem MTC21 mam te AUX 3 i 4 fizyczne i można instalować dekoder bez obaw że popsuję?

A pozostałe to jak rozumiem Front Light, Rear Light, AUX 1 oraz AUX 2?
 

Lyntog

Aktywny użytkownik
Reakcje
877 6 2
#18
Dobra, chyba mam odpowiedź:

Funkcje
Dekodery LokSound V4.0 M4 posiadają sześć (6) wyjść funkcyjnych, każde o stałym prądzie 250mA. Wersje z interfejsem 21MTC posiadają dodatkowo dwa niewzmacniane wyjścia o poziomie logicznym zgodnym ze standardami NEM 660. Dostępne są wszystkie ważne funkcje świetlne, takie jak lampa błyskowa, światło żyroskopowe, światło marsjańskie, palenisko itp., łącznie z indywidualną regulacją jasności dla każdej funkcji. Oczywiście dekodery zapewniają automatyczne sprzęganie i rozłączanie sprzęgów firm Roco®, Krois® i Telex®, a od teraz nawet funkcję pełnego światła czołowego. Tryb LED kontroluje odpowiednie efekty świetlne podczas korzystania z diod LED. Funkcje te będą oczywiście działać również ze stacjami dowodzenia mfx® (np. Märklin® Central Station 2).

Źródło: https://www.esu.eu/en/products/former-products/loksound-v40-m4/

Wychodzi na to, że standardowy dekoder LS 4.0 ma 4 wyjścia funkcyjne (i tak było przez cały okres jego produkcji), a LS 4.0 M4 6 takich wyjść (i to niezależnie od interfejsu 8 PIN, Plux22 czy MTC21). Poprawcie mnie proszę, jeśli się mylę :)
 

Podobne wątki