• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wydzielone z tematu "H-M-F modele - zapowiedzi - recenzje"

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
#1
komora_prozniowa_m.jpg

Tak wyglada moja komora prozniowa. Dwa pojemniki - gorny na utwardzacz i dolny na zywice. Na zdjeciu (aktualnie odnawiam wszystko) brakuje jeszcze mieszalnika, ktory miesza wszystko zanim wleje sie calosc do formy - oczywiscie wszystko pod proznia. Ja glownie lalem F31. Zero babli. Probowalem kiedys lac Crystal Clear 202 do form wysokoteperaturowych ale wtedy jeszcze nie mialem swojej maszynki ;) Wiec nie wiem jak bylo by z bablami. Ale wyjsciem jest tak jak pisal @adamwyt - pelna kabina
 
Ostatnio edytowane:

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.068 140 0
#4
W kwestii silikonu do form to co polecanie?
Bo się chyba wkopałem niepotrzebne w taki jeden szuwaks ;/
Niby parę bzdetów chciałem odlać a coś nie do końca powychodziło - już lepiej się robiło formę 20 lat temu z silikonu dentystycznego (znalazłem je niedawno, nadal żyją), niż z tego co teraz kupiłem.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#9
Misiek - łatwodostępny w różnych ilościach MM922 firmy ACC. Koniecznie należy tez stosować rozdzielacz ease release 205, wtedy można spokojnie 40 odlewów wykonać.
Daromaro - ja uważam jednak że mieszanie w próżni jest całkowicie zbędne, wystarczy odpowietrzenie po zalaniu formy i można odlać praktycznie wszystko. Odlewam na przykład ostatnio model z poręczami fi 0,3 mm, albo model o ściance 0,2mm, ograniczeniem jest praktycznie tylko sztywność żywicy, ale jak model rozformuje sie po 2-3 dobach to żywica jest już wystarczająco usieciowana i ma wytrzymałość porównywalną do typowego plastiku.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.068 140 0
#10
Piotr66 - mam ten silikon, właśnie z nim walczę, bo za cholerę zaschnąć nie chce. Wygląda jakby - odwrotnie niż zakładałem - za dużo utrwalacza powoduje zwolnienie zasychania. jedna forma schnie mi już miesiąc. A wcale nie lałem (tak specjalnie) dużo utrwalacza.
Właśnie koresponduję z sprzedawcą i mi wyszło, że do dobrania proporcji potrzebna mi będzie waga jubilerska ;-) Ale ja za małe formy robię.
Wygląda na to, że umiem mieszać coś co jest w proporcjach 2:3 a nie 100:5 ;)

p.s. wątek się rozjeżdża, można go przenieść do jakiś "porad"?
 
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
#11
Kup sobie zwykła wagę taką do 2kg do ważenia spożywki (kuchenna). Albo odmierzaj strzykawkami - przelicz ilość potrzebnych ml z gęstości (w aptece dostepne 2ml, 5ml, 10ml, 20ml, 50ml, 100ml).
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
#12
@piotr66 Jeżeli masz żywice z długim czasem życia to się zgodzę - można odlać pod próżnią bez mieszania. Ale dla dużego odlewu, skomplikowanego (dużo drobnicy np. w postaci żaluzji itp.) przy krótko żyjącej żywicy - czas 1,5-2min (tyle ma F31) to Ci się raczej nie uda.

No dzisiaj jakoś moja Japońska klawiatura zaskoczyła - ale któż to może wiedzieć co będzie jutro?
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.068 140 0
#13
Kup sobie zwykła wagę taką do 2kg do ważenia spożywki (kuchenna). Albo odmierzaj strzykawkami - przelicz ilość potrzebnych ml z gęstości (w aptece dostepne 2ml, 5ml, 10ml, 20ml, 50ml, 100ml).
Haha. Doceniam ;)
Ale wiesz, moje formy mają np. 1cm^3 objętości ;) No może 4,5cm^3 - to ta co schnie od miesiąca.
 
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
#14
Dostępne są też strzykawki 1ml. tzw. Tuberkulinówki. Tu masz podziałkę co 0,05ml. Te małe użyj do katalizatora a te większe do silikonu.

strz-tuberkulinowka_przycieta.jpg

Źródło: https://lines.com.pl/oferta/dzial-medyczny/iniekcje/strzykawki/


Zebrał bym większą ilość foremek albo zrobił większe pojedyncze tak żeby wyrobić się np. w 2,0cm3 - 5,0cm3. Cóż... strata silikonu ale przynajmniej usieciowi się ;) Ja swoje silikony mieszam w umytych kubeczka PP po jogurtach (traktuje je jako jednorazówki - wiadomo, PS się nie naddają). Ale przed każdym użyciem takiego niby czystego kubka odtłuszczam go acetonem. Czekam chwile aż wszystko wyparuje i działam. Do mieszania używam tylko i wyłącznie szklanej bagietki także odtłuszczonej. Przerabiane z RTV3325, Gumosil WW, Gumosil B, Sylgard184 i coś tam jeszcze czerwonego, wysokotemperaturowego ale nazwy nie pamiętam (może Xiameter RTV 3120 - dawno to było).
 
Ostatnio edytowane:

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#15
Nie do spożywki tylko wagę jubilerską za 15złoty.
Daro, ja też używam F31 lub 32, istota problemu nie lezy w czasie zycia żywicy, tylko w sposobie zalewania!!!
I jak pisałem odlać można wszystko, żadne żaluzje nie sa problemem. Oczywiście próżnia musi być odpowiednio szybko osiągana więc pompa 2-stopniowao odpowiedniej wydajności w stosunkudo objętości komory.
 

Załączniki

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#16
@daromaro
Ostatnio się dopraszałeś o przykład przemądrzania się i podawania przez ciebie złych rad. Czułem, że długo nie trzeba będzie czekać.
Rada z wagą jest piramidalnie beznadziejna. Twój post powinien być usunięty, żeby nie robić niedoświadczonym kolegom wody z mózgu. A wywody pouczające ludzi, którzy na odlewach zjedli zęby, są moim zdaniem (łagodnie mówiąc) niestosowne.
BTW - chyba negatywy od kolegów cudownie pomogły twojej klawiaturze:podstepny:

@Misiek
Ten silikon to bardzo fajny produkt. Tak jak napisał @piotr66 musisz kupić tanią wagę jubilerską. Najmniejsze formy jakie robiłem przy jej pomocy to były formy do malutkich modeli w skali 1/700. Niektóre miały mniej niż 20 gramów silikonu i nigdy nie miałem problemu z utwardzaniem (obojętnie czy używałem niebieskiego czy czerwonego utwardzacza). Wadą jest skurcz, ale nie jest on moim zdaniem dyskwalifikujący.

Ostatnio przez koronawirusa, gdy zaświeciły mi pustki w silikonowni, odszukałem jakieś stare opakowanie i po ponad roku od otworzenia, zrobiłem formę taksówkarza Jurka. Do tego co napisał Piotr mogę dodać, że ten silikon lubi "odpocząć" między odlewami (to rada, którą dał mi facet z progmaru, gdzie się zaopatruję) i będzie bardzo długo służyć.

Jak dla mnie wątek do wydzielenia.
 
Ostatnio edytowane:

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#18
No to i ja dołożę swoje 5groszy w temacie sylikonów i żywic. Mianowicie nie używam żadnych wag wszystko mieszam w odpowiednich proporcjach przykładowo, do formy potrzebuję 50 ml sylikonu 5% z 50 to 2,5ml i tyle utwardzacza dodaje czasem ciut więcej. Puki co formy dość sporo wytrzymują i schną jak powinny. Co do żywic to używam FC 52 "żyje" około 3 - 5 minut, później zaczyna już wiązać. Możliwe że moja pompa potrzebuje zbyt długo czasu na odpompowanie całego powietrza z komory, dla tego wole żywice trochę dłużej wiążące.

Aha co do mieszania żywicy to robię to w proporcjach 1:1, używając strzykawek od 5 do 20 ml. W tym przypadku tak że nie miałem nigdy problemu, pomimo ze na opakowaniu piszą żeby mieszać wagowo.
 
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
#19
@daromaro
Rada z wagą jest piramidalnie beznadziejna. Twój post powinien być usunięty, żeby nie robić niedoświadczonym kolegom wody z mózgu. A wywody pouczające ludzi, którzy na odlewach zjedli zęby, są moim zdaniem (łagodnie mówiąc) niestosowne.
BTW - chyba negatywy od kolegów cudownie pomogły twojej klawiaturze:podstepny:
To niech kupi jubilerska. Ja nie robilem tak malych form a @Misiek napisal o wielkosci swoich juz po moim poscie. Nie nazywal bym tego wymadrzaniem sie tylko wymiana doswiadczen. No ale... Szkoda tylko, ze tacy mistrzowie jak ty ukrywaja swoje wachowe myki przed niedoswiadczonymi kolegami. Najlatwiej wkleic kilka zdjec produktu, sprzedac cos przy okazji. Gorzej juz napisac jak to sie zrobilo. Zrob wachowy poradnik o odlewaniu. Od A do Zet. Zacznij od przygotowania matki, wlewów itp. Najlepiej z forma dzielona. Nazwy uzytych silkonow, czasy rozformowania tak jak np. napisal @Adam66 . Nie zapomnij dopisac pozniej uzywanych zywic - bo to tez jest istotne.

Jak widzisz moja Japońska klawiatura miewa humorki.
 
Ostatnio edytowane:

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#20
Szkoda tylko, ze tacy 'mistrzowie' jak ty ukrywaja swoje wachowe myki przed niedoswiadczonymi kolegami.
Po raz kolejny bredzisz kolego:cool:
Od wielu lat w swoich wątkach pokazuję krok po kroku jak robię swoje modele (robiłem to także w czasach, kiedy nikt na forum nie kupował ode mnie modeli). Nawet figurkę pokazałem jak lepię i rzeźbię od podstaw. ZAWSZE podaję jakich materiałów i jakich farb użyłem. Pokazuję modele 3D, pokazuję wydruki. Jak ktoś pisze na PW, ZAWSZE udzielam odpowiedzi zgodnie z najlepszą wiedzą. Gościom odwiedzającym moją pracownię pokazuję w praktyce jak pewne rzeczy robić.

Weź sobie młotek i zdrowo puknij się w głowę kolego, zanim coś napiszesz. A najlepiej puknij w klawiaturę bo się znowu popsuła:podstepny:
 

Podobne wątki