• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Współczesny dworzec

J

Jurek ST44

Gość
#43
Mnie się pokazuje wielka kłódka z napisem, że połączenie nie jest prywatne i że, hakerzy mogą wykraść moje dane.
 

Kedar

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#46
Może większość makiet, powstaje w takim klimacie głównie z sentymentu oraz okresu rozpoczęcia budowy? Spora część modelarzy jednak już ładnych parę lat pracuje nad swoimi projektami, a wiadomo lata lecą.

Ja np. mam ciągle w głowie zamysł na budowę mojej rodzimej stacji odwzorowując jej stan z około 2002-2005 roku. Z tamtego czasu mam sporą dokumentację fotograficzną, zarówno zdjęcia analogowe jak i cyfrowe, które na pewno pomogą mi w jej tworzeniu. Jednak jest to rzecz na która poczekam jeszcze przynajmniej kilka lat, aż uda mi się zebrać fundusze na rozpoczęcie budowy. Od tamtej pory na stacji zaszło parę zmian, które od razu rzucają się, jak dodana wiata nad jednym z peronów, wyburzone dwa budynki oraz zlikwidowane dwa pawilony handlowe. Więc zanim zacznę budować tą stację to już będzie to stan przynajmniej sprzed 15 lat.

Z drugiej strony, jak chcesz mieć coś nowego, jeden kolega posiada moduły z terminalem kontenerowym Piła, który jest wykonany zgodnie z nowymi standardami.
W naszym klubie w Szczecinie powstają moduły z typowo współczesnym przystankiem osobowym, na który prowadzą długie podjazdy dla inwalidów, jest wysoki peron, a wzdłuż przystanku i przylegającej drogi znajduje się parking (no nie P&R ale zawsze to wygląda nowocześniej).

Faktycznie dobrze że zwróciłeś uwagę na to, w klubie mamy stację modułową w TT "Chudziny" która posiada dwie nastawnie mechaniczne, są zaznaczone trasy pędniowe, w rejonie stacji stoi pawilon GS i stary, zielony RUCH, na drodze ogórek, jakiś KAMAZ, a wjeżdża na nią Husarz z wagonami IC :)
Największą modernizację zrobiliśmy przez uzbrojenie całej stacji w semafory świetlne, ale wszystkie nowe elementy które tam lądują pasują do jej pierwotnych realiów lat 70-tych

No i ostatnia rzecz, sam zbuduj coś nowego jak już wspomniałeś :)
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#47
Pewnie, że zbuduję ale najpierw muszę skończyć poprzedni projekt. Bo najłatwiej coś zacząć, trudniej skończyć, a jak wcześniej wspomniałem makieta którą buduję jest z założenia historyczna. Co nie zmienia faktu, że widzę problem przyglądając się innym makietom i uprzejmie zwracam uwagę. Po prostu uważnie obserwuję co się dzieje na zewnątrz i jeśli ktoś poddaje swoją makietę ocenie na forum, to robię to. Nie jest chyba wymagane aby mogli to robić tylko ci co coś zbudowali. Nie krytykuje wykonawstwo makiety, ale jej koncepcje.
Moja nowa makieta ma być z założenia proekologiczna. Znikną wszystkie ruchome semafory, koło domów będzie segregacja odpadów, a na dachach domów panele słoneczne, choć budynki będą z dawnych lat. Będzie o tym w temacie 2 makiety reaktywacja. W obu makietach największy nacisk kładę na opowiedzenie jakiejś historii , oraz na jej walorach edukacyjnych/

W wielu przypadkach oglądam wspaniałe makiety, pokazujące wielki kunszt wykonania o którym mogę tylko marzyć ale cały efekt wizualny burzy pewne pomieszanie epok, powodujące odrealnienie całości i tyle.
Jeśli teraz przedstawiłbym swoją makietę to będziemy się tylko zastanawiać, na ile wiernie odtworzyłem tę moją konkretną makietę. Natomiast tu chciałem porozmawiać ogólnie nad pewnym problemem i jego skalą. Dla tego w prefiksie dałem PYTANIE, bo być może nie mam racji, być może się mylę, a skala problemu jest marginalna i bez znaczenia? Może tak trzeba budować i moja współczesna makieta tak powinna wyglądać ?
[DOUBLEPOST=1468993156,1468992173][/DOUBLEPOST]Ja też jestem człowiekiem starej daty zakochanym w parowozach i Syrenkach. Wiem jednak, że raczej ich nie dam na nową makietę. Chyba że gdzieś na makiecie umieszczę sobie zlot starych samochodów, albo skansen.
A może patrząc teraz na waszą makietę z Husarzem spojrzysz na nią inaczej? Być może zacznie cię drażnić? Być może w ten sam sposób drażniła ona oglądających ją a nie związanych z modelarstwem. Może nawet ale nie wiedzieli oni co im w całej makiecie przeszkadza ?
 

piterson

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
61 0 0
#48
Hey. Cieszę się z tej dyskusji:) zbieram tabor z V i VI epoki i chcę zbudować nowoczesną stację:) Co jakiś czas pytam kolegę Hugwę kiedy wypuści płyty peronowe:). dwie rzeczy - kolega pokazywał nowe "podkłady" kolejowe - myślę, że wcale takich nie potrzeba wystarczy wykorzystać tory z podkładami betonowymi. Żółte linie nadal się maluje;) to świeżowyremontowana linia helska;) co do mocowania szyn - część na sprężynach - tego chyba nie ma w modelu, ale część jest nadal na śrubach - co już można za pomocą istniejących np. tilligów odwzorować:)
 

Załączniki

OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#50
co już można za pomocą istniejących np. tilligów odwzorować
Owszem można, masz rację, że sa jeszcze zarówno płyty chodnikowe jak i malowane pasy na peronach. Generalnie ciesze się że widzisz sam problem o którym wspominałem :)
Oczywiście już samo dostosowanie starych peronów do nowego wyglądu to już jest coś. Ale zbudowanie całkiem nowego nowoczesnego peronu to dopiero byłoby zadanie :) Nie dostosowywanie ale wymiana wszystkiego, łącznie z układem torów i podkładami, czego ci serdecznie życzę.

PS. nie zapomnij o ludzikach, bo obecnie ludzie nawet nago nie wyglądają tak jak ci z lat 70-tych, bo mają choćby, zupełnie inne fryzury. I nawet w skali H0 to doskonale widać.
 

piterson

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
61 0 0
#51
Owszem można, masz rację, że sa jeszcze zarówno płyty chodnikowe jak i malowane pasy na peronach. Generalnie ciesze się że widzisz sam problem o którym wspominałem :)
Oczywiście już samo dostosowanie starych peronów do nowego wyglądu to już jest coś. Ale zbudowanie całkiem nowego nowoczesnego peronu to dopiero byłoby zadanie :) Nie dostosowywanie ale wymiana wszystkiego, łącznie z układem torów i podkładami, czego ci serdecznie życzę.

PS. nie zapomnij o ludzikach, bo obecnie ludzie nawet nago nie wyglądają tak jak ci z lat 70-tych, bo mają choćby, zupełnie inne fryzury. I nawet w skali H0 to doskonale widać.
o Płyty peronowe - chodziło mi o te nowoczesne:) na Linii helskiej - z tego co widziałem produkcji firmy Sienkiewicz:)
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#55
Dodaj do tego nowe podkłady kolejowe, nowy układ torów, biletomaty, nowe ławki, kosze na śmieci itp, itd, itd. oraz nowi ludzie ubrani na luzie ze smartfonami szukający Pokemonów. :)
Na taki peron to i pociąg retro jeśli wjedzie to nie będzie razić.
Jedna wielka pogoń modelarstwa za teraźniejszością.
[DOUBLEPOST=1469376702,1469376312][/DOUBLEPOST] Masz rację, jutro muszę sobie taką odlać z żywicy i basta. Choćby po to aby mi stała i czekała na swoje zastosowanie
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 21
Buduję makietę 114

Podobne wątki