• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Współczesny dworzec

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#1
Robiąc rozliczne fotki stanu naszej kolei, doszedłem do zaskakującego wniosku. Że o ile tabor modelarski idzie z duchem czasu i w miarę nadąża za tym co współcześnie jeździ po naszych torach. To infrastruktura na makietach zatrzymała się gdzieś w latach 80=tych. czyli jakieś 30-40 lat wstecz. Być może się mylę i nie znam jakiś nowych produkcji modelarskich. Ale to co do tej pory oglądam to wszystko trąci mi myszką.
1. układ torów na współczesnym dworcu w małym miasteczku jest inny
2. baaaaa podkłady kolejowe są totalnie inne niż to co dostępne
3. inne są ławki, ogłoszenia, kosze na śmieci
4. inny jest peron
5. są nowe elementy na tych peronach
6. inna jest funkcja dworca
7. no i na koniec inni są ludzie, to zupełnie coś innego niż to co widzę na makietach


Po prostu zapraszam do dyskusji, bo być może się mylę co do oceny makiet i ktoś mi pokaże coś współczesnego,
 

Załączniki

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#2
To jak juz taki temat powstal to chcialbym wam przyblizyc pewien fakt. Dotyczy to dokumentacji przetargowej pliku SIWZ i zalacznikow. To kopalnia dokumentacyjna :) przed kazdym projektem budowlanym np. modernizacja trzeba sporzadzic dokumentacje istniejacego stanu. A to z reguly sa rysunki np. elewacji i rzutow z pelnym wymiarowaniem. Potem sporzadza sie tez dokumentacje po przebudowie/modernizacji. Nastepna baza dokumentacyjna.
Taki przyklad (nie ma tu dworca ale sa np. przepusty i wiadukty):

ftp://intop.tbg.net.pl/pub/ZAPYTANIA/PKP%20Przeworsk%20-%20Jaroslaw/SIWZ/
ftp://intop.tbg.net.pl/pub/ZAPYTANIA/PKP%20Przeworsk%20-%20Jaroslaw/SIWZ/Za%C5%82%C4%85czniki%20do%20OPZ/
ftp://intop.tbg.net.pl/pub/ZAPYTANIA/PKP%20Przeworsk%20-%20Jaroslaw/SIWZ/Za%C5%82%C4%85czniki%20do%20OPZ/PW/

Mozna bylo by sie umowic na zbieranie takich 'kwitow'. Bo niestety wada jest to, ze po jakims czasie pliki znikaja lub sa niedostepne z powodu nieaktywnego linku.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#3
I fajnie, Im więcej takich inicjatyw tym te nasze dworce na makietach bardziej będą realistyczne. Ale zależy mi tez na samych figurkach i nie tylko na tym. Wkurzają mnie faceci w krawatach, albo konduktorzy w abstrakcyjnych mundurach.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#5
Ja umiem to zrobić, ale wkurza mnie to co inni przedstawiaja.
Pozycje, uklady, ubiory itd. To wszystko trąci totalną myszka.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#7
Pokazujesz tu duże dworce, które ciężko zmieścić na makietach. Bardziej chodziło mi o małą lokalną stacyjkę. Zwykle jest jeden lub dwa tory dojazdowe i mały peron. Ta stacyjka jest w układzie Park and Ride. Są tam dwa potężne parkingi na kilkaset samochodów prywatnych, cena za parking jest połączona z ceną biletu kolejowego. Kolejna stacja, jest stacją końcową i są tam parkingi dla autobusów kolejowych rozwożących pasażerów po okolicy w promieniu 10 km. Więc już sama koncepcja stacji jest totalnie inna niż jeszcze 10 lat temu, a sama koncepcja automatycznie przekłada się na wygląd i układ stacji.
Czy ktoś z was widział makietę kolejową gdzie to by było przedstawione ??
Podobnie ma się sprawa do układu torów. Nie buduje się już zwykłych rozjazdów , pośrodku z wysepką peronu. Jest konkretny układ torów. Na stacji którą dałem jest jeden tor dojazdowy, który rozbija się na 3 tory, W dodatku są aż 4 tory ślepe. Całość układu wynikała z jakiejś koncepcji. I nie widziałem takiego układu na makietach.
I można w ten sposób analizować każdy jeden fragment, oraz porównywać go do istniejących makiet i doprawdy praktycznie nic na tych makietach nie odzwierciedla współczesności. Popatrzcie na podkłady, na ławki ( przecież już chyba od 20 lat nikt nie stawia drewnianych ławek , a na makietach są one nagminne )
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#10
Na razie buduję stację historyczną, przedwojenną. Ale owszem w planach jest też makieta współczesna.
Temat podjąłem by zwrócić uwagę na pewien problem. Wydaje mi się że dość istotny a mocno ignorowany. Ja nie muszę szukać fotek, bo obserwuje różne dworce na codzień.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#11
Do całej dyskusji zaintrygował mnie ten temat
http://forum.modelarstwo.info/threads/peron-w-skali-g.31963/
Dworzec ( peron ) wyszedł fajnie i wartałoby to docenić, ale z drugiej strony mam dysonans jeśli chodzi o całą koncepcję.
Szukałem innych dworców i wszędzie ta koncepcja się raczej powtarza.
Być może nie mam racji i tak u was wyglądają wasze dworce.
W każdym razie bardziej zależy mi na waszych obserwacjach i waszym zdaniu, a nie wyszukiwaniu fotek.
[DOUBLEPOST=1468745587][/DOUBLEPOST]
No to o co Ci chodzi ? Skoro nikt nie zapodaje fotek i nie pisze ,to znaczy ,że problemu nie ma.
Nie wiem czy problemu nie ma czy też jest on ignorowany. Ale skoro pojawia się coraz więcej nowego taboru z XXI w przedstawianych na tle dworców z lat 70-tych , to jednak jest pewien problem. Bo budownictwo na makietach nie nadąża za modernizacją taborów. Bo tabory współczesne coraz częściej widzę, nowego dworca ani rusz.
[DOUBLEPOST=1468745674,1468745293][/DOUBLEPOST]Nie spotkałem też dyskusji o nowych koncepcjach i nowych trendach w budowie dworców. A chyba warto podyskutować.
Choćby po to by przy projektowaniu makiety dać odpowiedni układ torów. bo potem będzie za późno.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#13
Owszem, masz rację. Ale to nie znaczy, że nowe budowane makiety nie powinny tego uwzględniać. Stare już są i nic nie zrobisz, ale czemu nowe powielają stare schematy?
 
J

Jurek ST44

Gość
#14
Tego nie wiem, zapytaj się architektów kolejowych. Mnie tam się żadna nowa nie podoba, dlatego buduje coś z lat 70-80, najfajniejszy okres.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#15
Na rysunku górnym masz współczesny układ torów peronu małego dworca, na dolnym masz stary układ powielany od dziesięcioleci na makietach. Nie wiem po co są te ślepe tory, moge się jedynie domyślać, może ktoś z was wie, ale chyba warto coś takiego uwzględnić w projektowaniu makiety, bo to zupełnie inny układ
[DOUBLEPOST=1468746595][/DOUBLEPOST]
Tego nie wiem, zapytaj się architektów kolejowych. Mnie tam się żadna nowa nie podoba, dlatego buduje coś z lat 70-80, najfajniejszy okres.
Ok. masz prawo. Tyle tylko że nawet na tych starych stacjach, jeśli pokazujesz je współcześnie to pozmieniano kosze na śmieci , wymieniono ławki, pojawiły się nowe elementy jak automaty do biletów a przede wszystkim ludzie inaczej wyglądają,
[DOUBLEPOST=1468747184,1468746442][/DOUBLEPOST]Tu masz np. dworzec z lat 70-tych dostosowany do współczesnego taboru.
Pewnie masz rację że w tamtych latach były one najbardziej urokliwe, podobnie jak urokliwy był tabor. Ale jeśli robisz dworce z lat 70-tych a dajesz tabor współczesny, to wybacz, dla uważnego obserwatora będzie to dysonans.
 

Załączniki

OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#17
Ale jak ktoś robi od podstaw i chce dać na makietę współczesny tabor to powinien na to zwracać uwagę. Jednak na dworcu nie uwzględnia tego co wszędzie się zmieniło. Czyli daje np.takie kosze, które zniknęły ostatecznie jakieś 10 lat temu bo albo je wymieniono albo złomiarze je sobie zabrali. Nie uwzględnia że teraz wszędzie jest pas dla niewidomych, bo przepisy się zmieniły, do tego wsadza ludziki ze starego PIKO , bo takie akurat ma nie przejmując się, że wyglądają jak z filmu propagandowego za czasów Gierka.
Wiadomo jego makieta i jego dworzec, ja jednak pozostawiam sobie prawo do oceny całości. Moge pochwalić że dany element jest wykonany perfekcyjnie, ale czuję się w obowiązku powiedzieć, że on tam zupełnie nie pasuje. Tak jak np. nie pasowałby na taki dworzec tabor z Dzikiego Zachodu.
Widzę potworną dokładność jeśli chodzi o wykonanie i oznakowanie taboru, albo jeśli chodzi o odwzorowanie zieleni, tak by wyglądała realistycznie, natomiast totalną ignorancje co do budynków oraz dworców.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#18
Widzę, że rozwinęła się ciekawa dyskusja. Faktycznie, mało kto zwraca uwagę na te sprawy, ale to nie znaczy, że "nie ma problemu". Zgadzam się z kolegą p11c, że może zastanawiać dbałość o detale taboru (nawet te zupełnie niewidoczne, jak daty rewizji), a jednocześnie nie zwracanie uwagi na styl i okres jaki odwzorowano infrastrukturę. Wydaje mi się, że nieco napastliwy ton kolegi Jurka ST44 jest tu zbędny.

Myślę, że mała liczba makiet odwzorowujących współczesne dworce i przystanki wynika również z małej dostępności odpowiednich modeli fabrycznych. I nie chodzi tu tylko o budynki i perony, ale także o drobne elementy, o których pisał kolega p11c, jak ławki, śmietniki, ogrodzenia itp. Modeli współczesnych obiektów kolejowych trochę jest na rynku, ale są to głównie modele wzorowane na obiektach niemieckich. Mimo postępującej unifikacji, są one jednak nieco inne od tego, co spotykamy w Polsce. Ale przyczyną może być też chęć zachowania do pewnego stopnia uniwersalności makiety: na stacji zbudowanej w stylu lat siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych od biedy ujdzie współczesny skład (umówmy się, że stacja jest jeszcze przed modernizacją, chociaż na głównych liniach takich jest coraz mniej). Ale stary skład na nowoczesnej stacji może co najwyżej udawać jakiś pociąg specjalny, zestawiony z zabytkowego taboru.

I na koniec: ten temat rzeczywiście powinien znaleźć się w części kolejowej, myślę, że najlepiej w części ogólnej działu "Makieta i moduł". Zgłosiłem już to moderatorom.
 
J

Jurek ST44

Gość
#19
Wydaje mi się, że nieco napastliwy ton kolegi Jurka ST44 jest tu zbędny.

Andrzeju nic tu z mojej napastliwości nie było, po prostu kolega tak napisał, że dokładnie nie było wiadomo o co chodzi. Czy o tory czy o budynki czy wreszcie o te kosze i parkany.I prośba nie wyciągajcie pochopnie wniosków z czyichś wpisów.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#20
Ano chodziło i chodzi o to wszystko. I o tory, bo zmieniła się zarówno ich budowa jak i koncepcja układania.
i o te kosze, budynki, ludzie. O wszystko/ Doskonale zdaję sobie sprawę z dążenia do pewnego uniwersalizmu, byleby ten uniwersalizm nie zmienił się w ignorancję.
W każdym razie warto o tym podyskutować/
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 21
Buduję makietę 114

Podobne wątki