• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wprowadzenie do h0 , pomocy

Lemko

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam , przymierzam się do stworzenia wielu dioram (dość sporej trasy) analogowo . Czy moglibyście podpowiedzieć mi jaką pętle zrobić aby nie używać niepotrzebnie zwrotnic ?
Teraz wrócę do torów . Jakie wybrać , gdy miałem jeszcze TT pamiętam że były tilligi modelowe do własnego montażu . W takim przypadku zwrotnica wychodziła po 40 zł . Czy orientujecie się czy do h0 również coś takiego istnieje ?
Prosiłbym jeszcze o podpowiedzenie mi jaki tabor w sensownej cenie wybrać . W h0 jestem totalnie zielony ponieważ nie miałem styczności z tą skalą , całe życie w TT . Gdyby ktoś mógł mi powiedzieć czego nie kupować a jakie firmy są sensownym wyborem . Krótko mówiąc byłbym wdzięczny za wprowadzenie w h0 . Pozdrawiam .
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#2
"wielu dioram (dość sporej trasy)" - to ma być rozbieralny tort, makieta modułowa czy jeszcze co innego?
"Czy moglibyście podpowiedzieć mi jaką pętle zrobić aby nie używać niepotrzebnie zwrotnic ?" - hmmmm.... pętlę a raczej kółeczko można zrobić w ogóle bez rozjazdów... (tak dla ścisłości zwrotnica to jedna z części rozjazdu).
 
OP
OP
L

Lemko

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
No cóż miałem na myśli kilka dioram . A chodzi mi o pomoc w doborze torów i taboru ( co jest warte uwagi a czego unikać czy warto kupować starsze modele itd) ponieważ tak jak wspomniałem o h0 nie wiem nic .
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#6
"co jest warte uwagi a czego unikać" - na pewno unikać materiału torowego typu blaszana u-rurka. Nie warto też na początek kupować czegoś z górnej półki. Piko A-gleis, PECO, ROCO z powodzeniem wystarczy. I lepiej kupić tor typu flex niż krótkie kawałki łączone na wsuwki.
"czy warto kupować starsze modele" - tak, jeśli chcesz się nauczyć naprawiania i ucyfrawiania starych loków. Jeśli chcesz pojeździć - to nie. To samo z wagonami - stare koła nie zawsze dobrze współpracują z nowymi torami, a wymiana kół - jeśli w ogóle możliwa - to zawyżanie wartości starego wagonu. Oczywiście są wyjątki...
A ogólne reguły są takie same, niezależnie od skali...
Poczytaj forum, potem pytaj jeśli czegoś nie zrozumiesz lub jest słabo opisane.
 
OP
OP
L

Lemko

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Ok dziękuję . A powiedz mi jeszcze na co zwracać uwagę przy kupnie używanego zestawu cyfrowego piko z tym pilotem . Pytam bo nie wiem co może ewentualnie nie działać i nie chciałbym zrobić wtopy .
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#8
Jeżeli coś nie działa, sprzedający powinien o tym poinformować, a jak to zatai to chyba możesz odstąpić od umowy?
Kup nowy, nie baw się w używki, przy nowym to zawsze masz pewność że jest nowe, masz gwarancję i takie tam bajery.
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#10
No niby tak ale jest ciekawy zestaw za ciekawą cenę wiec :) A wracając do pytania , na co zwrócić uwagę?
A jak Ci się wydaje? Pomyśl, algorytm działania jest chyba podobny przy zakupie wszystkiego, jak kupujesz chleb to macasz czy nie jest czerstwy? Towar macany należy do macanta;)
Kompletność, sprawność, czy nie jest sponiewierany wizualnie, po mojemu to jest elektronika, a więc 1,0 czyli działa, albo nie działa, czyli wróć do poprzedniego postu.
Jeżeli produkt odbiega od specyfikacji producenta to sprzedający o tym informuje (raczej).
 

Michal87

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Witam,
Chcialbym wiedziec w jakie tory jakiej firmy na początku zainwestować. Nadmienie ze to ma być kolejka dla mnie nie na pokaz, może kiedys będę miał czas i miejsce by to porządnie robic.
Dostałem kiedy zestaw startowy Piko (chyba B) i wiem ze w domu rodzinnym mam chyba stara piko z tak zwanymi torami U (przez wszystkich znienawidzone) i zasilaczem wielkosci podelka po butach
Czy moze mi ktoś powiedzieć gdzie najlepiej kupować szyny, jakiej firmy, inwestowac w pojedyncze lub całe zestawy. Nie chce żeby sie skonczylo utopieniem kasy w tory po której tylko jedna kolejka może sie poruszać.
Przegladalem olx, allegro, ceneo, skapiec ceny różne czasem 6szt torów kosztuje tyle co 3-4 pojedyncze.
Inwetowac w piko czy wykorzystać lokomotywe a dobrać tylko tory?
Czy można kupic pojedyńcze elementy do wagonów jak kola, czy łączenia?
Prosze o pomoc i dziekuje
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
#12
Pierwsze, co kolega @Michal87 powinien zrobić, to CZYTAĆ forum :)
Tu są zawarte odpowiedzi na Twoje pytania :)
Użyj wyszukiwarki, poświęć trochę czasu. To nie boli ;)
 

kubik2233

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
@Lemko , tak jak koledzy powiedzieli: zastanów się ile środków chcesz na to poświęcić (finansowych, nerwów, i cierpliwości), ile miejsca na to masz, generalnie czego właściwie chcesz, a następnie czytaj forum. O tyle o ile sam nie miałem styczności ze skalą TT, to patrząc w internecie, to tabor i tory są nieco droższe ze względu na popularność skali H0 (przykładowo zwrotnica kosztuje około 74 zł). Zatem rób co chcesz, tylko bądź świadom swoich działań ;)

Podobnie doradzam koledze @Michal87 , najpierw określ co chcesz, bo same tory i tak kupujesz takie same, jedynie zależy od sterowania, cyfrowe czy analogowe.
 

Podobne wątki