• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Woda Woda

Michal78

Aktywny użytkownik
Reakcje
228 0 0
Makieta stoi u mnie ok 2m od 200L akwarium w którym co tydzień podmieniam 30% wody więc być może w pokoju jest podwyższona wilgotnośc...
 

STORY

Nowy użytkownik
Reakcje
17 0 0
Witam, taki psikus z wylaniem pierwszy raz wody, co zrobić najlepiej, czy moge wylać na to z 2-3 mm warstwy i pózniej po odczekaniu następne i nie powinny być widoczne te pękniecia, czy działać inaczej, pomocy :rolleyes:modelarze
wylałem tym co na zdjęciu z dodatkiem farby


IMG_20200314_172805.jpg IMG_20200320_214008.jpg
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.371 2 0
Ciężko mi odnieść się do tego specyfiku, bo sam w sobie służy jedynie do robienia pofalowań i nadania "struktury" wodzie. Być może ma inne skurcze niż żywica i dlatego pękł, lub też wylałeś zbyt grubą warstwę.
Na tym etapie spróbowałbym usunąć to co już jest i zalać jeszcze raz, ale bardzo cieńkimi warstwami, jak wyjdzie ponownie taka kicha, to kup żywicę i nie będzie tego problemu :)
 

aj1601

Użytkownik
Reakcje
16 2 0
Merlin jaką żywicę?!
Większość porad na forum sprowadza się do "wylej żywicę", "użyj innego kleju", "psiknij klejem w spray`u", ale... KTÓREGO użyć?
Czy Możesz podać nazwę, albo wrzucić foto żywicy, której Ty używasz?
Pleeeeeeease!









'
 

STORY

Nowy użytkownik
Reakcje
17 0 0
Usunąłem to draństwo i wylałem mniej, zobaczymy jak będzie, z tego co wyczytałem o tym Vallejo co użyłem, to sie wylewa bezpośrednio bez użycia żywic
 

DemoneQ

Użytkownik
Reakcje
21 3 1
Merlin jaką żywicę?!
Większość porad na forum sprowadza się do "wylej żywicę", "użyj innego kleju", "psiknij klejem w spray`u", ale... KTÓREGO użyć?
Czy Możesz podać nazwę, albo wrzucić foto żywicy, której Ty używasz?
Pleeeeeeease!
'
Ja użyłem Epidian 752 , ale jak ze wszystkim trzeba się nauczyć. Na próbę zrobiłem malutkie bajorko i nie wyszło. Ale z jeziorem już wyszło. Na pewno trzeba dobrze zagruntować dno , ja użyłem tej samej żywicy i dwa razy pomalowałem pędzelkiem. Warstwy max 10 mm , i bardzo przydaje się palnik na gaz, lub nawet wystarczy zapalniczka ta przeciwiatrowa. Efekty na zdjęciach.
 

Załączniki

STORY

Nowy użytkownik
Reakcje
17 0 0
@STORY
Stillwater Vallejo używałm wielokrotnie i nigdy nie zdarzyła mi się taka wtopa.
Faktem jest, że leję ją cienkimi warstwami, nie przekraczającymi 3mm zgodnie z instrukcją obsługi, która ostrzega wyraźnie, że przy grubszej warstwie mogą powstać pęknięcia w czasie tężenia.
https://acrylicosvallejo.com/en/producto/hobby/diorama-effects-en/still-water-26230/

Teraz już wiem;

dno pomalowałem farbkami i po wyschnięciu lakierem bezbarwnym matowym i cienką warstwę wylałem, według ciebie dobrze te dno zagruntowałem i powinno być ok czy może być coś nie tak
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Jeśli poprawnie wykonałeś to o czym piszesz to MUSI być dobrze.
Stillwater jest bardzo prosty w użyciu i ma jak dla mnie , tylko jedną wadę a mianowić duży menisk. Poza tym to doskonały produkt, zwłąszcza dla początkujących.
 

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
Jak to w tym życiu jest...Nie tak dawno prosiłam Was o pomoc w wykonywaniu drzewek i coś z tej nauki pozostało, ale przy okazji udało mi sie zrobić zupełnie co innego a mianowicie dioramkę wojenną z ruinami i czołgiem ( nie kolejowa więc nie wstawiam fotek)

Tym razem podpinam się do tematu wody...Wiem, wiem...czytać, czytać i czytać. Powiem, że już obrzydło na temat sztucznej wody jedno składnikowejdwuskładnikowej, szkławodnego, najróżniejszych żelów itd, itp.Część z tego jest na pewno dobra i dająca fajne efekty. Ma to jednak wspólną, podstawową wadę: koszty, których nie chcę ponosić w takich wysokościach, gdyż z różnych opinii płynie kolejny wniosek, że ten koszt nijak się nie przekłada na efektywność danego specyfiku (ilość wody/rzeki/bajora jaka można wykonać) no i trzecia wada, część z nich śmierdzi przez długi czas a ja szukam w miarę eco, eko i o jak najniższych kosztach, ale zadowalających efektach
Zainteresowały mnie ze względu na stosunek koszt : efektu, takie między innymi sposoby
https://modelarstwokolejowe.blogspot.com/2019/01/tania-woda-na-dioramemakiete.html
Zdaje się, że wszystko robię jak wynika z tych filmików, ale efekty są nieporównywalne do pierwowzoru




Szukam więc przyczyn takich wyników i innych metod na wodę, konkretnie rzekę/strumyk wykonywanych sposobem "gospodarczym", czyli tanio i dobrze
Będę wdzięczna za konkrety, łopatologię, bo jestem zielona w te klocki. Myślę, że jest więcej osób zmuszonych ciąć koszty maksymalnie jak ja, mających jednak jakiś tani i dobry sposób na wykonanie takich cieków. Chętnie priv, jeśli taki wynalazca nie ma ochoty pokazać tego na forum...
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.644 133 3
Boki rzeki na krawędziach dioramy zabozpieczyć np plexi. Dno zabezpieczyć wikolem. Wlać wodę. Taniej nie będzie.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Te filmiki są do bani. Obie pokazane metody są prymitywne i nie dają NAJMNIEJSZYCH szans na uzyskanie przyzwoitego efektu.
Stosowałeś się do nich i wyszło ci dokładnie tak jak miało wyjść, czyli słabo.

Masz dwie opcje, albo zwiększysz budżet, albo obniżysz oczekiwania.
W innym przypadku marnujesz czas.
 

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
Te filmiki są do bani. Obie pokazane metody są prymitywne i nie dają NAJMNIEJSZYCH szans na uzyskanie przyzwoitego efektu.
Stosowałeś się do nich i wyszło ci dokładnie tak jak miało wyjść, czyli słabo.

Masz dwie opcje, albo zwiększysz budżet, albo obniżysz oczekiwania.
W innym przypadku marnujesz czas.
Adam, sory, ale czy sugerujesz, że te filmy kłamią?Ja nie mówię, że ich efekt jest the best, mówię tylko, że jest adekwatny do poniesionych kosztów. Szulam powodu, dla którego efekty u mnie są diametralnie gorsze niż np na filmie Michała. A taki jak u niego dla mnie byłby efektem super
 

DemoneQ

Użytkownik
Reakcje
21 3 1
Strasznie kolorowa ta rzeczka. Jakby robiona nie w/g tych filmików. Nie wiem czy 15-20 zł to już będzie tanio , w necie można znaleźć Epidian 652 wraz z utwardzaczem, 0.3 kg , tego wystarczy na kilka dioram. Woda będzie bardzo gładka , lub na to dodać przezroczysty klej , podmuchać przez słomkę i będą delikatne fale.
 

Załączniki

SCYZOR

Znany użytkownik
Reakcje
2.964 2 0
Adam, sory, ale czy sugerujesz, że te filmy kłamią?Ja nie mówię, że ich efekt jest the best, mówię tylko, że jest adekwatny do poniesionych kosztów. Szulam powodu, dla którego efekty u mnie są diametralnie gorsze niż np na filmie Michała. A taki jak u niego dla mnie byłby efektem super
Woda wykonana metodą jak na filmie nie jest zła/ stosunek kosztów do efektu/, natomiast nasuwa się pytanie czy zastosowałaś identycznych produktów i czy sposób wykonania /technika/ była podobna?
 

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
Woda wykonana metodą jak na filmie nie jest zła/ stosunek kosztów do efektu/, natomiast nasuwa się pytanie czy zastosowałaś identycznych produktów i czy sposób wykonania /technika/ była podobna?
Mam nadzieję, że tak, ale wiecie chopy jak to jest z blondynką... Spróbuję znowu,a le nie wiem jak namierzyć tego Michała z MKH0, może by coś blizej wyjaśnił
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Adam, sory, ale czy sugerujesz, że te filmy kłamią?
Czy w dzisiejszych czasach naprawdę nic nie można napisać, żeby nie być za chwilę o coś posądzany?
Te filmy są do bani - takie mam zdanie i tyle. A teraz co do Twojej próby.

NICZEGO nie zrobiłaś jak w tych filmach.
Sprawa pierwsza - kolor - popatrz ile kolorów użyli oni, a ile Ty? U ciebie to patchwork kolorystyczny, ostre granice między kolorami, kakofonia barw i kształtów. U nich w zasadzie jednokolorowe przejścia tonalne.
Sprawa druga - faktura - U nich jest łagodna a u ciebie jakby wykonana szpachelką i jeszcze w dodatku jakby ją na końcu ktoś porysował.
Sprawa trzecia - powierzchnia - u nich błyszcząca, u ciebie matowa... Co tu więcej pisać, skoro wszystko widać.
Reasumując - nie zastosowałaś się do żadnego z aspektów metody.

A teraz skoro jesteśmy przy prehistorycznych metodach to podam swój przepis z czasów gdy rządził towarzysz Gierek.
Jak ma być tanio, uformuj z gipsu fale ale na mokro (najlepiej wygładzając je palcami) tak żeby były łagodnie. Potem pomaluj je plakatówkami stosując dwa, góra trzy kolory (metoda mokry kolor na mokry kolor) a na końcu pociągnij całość błyszczącym lakierem bezbarwnym. Jeśli ma być jeszcze taniej, spokojnie możesz użyć rozmoczony wodą i klejem papier toaletowy, który układany warstwami też daje się formować w fale przy pomocy miękkiego pędzla. Koszt całości zamknie się w 10pln.
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 0
Techniki modelarskie 4
Techniki modelarskie 18

Podobne wątki