• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Woda Woda

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
Odgrzewam temat wody.
Wylałem ostatnią warstwę jeziora i chociaż woda schła pod przykryciem z plastikowego pudełka na taflę upadło źdźbło trawy dł 4 mm.
Wygląda to nie dramatycznie, ale średnio. :confused:
Pytanie co zrobić?
Zostawić jako "patyk na wodzie"
Zalać kolejną warstwą?
Jakiś inny sposób, którego nie znam, a który na pewno istnieje.
Proszę o rady
 

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
Problem poniekąd sam się rozwiązał. Mój "patyk" jest w kółku, ale niestety, chcąc zrobić fajne zdjęcie chciałem zdmuchnąć kurz sprężonym powietrzem. Zrobiłem to ze zbyt bliskiej odległości, powietrze było za zimne i woda popękała. To te inne widoczne kreski. Nawet niewiele ale to już szpeci. Miałem już taki problem i najlepszym rozwiązaniem jest wylanie kolejnej warstwy. :(


woda1-m.jpg
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Czasem coś co się nie uda warto wykorzystać pozytywnie. Po wodzie pływają przecież liście, suche trzciny etc...
 

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
Czasem coś co się nie uda warto wykorzystać pozytywnie. Po wodzie pływają przecież liście, suche trzciny etc...
Oczywiście tak i FENIX też ma rację.
Zadając pytanie myślałem, że może istnieje jakiś sposób na usuwanie niechcianych rzeczy z zastygniętej wody, np. przez ogrzanie jej suszarką do włosów, i że ktoś jakiś sposób przetestował.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Tak , pisałem o wodzie od Woodland'a...:)
Danielu, ale tzw. "base water" woodland ma kilka. O której piszesz?
https://woodlandscenics.woodlandscenics.com/show/Item/C1206/page/1

Patrząc na ceny, to ta EZ water jest najtańsza. Ja szukam wody nieco /delikatnie/ mętnej, a nie krystalicznie czystej. Na stronie Woodland (zakładka FAQ) piszą o możliwości zabarwienia jej (tej E-Z) pigmentem w proszku, ale zalecają by po woli to mieszać by nie porobić pęcherzyków. E-Z water chyba też należy lać na raz, bo warstwami nie jest zalecane - i na odpowiednio utwardzoną i przygotowaną powierzchnię - masa jest gorąca. Ja zrobie sobie próbę zanim wyleję bo przygotowałem sobie fajne korytko, a nie chciałbym tego spie…….yć.
 
Ostatnio edytowane:

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.642 133 3
Pytanie. Czym wysmarować formę żeby żywica do niej się nie przykleiła. Żywica epoksydowa dwu składnikowa. Ktoś mi mówił o paście do podłogi. Ale może są też inne sprawdzone sposoby?
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Pytanie. Czym wysmarować formę żeby żywica do niej się nie przykleiła. Żywica epoksydowa dwu składnikowa. Ktoś mi mówił o paście do podłogi. Ale może są też inne sprawdzone sposoby?
Sorry, a po co tak? Znaczy się żeby po wylaniu "rzeki" i jej ostygnięciu...…… wyjąć ją z koryta :) ???
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.642 133 3
Byłem tam usłyszałem o paście ;] ale ten miły Pan co tam sprzedaje powiedział mi o czymś jeszcze. Na pewno silikon ale jego nie potrafię równo rozłożyć na desce ;] a on mówił o czymś tłustym ... zadzwonię może tam, miałem nadzieję że ktoś wie.
Folia Alu śniadaniowa też może być ale ona może powodować marszczenie w miejscu styku żywicy.
 

Michal78

Aktywny użytkownik
Reakcje
228 0 0
Podczepię się pod temat bo i ja obecnie przerabiam tematykę wody. Około miesiąca temu przygotowane pod stawik "korytko" zacząłem napełniać "wodą" woodland scenics "Realistic Water". Zgodnie z instrukcją lałem na głębokość około 3 mm następnie czekałem 2-3 doby aż ciecz osiągnie przejrzystość (po wylaniu była mleczna) po czym lałem kolejną warstwę. Efekt końcowy był ok, woda w stawiku była przejrzysta, jedynie w kilku "najgłębszych" miejscach przez pewien czas pozostawała lekko mglista ale i tam z czasem się ładnie wyklarowała. Jednak dziś, po około miesiącu stwierdzam że całkowicie wyschnięta, twarda masa w kilku miejscach zaczyna jakby na powrót robić się zamglona. Jeśli zostanie tak jak jest w tej chwili to nie ma tragedii ale obawiam się że pójdzie to dalej. Macie jakieś pomysły co może być przyczyną ? Makieta jest na płycie styrodurowej więc i dno stawu jest z tego materiału, pomalowanego następnie akrylami.
 

Załączniki

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.642 133 3
To chyba normalne. Ja kiedyś wylałem jednoskładnikową Fallera. Podobnie wylewana. Było ok po 2-3 miesiącach zrobiła się mętna. Potem znowu kilku tygodniach mętna była w łaty, po jakimś czasie została przejrzysta natomiast nigdy nie była twarda. Jak moduły stały na boku to robiły się fale. PO wypoziomowaniu wracała na miejsce po kilku dobach :)
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.642 133 3
Moja była cała mętna i o wiele bardziej niż u Ciebie. Ale zostawiłem to i po jakimś czasie się ustabilizowało.
Jak zabezpieczyłeś dno zanim wylałeś wodę?
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
Macie jakieś pomysły co może być przyczyną ?
A czy przypadkiem nie jest to związane z pogodą? Teraz mamy wilgotne lato. Padają deszcze. Wilgotnościomierz u mnie w domu nie spada poniżej 60%. Widocznie jest to jakiś polimer, który po ponownym złapaniu wilgoci traci klarowność, jak zmoczony Wikol. Ja bym nie panikował, tylko poczekał do zimy, kiedy na skutek mrozów i ogrzewania wilgotność spada nawet poniżej 10%.
Jeśli okaże się, że to kwestia wilgotności, to będziesz musiał poprawić warunki przechowywania makiety.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 0
Techniki modelarskie 4
Techniki modelarskie 18

Podobne wątki