• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Witam wszystkich co to jest blokada sygnałowa skala HO 1:87 Piko

wezu

Nowy użytkownik
Reakcje
1 1 0
#1
Dzień dobry jestem początkującym modelarzem H0 nie wiem do czego służy blokada sygnałowa https://allegro.pl/oferta/tory-piko-blokada-sygnalowa-skala-ho-1-87-piko-8413334891. Czy ona umożliwia zatrzymanie lokomotywy ? czyli jak bym miał tą blokadę w systemie analogowym na dwóch torach na tym samym zasilaniu czyli układ np. taki https://allegro.pl/oferta/piko-duzy-zestaw-torow-a-e-55300-55340-gratis-7444480849. W teorii mógł bym postawić 2 lokomotywy i jedną zatrzymać ? Proszę nie wyśmiewać mnie za pytanie dopiero poznaję temat przyda mi się każda pomoc.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#2
A dlaczemu chcesz mieć analog? Bierzesz pod uwagę że blokada z linku to jest tor starego typu, już nie produkowany? Cyfrowe sterowanie pod względem funkcjonalności i możliwości zjada sterowanie analogowe na śniadanie :) Tak, ta blokada umożliwia zatrzymanie lokomotywy przed semaforem, ale jest to zatrzymanie poprzez odcięcie zasilania, gwałtowne hamowanie, gasną światła itd.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#4
Pytam żebyś nie wpadł w taką samą pułapkę jak ja wpadłem, naczytałem się bzdur, zdecydowałem że dla dziecka lepszy będzie analog.
Kupiłem wszystko co potrzeba, ułożyłem i zaszutrowałem tory i niby ok. Ale potem przypadkiem miałem okazję popróbować cyfrowego sterowania i przekląłem dzień w którym zdecydowałem się na analog. Odcinki izolowane przydałyby się dłuższe, albo w innym miejscu i teraz dupa bo musiałbym pruć tory i poprawiać. Na szczęście cyfrowe sterowanie jest o tyle fajne że większość problemów dało się rozwiązać bez prucia torów. Ściągnij sobie np instrukcję do Multimausa i przejrzyj. Może masz w pobliżu sklep modelarski w którym można by się pobawić takim sterowaniem? Komplet sterowania można wyrwać na forum za 350 zł. Chyba że planujesz jakiś zestaw startowy?
 
OP
OP
wezu

wezu

Nowy użytkownik
Reakcje
1 1 0
#5
Pytam żebyś nie wpadł w taką samą pułapkę jak ja wpadłem, naczytałem się bzdur, zdecydowałem że dla dziecka lepszy będzie analog.
Kupiłem wszystko co potrzeba, ułożyłem i zaszutrowałem tory i niby ok. Ale potem przypadkiem miałem okazję popróbować cyfrowego sterowania i przekląłem dzień w którym zdecydowałem się na analog. Odcinki izolowane przydałyby się dłuższe, albo w innym miejscu i teraz dupa bo musiałbym pruć tory i poprawiać. Na szczęście cyfrowe sterowanie jest o tyle fajne że większość problemów dało się rozwiązać bez prucia torów. Ściągnij sobie np instrukcję do Multimausa i przejrzyj. Może masz w pobliżu sklep modelarski w którym można by się pobawić takim sterowaniem? Komplet sterowania można wyrwać na forum za 350 zł. Chyba że planujesz jakiś zestaw startowy?

Tak https://allegro.pl/oferta/zestaw-startowy-cyfrowy-husarz-pkp-ho-piko-59002-7962258894 ale to cyfrowy i daje to że lokomotywa może ruszać przez pilot i z drugą lokomotywą to nic nie wiem. Ciężko mi znaleźć co i jak pewno trzeba i zainstalować głośnik a także moduł dźwiękowy. Tak żeby mieć lokomotywę z dźwiękiem to chyba muszę wydać ze 2000 zł?
 

zgodny

Znany użytkownik
Reakcje
363 19 0
#6
Tak https://allegro.pl/oferta/zestaw-startowy-cyfrowy-husarz-pkp-ho-piko-59002-7962258894 ale to cyfrowy i daje to że lokomotywa może ruszać przez pilot i z drugą lokomotywą to nic nie wiem. Ciężko mi znaleźć co i jak pewno trzeba i zainstalować głośnik a także moduł dźwiękowy. Tak żeby mieć lokomotywę z dźwiękiem to chyba muszę wydać ze 2000 zł?
Ten zestaw jest gotowy do jazdy , stawiasz na tory i jazda.Tym samym pilotem możesz sterować wieloma lokomotywami ,oświetleniem , prędkością , kierunkiem jazdy oraz dźwiękami jeśli jest w lokomotywie dekoder dźwiękowy ,lub dekoder jazdy+moduł dźwięku .
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#7
Tak https://allegro.pl/oferta/zestaw-startowy-cyfrowy-husarz-pkp-ho-piko-59002-7962258894 ale to cyfrowy i daje to że lokomotywa może ruszać przez pilot i z drugą lokomotywą to nic nie wiem.
Ja też nic nie wiem, co nowy kolega ma na myśli. Może dałoby się sformułować zdanie w trochę bardziej jasny sposób?
pewno trzeba i zainstalować głośnik a także moduł dźwiękowy
Tak, jak napisał kolega zgodny, niczego nie trzeba dokupować, w zestawie jest wszystko, co trzeba do jazdy. Natomiast jeżeli koniecznie chce się mieć dźwięki, to faktycznie trzeba albo dokupić moduł dźwiękowy (choć nie wiem, czy do dekodera, jaki jest w tym zestawie, da się dołożyć taki moduł), albo wymienić dekoder fabryczny na dekoder dźwiękowy (jeden dekoder, sterujący jednocześnie jazdą i światłami, jak i generujący efekty dźwiękowe). W komplecie z takim dekoderem jest zawsze głośnik, więc nie trzeba go kupować osobno. Dekoder dźwiękowy z głośnikiem kosztuje mniej niż 500 zł.
A przed decyzją o kupnie tego akurat zestawu, warto wiedzieć, że lokomotywa w nim jest bardzo uproszczona (ma np. tylko dwa pantografy, a prawdziwa ma cztery), a wagony to kompletna fikcja - PKP IC nie ma takich wagonów, co więcej, takie wagony w ogóle nie istnieją.
 
Reakcje
16 2 0
#8
Witaj!

Off-topic, ale chciałbym odnieść się do Twoich Kolego obaw. Pewnie już to też ktoś opisał, ale...
kilka lat temu postanowiłem powrócić do marzeń z dzieciństwa, czyli „pobawić się kolejką”. Za ten zwrot pewnie inni forumowicze wyślą mnie do przedszkola, ale to fakt. Trafiłem na to forum i okazało się, że to już inna epoka.
Znałem analog a bałem się cyfryzacji. Kombinowałem odcinki izolowane, aby mogły bezkolizyjnie poruszać się choćby dwa składy. „Roboty w pip” a efekt taki sobie. Poznałem modelarza, który wcisnął mi w dłoń manipulator Roco i kazał przyciskać, kręcić i...pajechali.
To było pół roku temu. Dziś mam trzy lokomotywy i jeden manipulator i powoli dochodzę do siebie. A jazdy? „langsam, langsam aber sicher“ i jeszcze nie było stłuczki.
Wybierz się na jakąś imprezę modelarzy kolejowych, a zobaczysz magię. Do sztuczek dojdziesz pewnie szybciej niż ja, bo gdyby nie moja wrodzona nieśmiałość, miałbym syna w Twoim wieku.
Pozdrawiam
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#9
Tak żeby mieć lokomotywę z dźwiękiem to chyba muszę wydać ze 2000 zł?
Albo i więcej. Albo i mniej, wszystko zależy od Twoich wymagań i producenta lokomotywy. SM42 PKP Cargo z dekoderem dźwiękowym możesz mieć za ok. 1000 PLN. A jak się dobrze zakręcić to nawet taniej, w zeszłym roku na grudniowej giełdzie modelarskiej w Sosnowcu SM42 chodziły po 480 PLN do tego dekoder ok 400 PLN. ST44 z dekoderem dźwiękowym to ok. 1100 - 1200 PLN
 

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
636 9 1
#10
Witaj!

Off-topic, ale chciałbym odnieść się do Twoich Kolego obaw. Pewnie już to też ktoś opisał, ale...
kilka lat temu postanowiłem powrócić do marzeń z dzieciństwa, czyli „pobawić się kolejką”. Za ten zwrot pewnie inni forumowicze wyślą mnie do przedszkola, ale to fakt. Trafiłem na to forum i okazało się, że to już inna epoka.
Znałem analog a bałem się cyfryzacji. Kombinowałem odcinki izolowane, aby mogły bezkolizyjnie poruszać się choćby dwa składy. „Roboty w pip” a efekt taki sobie. Poznałem modelarza, który wcisnął mi w dłoń manipulator Roco i kazał przyciskać, kręcić i...pajechali.
To było pół roku temu. Dziś mam trzy lokomotywy i jeden manipulator i powoli dochodzę do siebie. A jazdy? „langsam, langsam aber sicher“ i jeszcze nie było stłuczki.
Wybierz się na jakąś imprezę modelarzy kolejowych, a zobaczysz magię. Do sztuczek dojdziesz pewnie szybciej niż ja, bo gdyby nie moja wrodzona nieśmiałość, miałbym syna w Twoim wieku.
Pozdrawiam
To ja tylko potwierdzę po raz kolejny to, o czym pisali koledzy - analog to ślepa uliczka!, szkoda czasu i niepotrzebnych komplikacji, a efekt nieporównywalnie gorszy.
Przy okazji - w modelmanii ciągle jest ST44-190 Roco za 699 z dźwiękiem.
 

Tomasz Korczyński

Moderator Grupy ŁKMK
Zespół forum
FREMO Polska
ŁKMK
NAMR
Reakcje
361 0 0
#11
A ja dla odmiany będę popierał podejście kolegi "wezu". Jak to mówią: "nauczyciel przychodzi wtedy, kiedy uczeń jest gotowy".

Ja też mimo podpowiedzi, namów i rekomendacji zbudowałem makietę na analogu z odcinkami izolowanymi, a nawet pokusiłem się o doprowadzenie drugiego obwodu do części torów, żeby móc wykonywać manewry na bocznicy podczas jazdy innego składu po szlaku. I jak to wszystko już miałem gotowe i działające, to ... przeszedłem na sterowanie cyfrowe ;)
Do pewnych rzeczy po prostu trzeba dojrzeć i nie na sensu nikogo na siłę uszczęśliwiać.

Poza tym są też zalety wykonania takiej pracy samemu: ja mocno podszkoliłem się w elektryce, czytaniu schematów, prowadzeniu instalacji, nauczyłem sie lutować itp. Modelarstwo to nie wyścigi i bardzo skutecznie uczy cierpliwości ;)

Pozdrawiam
Tomasz Korczyński