• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Wiedźmie dłubanie

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Pasy żółte to zależnie od czasu - i takie i takie zdjęcia oryginałów znajdziesz - czasem z pasami a czasem bez nich.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
Fajny efekt wyszedł z na pociętych szynach (y) te podkłady jako ładunek bym wywalił (kiepsko wyglądają mocowania na nich).
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
wagon czyszczacy 12.JPG
Zestaw oblatany [objechany?]. Pomysl jest taki ze w kierunku jazdy mam najpierw wagon z gabka scierna [piko] a pozniej z plynem czyszczacym [samoroba] tak zeby zebrac gzylc po scieraniu. Na koncu jako najlzejsza platforma z szynami jako dekoracja. Po plaskim SM42 jest w stanie to uciagnac, pod góre spodziewam sie klopotow i koniecznosci zastosowania podwojnej trakcji. Te wagony, w szczegolnosci moj, sporo ważą.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Atmega8 to faktycznie przeżytek w śród przeżytków. Mega88 jest podobna do Mega8 ale jest tańsza i lepsza co ważne ma debuger. W przypadku Arduino nie ma co mówić, ze "Użyłam mega 8 bo znam". Najczęściej używając Arduino nie trzeba znać danego typu uC., mozna użyć ARM tylko po co? Arduino i tak nie wykorzysta sprzętu tylko będzie "banglać" pinami. Robiłem porównanie obsługi LCD, na UNO i STM32 pod Arduino. Mimo, że STM32 jest dziesiątki razy szybszy, wyświetlacz działał praktycznie tak samo wolno jak na UNO. Dopiero gdy przepisałem bibliotekę aby korzystała ze sprzętu (którego AVR nie ma) wyświetlacz zaczął działać z max prędkością. Wyniki testu są na filmie:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLdtkbzWTUVMnNf_gExmLmiaacjvhzPRdM
Co jeszcze potrafi ARM:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLdtkbzWTUVMnFP7kIMRdT2H3MAtYDETVe
I nie jest tu tak ważna szybkość CPU ale sprzęt taki jak kontroler pamięci (nie niby kontroler w AVR) i co bardzo ważne DMA. Twórcy AVR zapomnieli, do czego służy DMA, w które można było wyposażyć już pierwszy popularny 8-bit intel8080.

Dlatego większym problemem niż wybór uC jest wybór bibliotek Arduino. Widziałem je i są napisane tragicznie. Sprawdź jak zachowa się dekoder gdy uruchomisz RailCom.
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
19 1 0
Uparte babsko wróciło...

Zobacz załącznik 739909 Zobacz załącznik 739910
Zobacz załącznik 739912 Zobacz załącznik 739911

Projekt 1 - wagon czyszczacy "na izopropanol i benzynke". X czasu temu kupilam se wagon czyszczacy z gumka scierna, fabryczny, ale nie jest to najlepsze rozwiazanie, tj czyszczenie szyn srodkiem typu rozpuszczalnik czasem sie lepiej sprawdza. Zamiast latać z wacikiem zmajstrowalam takie cos. Blaszka podgieta tak zeby trzymala ten kawalek filcu na wcisk. To umocowane luzno na srubie wkreconej w nagwintowany otwor w fabrycznym stalowym ciezarku wagonu, i ta sama sruba trzyma tez blok ołowiu. Ten ołow to moze i overkill w tym wagonie, ale skoro mam ołow i piasek odlewniczy to zrobiłam "bo moge".

Zobacz załącznik 739913 Zobacz załącznik 739915

Projekt 2 - moduł pętli typu SSR [solid state relay]. Na ten moment bawie sie głownie w podłogowke i zaszla konicznosc zmajstrowania czegos do automatycznej polaryzacji krzyzownicy bo wiadomo - w podlogowce czesto nie ma napedow zwrotnicowych a te ktore sa nie maja stykow pomocniczych. U Hamerykanow podpatrzyłam takie cosie DCC Frog Jucers i zmajstrowalam swoja wersje ukladu "dual frog jucer".
Przy zdjetych zworkach dziala jako dwukrotny uklad automatycznej polaryzacji krzyzownicy, przy zalozonych jako moduł pętli.
Dziala duzo lepiej niz poprzedni z 2 powodow - raz że wykrywa zwarcie w obu tokach szynowych, dwa nie ma mechanicznego przekaznika i zwiazanego z tym opoznienia przelaczania. Tj lokomotywa nawet nie zauwaza ze najezdza na miejsce izolacji torowiska, nawet te z dekoderami dzwiekowymi i bez UPS. I nie ma problemow z wypalajacymi sie stykami przekaznika. Prad maksymalny - zalezy jakie tranzystory wlutuje, a da sie wpakowac takie ze uklad jest nie-do-spalenia bo wytrzymalosc tranzystorow przekracza to co maksymalnie moze dac centralka/booster.

Zobacz załącznik 739917 Zobacz załącznik 739916

Zrobilam tez troche zwyklego modelarstwa, np zaszturowanie i zazielenienie dostawki z torem wyciagowym do mojej makiety domowej.
A ten filc to go zakrapiasz izopropanolem aż nasiąknie
?
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
IPA z tego filcu tak od razu nie odparuje, do tego co mam w domu wystarczy. Na dluzsze odcinki albo ponowne nasaczanie na stacji zwrotnej, albo przerobka wagonu tak zeby byl zbiornik.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
No wiec z tym projektem jest taki problem ze to wymaga cholernej precyzji i to nie tyle wykonania co rysunku technicznego. Na wydrukowanych planach z SCARMa to bez problemu wykonam rozjazd pojedynczy, moze nawet łukowy, ale tego nie. Sprobuje pozniej na szablonach fast track bo tez maja tego typu przejscie rozjazdowe i jak na tamtych niepojdzie to projekt do smieci.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
Mozna, pytanie czy jest to cost effective. W kazdym razie na ten moment pas, potrzebuje projektu ktory da mi mniej "szczurów" i innych nerwów.
 

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
Mozna, pytanie czy jest to cost effective. W kazdym razie na ten moment pas, potrzebuje projektu ktory da mi mniej "szczurów" i innych nerwów.
Nie znam się na H0 i nie wiem czy to rozwiązanie standardowe. W każdym razie tak robiłem (robię jeszcze) swoje rozwiązanie niestandardowe, czyli krzyż dwóch łuków. Przy opcjach niestandardowych wszystko jest cost effective bo innej opcji nie ma.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.644 133 3
No wiec z tym projektem jest taki problem ze to wymaga cholernej precyzji i to nie tyle wykonania co rysunku technicznego. Na wydrukowanych planach z SCARMa to bez problemu wykonam rozjazd pojedynczy, moze nawet łukowy, ale tego nie. Sprobuje pozniej na szablonach fast track bo tez maja tego typu przejscie rozjazdowe i jak na tamtych niepojdzie to projekt do smieci.
Widziałem kiedyś jak ktoś robił rozjazdy. Szablon miał wypalony w sklejce. Większość podkładów też ze sklejki była. A tylko część laminat. On to na tych szablonach robił i to nawet wychodziło mu ;)
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
Ja zrozumiałem, że to ma być dla przyjemności, a nie "cost effective". Jeżeli jednak chodzi o to ostatnie, to ja sobie kupiłem 2 rozjazdy lewe 15°, 2 rozjazdy prawe 15°, krzyżówkę 30°, położyłem na makiecie i tylko dorobiłem wszystkie odcinki proste (6 sztuk).

rozjazd_c.jpg


W DCC podłączyłem wszystkie 4 rozjazdy pod jedno wyjście dekodera (przez przekaźnik), bo ustawianie ich w różny sposób nie ma w praktyce zastosowania.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
W DCC podłączyłem wszystkie 4 rozjazdy pod jedno wyjście dekodera (przez przekaźnik), bo ustawianie ich w różny sposób nie ma w praktyce zastosowania.
W praktyce modelarskiej od biedy można tak zrobić, ale w rzeczywistości łączy się napędy zwrotnicowe parami, po "przekątnej": dwie zwrotnice jednego połączenia torów są przestawiane razem, podczas gdy druga para nie zmienia położenia. Oczywiście gdy pociąg przejeżdża z toru na tor, położenie pozostałych dwóch zwrotnic, nie przejeżdżanych w tym przebiegu, nie ma znaczenia, ale chodzi o to, żeby zwrotnice nie przestawiały się niepotrzebnie, bo to powoduje zbędne zużycie mechanizmów. Tak, że w położeniu zasadniczym zwrotnice są ustawione na wprost, a gdy ma być przejazd z jednego toru na drugi, przestawią się tylko jedną parę zwrotnic, a nie wszystkie cztery.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
Jakie tam zamieszanie - dla mnie motywacja, że można we własnym zakresie budować rozjazdy :D

Co dla osób nieustatnie dążących do zgodności z oryginałem, może mieć duży sens.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
W koncu znalazlam czas na wyprobowanie dekoderow od r-mik na taborze "na gotowo". Wyglada toto naprawde sensownie, jak jeszcze by sie udalo wpakowac tam dzwieki od "hamerykanca" to juz ogolnie super.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 9
Buduję makietę 170

Podobne wątki