• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Wiedźmie dłubanie

OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
makieta domowa 045.JPG makieta domowa 044.JPG
Troche zabawy z elektrosadzarka i przymiarka budynku "altana letniskowa" [realnie - przystanek autobusowy Auchagena] na segmencie łukowym. Moze w tym miesiacu skonczymy ten fragment i przywrocimy przejezdność odcinka.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
Uparte babsko wróciło...

wagon czyszczacy 1.JPG wagon czyszczacy 2.JPG
wagon czyszczacy 4.JPG wagon czyszczacy 3.JPG

Projekt 1 - wagon czyszczacy "na izopropanol i benzynke". X czasu temu kupilam se wagon czyszczacy z gumka scierna, fabryczny, ale nie jest to najlepsze rozwiazanie, tj czyszczenie szyn srodkiem typu rozpuszczalnik czasem sie lepiej sprawdza. Zamiast latać z wacikiem zmajstrowalam takie cos. Blaszka podgieta tak zeby trzymala ten kawalek filcu na wcisk. To umocowane luzno na srubie wkreconej w nagwintowany otwor w fabrycznym stalowym ciezarku wagonu, i ta sama sruba trzyma tez blok ołowiu. Ten ołow to moze i overkill w tym wagonie, ale skoro mam ołow i piasek odlewniczy to zrobiłam "bo moge".

P6200060.JPG frogjucer schematic.png

Projekt 2 - moduł pętli typu SSR [solid state relay]. Na ten moment bawie sie głownie w podłogowke i zaszla konicznosc zmajstrowania czegos do automatycznej polaryzacji krzyzownicy bo wiadomo - w podlogowce czesto nie ma napedow zwrotnicowych a te ktore sa nie maja stykow pomocniczych. U Hamerykanow podpatrzyłam takie cosie DCC Frog Jucers i zmajstrowalam swoja wersje ukladu "dual frog jucer".
Przy zdjetych zworkach dziala jako dwukrotny uklad automatycznej polaryzacji krzyzownicy, przy zalozonych jako moduł pętli.
Dziala duzo lepiej niz poprzedni z 2 powodow - raz że wykrywa zwarcie w obu tokach szynowych, dwa nie ma mechanicznego przekaznika i zwiazanego z tym opoznienia przelaczania. Tj lokomotywa nawet nie zauwaza ze najezdza na miejsce izolacji torowiska, nawet te z dekoderami dzwiekowymi i bez UPS. I nie ma problemow z wypalajacymi sie stykami przekaznika. Prad maksymalny - zalezy jakie tranzystory wlutuje, a da sie wpakowac takie ze uklad jest nie-do-spalenia bo wytrzymalosc tranzystorow przekracza to co maksymalnie moze dac centralka/booster.

P6200062.JPG P6200061.JPG

Zrobilam tez troche zwyklego modelarstwa, np zaszturowanie i zazielenienie dostawki z torem wyciagowym do mojej makiety domowej.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Widzę, że stara technologia (AVR) trzyma się dzielnie mimo, że na TAŃSZYM ARM STM32G030J6M6 można przełączanie zrobić całkowicie sprzętowo na zdarzeniach.
Rozwiązanie z przekaźnikiem i wypalające się styki nie sa problemem gdy przekaźnik jest wspomagany tranzystorami MOS. Zrobiłem kiedyś taki projekt (jeszcze na AVR) sprawdza się nie tylko u mnie.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
Widzę, że stara technologia (AVR) trzyma się dzielnie mimo, że na TAŃSZYM ARM STM32G030J6M6 można przełączanie zrobić całkowicie sprzętowo na zdarzeniach.
To podejscie jest cost-effective jezeli masz ARMy rozpracowane do innych celow, w szczegolnosci takich ktore na siebie zarabiaja. Dla mnie jak sie biore za elektronike do kolejki to najczesciej chce miec urzadzenie jak najszybciej, wiec stosuje technologie ktora mam dobrze rozpracowana. Czas poswiecony na nauke nowej architektury jest w tym momencie czynnikiem zaporowym. Co nie znaczy ze sie nigdy za ARMy nie wezme, bo STlink i jakas prototypowka z STM32 sie po domu wala. Ale to wtedy kiedy bedzie czas i wena na typowa elektronike, a nie chec/koniecznosc zrobienia czegos typowo "do kolejki".
Rozwiązanie z przekaźnikiem i wypalające się styki nie sa problemem gdy przekaźnik jest wspomagany tranzystorami MOS. Zrobiłem kiedyś taki projekt (jeszcze na AVR) sprawdza się nie tylko u mnie.
Wersja z przekaznikiem nadal ma wade w postaci opoznienia przelaczania wynikajacego z zastosowania przekaznika. Wiec skoro pakuje mosfety to lepiej po calosci.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Czas poswiecony na nauke nowej architektury jest w tym momencie czynnikiem zaporowym
Mit rozpowiadany przez osoby, które nie znają ARM i nie chcą znać!
ARM są łatwiejsze od AVR jak się użyje odpowiednich narzędzi.
Daj przykład programu transmisji danych po I2C, UART, czy SPI dla AVR, w ARM to jedna linijka kodu!
HAL_USART_Transmit_IT(
HAL_SPI_TransmitIT(
HAL_I2C_TransmitIT(
itd. W AVR też jest tak łatwo?

Wersja z przekaznikiem nadal ma wade w postaci opoznienia przelaczania wynikajacego z zastosowania przekaznika.
Zgadzam się, ponieważ rozwiązanie z przekaźnikiem jest stare jak AVR gdy AVR i przekaźniki mechaniczne były tanie a ARM i SSR drogie. Teraz jest odwrotnie dlatego gdybym projektował moduł jeszcze raz użyłbym SSR i ARM.

STlink i jakas prototypowka z STM32 sie po domu wala.
Pewnie BluePill lub jakaś inna z przestarzałym F103. F1xx jest dobry na początek bo szeroko opisany w necie ale może lepiej wydać trochę więcej i kupić zestaw KA-NUCLEO-F411CE z książką? Pchanie się w F1xx to jakby zaczynać przygodę z AVR od 90S1200.
 
Ostatnio edytowane:

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
Niech żyje uparta wiedźma !!!
Moduł pętli z kitu AVT jak i samoróbka ze strony MERG u mnie czyli na imprezach KKMK sprawują się wspaniale, nic się nie wypala. Dla loków z dźwiękiem nie są zauważalne. Szkoda że płytki z AVT już niedostępne...
Co do czyszczenia torów to benzyna ekstrakcyjna bywa czasem skuteczniejsza od izopropanolu. Oba równie łatwopalne. Byle nie użyć jakiegoś wynalazku pt. rozpuszczalnik ekstrakcyjny - może być agresywny dla tworzyw, zwłaszcza polistyrenu. Ja wącham przed użyciem - benzynkę od jakiejś dziwnej mieszanki odróżniam po pierwszym niuchu.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
r-mik to wrzuc informacje ktore srodowiska IDE do mikrokontrolerow ARM polecasz, albo tutaj, albo lepiej nowy temat w dziale Elektronika.

A z modelarskiej beczki - zastanawiam sie nad tym zeby ten ciezarek olowiany w wagonie czyszczacym odlac inaczej, bardziej jako mise/zbiornik tak zeby wagon sam moczył filc. Mialam kiedys tak skonstruowana fabryczna drezyne czyszczaca.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
wagon czyszczacy 5a.JPG wagon czyszczacy 6.JPG
No i wagonik czyszczacy w barwach pociagu ratunkowego zrobiony.
Pytanie do znawcow - jakie oznaczenia zrobic i czy moga byc czarne lub granatowe litery na tle tego malowania? Bo taki papier do kalek, i taka drukarke znajde.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
wagon czyszczacy 09.JPG wagon czyszczacy 10.JPG
No wiec mialam w swoich zbiorach fabryczna czyszczarke szyn Piko z buda od GBSa. A wiadomo ze te pikolce do super modelowych nie naleza. Wiec wzielam troche polistyrenu w paskach, jakies drzwi przemyslowe, klej, szpachlowke, farbe, i popelnilam takiego potforka.

wagon czyszczacy 07.JPG wagon czyszczacy 08a.JPG wagon czyszczacy 11.JPG
Do tego pokazany wczesniej wagon, platforma z ładunkiem szyn i podkladow, i mamy sklad utrzymaniowy, w dodatku dzialajacy.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Nie wiem czy te dachy nie powinny być trochę ciemniejsze - sprawiają wrażeni prawie białych - w efekcie cały skład taki się robi na tych fotkach wyblaknięty.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
Tym wagonom sporo jeszcze brakuje, na innej grupie zwrocili mi uwage ze pociag ratunkowy powinien miec namalowane biale/zolte pasy na pudle. Oznaczenia do zrobienia, pewnie jakas drobna patynka, np slady dymu ze stonki na dachu. Wtedy dach pewno sciemnieje, to jest "dopiero co z ZNTK". Bedzie wena to to wszystko zrobie i pokaze.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 9
Buduję makietę 170

Podobne wątki