• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Wiedźmie dłubanie

OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
kolejki marzec.JPG
Podczas moich podroży trafiłam na ciekawa formacje skalna, którą tutaj próbuję w jakiś sposób odtworzyć. Materiały: ścinki/śmieci płyt karton-gips, wikol, gips. Work-in-progress, i raczej idzie powoli z uwagi na ciężkie czasy, takie ze nawet goa'uld i jej lo'tar muszą pracować fizycznie żeby zarobić na utrzymanie ;-)
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
kolejki marzec 03.JPG kolejki marzec 04.JPG
No wiec na ten moment to wyglada w ten sposob, odkurzono nadmiar trawy, dodano nowej, dodano troche pianki [ksztaltowanie terenu] i ... do pracy. No ale w koncu mam ten kąt makiety domowej zagospodarowany a nie ze dziura w miejscu urwiska straszy.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
Na swojej "domowej" malowania szyn nie stosuje, tj moze cos sie tam pomalowalo ale jest to skutek uboczny malowania podkladow w rozjazdach DIY.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
Jedna z moich stonek zaliczyla bliskie spodkania trzeciego stopnia z kotem, i w rezultacie z podłogą, czego efektem byly problemy mechaniczne - wyskoczył wał kardana. A skoro juz mialam pacjetke na stole operacyjnym to stwierdzilam ze pobawie sie elektryka. stonka1.JPG stonka2.JPG
Dodano podtrzymanie zasilania skladajace sie z 9 kondensatorow 47u/35V + rezystor i dioda, w tym dekoderze [Lenz Silver] nie ma osobnego wyjscia na podtrzymanie wiec sie podlutowalam zaraz za mostkiem prostowniczym prostujacym napiecie z szyn. Lokomotywka naprawiona, jezdzi, a czy okolo 400uF pojemnosci jest dla niej wystarczajace zobacze za jakis czas.
stonka3.JPG
Dodatkowy myk - przeniesienie gumek przyczepnosciowych na jedna tylko oś, w ten sposob mam lepszy odbior pradu na rozjazdach, w szczegolnosci DKW piko glais A. Ot - producent zrobil tak ze rozstaw plastikowych elementow w krzyzownicach skrajnych tego rozjazdu jest rowny rozstawowi skrajnych osi lokomotywki. I zatrzymania na angliku na niskich predkosciach gotowe. Przelozenie gumek poprawia przejezdnosc tego rozjazdu bez pogorszenia wlasnosci trakcyjnych lokomotywki. Przynajmniej u mnie.

[edit - podmiana zdjecia]
 
Ostatnio edytowane:

maciekRaszyn

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
Witam
Śledzę ten wątek fajnie opisujesz postępy ale bardzo pobieżnie.
Czy mogłabyś szczegółowo opisać samoróbkę modułu pętli z zeszłego roku?
/oraz sterownik do serw?/
właśnie popełniłem pętlę i muszę też zrobić moduł i stąd moja prośba.
Pewnie innym też taki opis by pomógł.
Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Maciek
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
Sterownik do serw: http://usuaris.tinet.cat/fmco/dccacc_en.html#servopoint, ja poprostu zrobilam wlasna plytke i obudowe.
A modul petli to moje autorskie rozwiazanie:
petla.png
Procek attiny13, wykozystuje wbudowany komparator do porownania napiecia odkladanego na rezystorze pomiarowym - elementy R11-R18 z napieciem nastawionym potencjometrem R5. Jezeli bedzie wieksze - tj pobor pradu przekroczy iles tam amperów [zwarcie] to program wpisany w mikrokontroler to wykryje i zmieni stan przekaznika na przeciwny, po czym zacznie odmierzac czas nieczułosci.
Jezeli bym udostepniala kod i rysunki plytek to raczej jako artykuł w dziale DIY na Elektrodzie, i raczej jest to zabawa dla elektronikow, plytka cala w SMD.
 
Reakcje
56 0 0
Mam pytanie. Czy takie podtrzymanie napięcia można zrobić dla prościutkiej analogowej lokomotywy. !2 V prąd stały, żadnej elektroniki tam nie ma, tylko silniczek i tory :) Czy jakaś mini płytka będzie konieczna i jaki kondensator. Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź i link. Pozdrawiam. P.S. Jaki sens ma takie podtrzymanie napięcia i jakie korzyści z tego wynikają?
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
W DCC ma sens taki ze podtrzymanie napiecia powoduje ze dekoder sie nie zresetuje na byle papruchu, no i daje to troche pradu zeby przez plastikowe elementy krzyzownicy rozjazdu przeskoczyl na malej predkosci. W DC [analogu] nie ma dekodera ktory moze sie zwiesic/zresetowac wiec jest to calkowicie zbedne a moze byc wrecz szkodliwe.
 

maciekRaszyn

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
Ok , dzięki za link, zabieram się z a realizację.
Z niecierpliwością czekam na artykuł na elektrodzie (y);
lubię SMD więc montażu się nie obawiam :)
do serw robiłaś którą wersję 2-4 serwa?
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
DSC00145.JPG DSC00144.JPG
Znowu grzebie, a wlasciwie grzebiemy [tj ja i moj host]. Byly problemy z skrajnia na samym łuku i to sie obrobilo tj odkulo o pomalowalo "skale", przy okazji poprawilam szuter w tym miejscu.
Teraz trwa sadzenie krzakow i sianie trawy. Jakos kiepsko nam idzie - trawa slabo przylega do nierownosci terenu, dobrze lapie tylko na plaskim.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 9
Buduję makietę 170

Podobne wątki